16 haritalı propaganda… Yunanistan’dan Türkiye karşıtı yeni hamle

Yunanistan, 16 haritayla birlikte Türkiye karşıtı uluslararası kampanya başlatıyor. Yunan büyükelçilik temsilciliklerine yollanan haritalarla bulundukları ülkelerde Türkiye’ye aleyhine propaganda yapmaları isteniyor.

featured

Ankara-Atina hattında tansiyon yükselirken Yunanistan, Ege ve Doğu Akdeniz ile ilgili iddiaları çerçevesinde, Türkiye’ye karşı yeni bir propaganda kampanyası başlatıyor.

ELÇİLİKLERE YOLLANDI

Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine göre bu çerçevede, Yunan Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye Dairesi ile Yunan Deniz Kuvvetleri Hidrografi Dairesi tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de 50 yıldaki taleplerini gösterdiği öne sürülen 16 harita, Yunanistan’ın yurtdışındaki büyükelçilik ile temsilciliklerine gönderildi.

‘TÜRK SALDIRGANLIĞINI GÖSTERİN’

Dosyada, 16 harita ile birlikte Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Themistoklis Demiris’in bir mektubu da yer aldı. Mektupta, Yunan diplomatlara bulundukları ülkelerde “Türk saldırganlığını” göstermek için bu haritaları kullanmaları talimatı verildi. Propaganda kampanyasını Yunan Kathimerini gazetesi manşetine taşıdı. Haberde, Türkiye’nin 1972-2022 yılları arasındaki taleplerini yansıttığını öne sürülen haritalar arasında, “Mavi Vatan”, “Türkiye Libya anlaşması”, “Aidiyeti ihtilaflı coğrafi formasyonlar (Kardak vs)”, “Adaların gayri askeri askeri satüsü” ve “TPAO’nun ruhsat verdiği bölgeler”in de bulunduğunu yazdı.

TÜRKİYE KARŞITI SÖZLER

16-17 Mayıs’taki ABD ziyaretinde, Türkiye’nin etrafındaki denizlerde hak iddia ettiği yetki alanlarıyla ilgili “Mavi Vatan” haritasını Başkan Joe Biden ve Kongre üyelerine göstererek şikâyet eden Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Avrupa Halk Partisi 27’nci Kongresi çerçevesinde Rotterdam’da düzenlenen bir panelde de Türkiye karşıtı açıklamalar yaptı. Yunan medyasına göre, Miçotakis, Türkiye’ye değinirken “Gerginlik dönemi yaşıyoruz, tarihteki revizyonizmin yeni bir versiyonuna, kaybedilmiş imparatorluklar ile ilgili fantezilere ve uluslararası hukuk ile uyumlu olmayan güç gösterilerine müsamaha gösteremeyiz. Egemenlik haklarımızın ihlal edilmelerine razı olmayacağız” dedi. Miçotakis ayrıca “Bu dönemde, NATO’nun güneydoğu kanadında en son ihtiyacımız olan şey gerginliktir. Rusya’da birileri, böyle bir şeye çok sevinecek” ifadesini kullandı.

DIŞİŞLERİ’NDEN ALMANYA’YA TEPKİ

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, salı günü gerçekleşen AB Zirvesi sırasında “Mavi Vatan” haritasını göstererek Türkiye’yi Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’a şikâyet etmişti. Almanya hükümet sözcüsü Cristiane Hoffman’ın Türkiye ile yaşanan gerginliğe ilişkin “Başbakan Scholz, mevcut durumda tüm NATO müttefiklerinin aralarındaki provokasyonlardan kaçınmaları gerektiğini düşünüyor” sözlerine Ankara’dan tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklamada, hükümet sözcüsünün ifadeleri kınanarak “Almanya’dan müttefiklik ruhuna uygun olmayan açıklamalar yapmak yerine, Yunanistan’ı uluslararası antlaşmalara uygun davranmaya davet etmesini bekliyoruz” denildi.

ABD’Lİ SENATÖR YİNE DEVREDE

Öte yandan Türkiye aleyhtarı görüş ve icraatıyla bilinen ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Senatör Robert Menendez, Economist’in New York’ta düzenlediği “Doğu Akdeniz’de İşbirliği” konulu panelde yine Türkiye karşıtı açıklamalar yaptı. Yunan basınına göre Menendez, “Türkiye, Doğu Akdeniz’in istikrarı için tehdit olmaya devam ediyor. NATO’da müttefik olmasına rağmen, Yunanistan’ın egemenliğinden şüphe ediyor. Türkiye, kritik bir dönemde bulunmamıza rağmen, NATO’nun birliğini baltalıyor” iddiasında bulundu. Menendez “(Cumhurbaşkanı) Erdoğan ile ilişki güç. İlişkiler, beklentilerimiz düzeyinde değil. Türkiye’ye diğer askeri teçhizatların satılması konusunda anlaşabilmemiz bence çok zor” dedi.

16 haritalı propaganda… Yunanistan’dan Türkiye karşıtı yeni hamle

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. Turkiye hemen Yunanistanin 18 adayi isgal etmesinin haritasini tum Dunyaya gosterip aydinlatmali. Ve 18 adayi tarih verip cekilmesi icin Yunanistana ultimatom vermeli. Erdogan neredesin. Konusmayi birakta, harekete gec gecebiliyorsan. Gorelim bakalim Yunanistan, Adalar Denizi, ve Dogu Akdeniz konularinda ne kadar ciddisin. Veya sadece secim yatirimi mi yapiyorsun. 18 Ada senin doneminde isgal edildi. Hic bir donemde Yunanistan herhangi bir adayi isgal etme eyleminde bulunmasi mumkun degildi. Arslan Erdogan hadi gorelim seni.

 2. 4 hafta önce

  Ukrayna’da yaşanan oyun şimdi Yunanistan’da yaşanıyor. Bu çömez ikinci zelenski. Yakında Ermenistan da başlar. Sak durmak gerekiyor.

  Cevapla
 3. 4 hafta önce

  Bunlara yeni bir KARDAK perdahı çekmek gerekiyor pek öyle laftan diplomasiden felan anlayacakları yok çünkü…

 4. 4 hafta önce

  Burnumuzunndibindeki ada yunan in olursa yok hava sahasi yok kara sahasi …derken problem bitmiyor.hadi kurtulus savasinda gucumuz o kadar di .tamam.ama sonrasimda adam olmayan guclenip savas tazminatlarini isteyemeyem,hep hasta adam olarak kalan da bizdik.Ataturk donemi iyi cikis yapmisiz,sonrasi hikaye.hap kadar israil kok sokturuyor.boz burnumuzun dibinde bize ait olan adayi veriyoruz.anlamadim gitti.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!