Ruslar görüntüleri paylaştı… Böyle girdiler

featured

Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Şahrat Nuruşev, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütünün (KGAÖ) gönderdiği 2 bin 500 askerin ülkeye ulaştığını söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı da dün gece ve bugün devam eden KGAÖ barışı koruma kuvvetlerinin Kazakistan’a nakliyesinden görüntüler paylaştı.

Şahrat Nuruşev, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kazakistan’ın üyesi olduğu KGAÖ’den askeri yardım talebinde bulunduklarını anımsattı.

KGAÖ üyesi Rusya, Belarus, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan’dan askerlerin ülkesine ulaştığını belirten Nuruşev, “KGAÖ Genel Sekreteri Stanislav Zas’ın söylediği gibi KGAÖ’nün 2 bin 500 askeri Kazakistan’a ulaştı.” dedi.

Nuruşev, bu askerlerin çatışmaların yoğun olduğu Almatı kentine sevk edildiğini aktardı.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askerlerinin gönderilmeye devam ettiğini ve bunun için 20’den fazla uçak seferi gerçekleştirilmesinin planlandığını açıkladı.

RUSLAR GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTI

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, dün gece ve bugün devam eden KGAÖ barışı koruma kuvvetlerinin Kazakistan’a nakliyesinden görüntüler paylaştı.

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında “Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Il-76 askeri nakliye uçağı, Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri’nin KGAÖ barışı koruma kuvvetlerinin askeri teçhizatlı birliğini Kazakistan Cumhuriyeti Almatı havaalanına teslim etti” ifadelerini kullandı.

KGAÖ barışı koruma kuvvetlerindeki Rus birliğinin nakliyesi, Kazakistan Almatı ve Zhitygen havalimanlarına Moskova, İvanovo ve Ulyanovsk bölgelerindeki havalimanlarından askeri nakliye uçaklarıyla devam ettiğini belirten Savunma Bakanlığı, birliklerin nakliye görüntülerini paylaştı.

TOKAYEV KGAÖ’DEN YARDIM TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkedeki mevcut durum nedeniyle üyesi oldukları KGAÖ ülke liderlerinden yardım istemişti.

KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi de 5 Ocak’ta Kazakistan’a asker gönderme kararı almıştı.

Tarihte ilke kez asker gönderme kararı alan KGAÖ, 2002’de Bağımsız Devletler Topluluğu üye ülkeleri Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Ermenistan tarafından hükümetler arası askeri ittifak olarak kurulmuştu.

KAZAKİSTAN’DAKİ DURUM

Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’ta sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı.

Gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Özellikle ülkenin güneyindeki Almatı’da polis araçlarını ateşe veren ve devlet binalarına giren protestoculara, güvenlik güçleri ses bombası ile müdahale etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti.

Protestoların yayılması sonucu ülke genelinde Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi. Göstericilerin kamu binalarını işgal etmesi, silah kullanması sonucu Nur Sultan yönetimi güvenlik güçlerine operasyon talimatı verdi.

Tokayev, 7 Ocak’ta ülkenin tüm bölgelerinde anayasal düzenin yeniden sağlandığını belirterek” Teröristler hala silah kullanmaya ve vatandaşların mülklerine zarar vermeye devam ediyor. ” dedi.

Kazakistan’da güvenlik güçlerinin operasyonu yoğun olarak Almatı şehrinde sürüyor.

Ruslar görüntüleri paylaştı… Böyle girdiler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 sene önce

  Rusya Kirim’dan, Azerbaycan’dan sonra simdi de Kazakistan’a asker gonderdi. Bu bir isgaldir.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Rusya’nın neredeyse yarısını içine alan bir haritayı alıp yan yana fotoğraf çektirip yayınlarsan olacağı budur. Ortada fol yok, yumurta yok, bu neyin kışkırtması? Bu ABD ye “bak Rusya’yı çevrelemekte senin yanındayım” mesajımı? ABD nin 30 yıldır Türkiye’yi parçalamaya çalıştığını görmüyor musunuz? ABD gücünü kaybediyor. Bunu önlemek için her türlü çılgınlığı planlar. Ancak bunu kendisi değil, taşeronlarına uygulattıracaktır. Böyle bir taşeronluğa heveslenmeyelim. Ukrayna ile işbirliğine devam etmeli ancak Rusya ile de beraber çalışabilmeliyiz. Böyle ustalıklı bir siyaseti götürebilirler mi? Bunların aklı başında hiç danışmanı yok mu?

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Aynen, aynen Soros kışkırttı… Rusya saniyesinde ülkeyi işgal eder gibi askerlerini soktu yetmedi 1.5 sene önce Azerbaycan karşısında tarihi hezimete uğrayan Ermeniler bile asker gönderiyor. İlla öküz altında buzağı arayacaksanız buraya bakın.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!