’22 gün değil, 22 ay da olsa bekleyeceğiz’

HDP il başkanlığı önünde 45 ailenin bekleyişi sürüyor.

’22 gün değil, 22 ay da olsa bekleyeceğiz’

Diyarbakır‘da, terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını belirttikleri çocuklarının bulunmasını isteyen ailelerin HDP il binası önündeki oturma eylemi, 22’nci güne girdi.

HAVA HAREKÂTINDA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİĞİ BELİRLENDİ

Muş’tan Diyarbakır’a 18 Eylül’de gelip, HDP önünde oturma eylemine katılan İkram Gürktük’ün 5 yıldır haber alamadığı oğlu Musa’nın, güvenlik güçlerince 10 Eylül’de Diyarbakır’ın Dicle ilçesindeki Görese Dağı’nda terör örgütü PKK’ya yönelik hava harekatında etkisiz hale getirildiği belirlendi. Oğulları Musa’nın cenazesini teslim alan Gürtük ailesi, Muş’a döndü.

Oturma eyleminin 22’nci gününde HDP İl Başkanlığı önünde 45 aile bekleyişini sürdürüyor.

‘İKİZİN SENSİZ BİR ŞEY YEMİYOR’

​Kızı Songül için 11 Eylül’den bu yana oturma eylemi yapan Fatma Akkuş, dayanacak gücünün kalmadığını söyledi. Akkuş, kızının ve kayıp çocukların bulunmasını isteyerek, “22 gün değil, 22 ay da olsa bekleyeceğiz. Ben bekliyorum. Çocuklarımızı ya ölü ya diri getirsinler. Onların gelme imkanı yoksa, bizi görüştürsünler. 5 sene insan nasıl bir çocuğundan haber alamaz? Vicdan ve merhamet artık. Yeter artık. Çocuklarımızı istiyoruz. Bu acı yeter artık. Kızıma da sesleniyorum; gelsin devlet arkasındadır. Kızım, Songül’üm gel artık. İkizin sensiz bir şey yemiyor. Sen lahmacun seviyorsun diye o da yiyemiyor” dedi.

DİYARBAKIR ANNELERİNİN OTURMA EYLEMİNE DESTEKLER SÜRÜYOR

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutarak, 3 Eylül’de HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi başlatan Diyarbakır annelerine destek ziyaretleri devam ediyor.

Ailesiyle Diyarbakır’a gelen AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, HDP İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerini ziyaret etti.

Annelerle görüşüp, yaşadıkları acıyı dinleyen Karahocagil, eşi ve yeğenleriyle annelere destek olmak için geldiğini söyledi.

KARADENİZ VAKFI ÜYELERİ DE DESTEĞE GELDİ

Kente gelen Karadeniz Vakfı üyesi bir grup da annelerle buluştu. Heyet adına basın açıklamasını okuyan Emine Kazdal, çocukları için gözyaşı döken annelerle ellerini ve gözyaşlarını birleştirmek için desteğe geldiklerini ifade etti.

Haklı bir taleple oturma eylemi yapan annelerin ellerini öptüklerini belirten Kazdal, Türkiye’nin kardeşliğinin etle kemik gibi olduğunu, annelerin yanında olmaya devam edeceklerini aktardı.

KONYA SİVİL TOPLUM PLATFORMUNDAN ANNELERE DESTEK

Konya Sivil Toplum Platformu temsilcileri de evlatları için oturma eylemi yapan anneleri, HDP İl Başkanlığı binası önüne gelerek destekledi.

Burada basın açıklaması yapan Muhsin Görgülügil, çocukları için haklı bir çığlık yükselten anne ve babalarla beraber olmak için Konya’dan geldiklerini dile getirdi.

Ayrıca diğer illerden bireysel olarak gelenler de annelere desteklerini iletti.