23 Nisan tüm yurtta coşkuyla kutlandı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlanıyor. Çocuklar pandemi nedeniyle iki yıl aradan sonra Atatürk'ün huzuruna çıktı. Yurdun dört bir köşesinden rengarenk manzaralar oluştu.

featured

Başkent’te ilk tören Anıtkabir’de yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 81 ilden gelen çocuklarla Anıtkabir’i ziyaret etti. Öğrencilerle Aslanlı Yol’da yürüyen Bakan Özer, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı, ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İkinci tören TBMM’de Atatürk Anıtı’nda yapıldı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, Atatürk Anıtına çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Buradaki törende partilerin grup başkanvekilleri ve milletvekilleri yer aldı.

ANITKABİR HALKA AÇILDI

Törenin ardından Anıtkabir halka açıldı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çok sayıda kişi Anıtkabir’i ziyaret etti. Pandemi nedeniyle öğrenciler olmadan gerçekleştirilen Anıtkabir’deki resmi törenler, bu yıl 81 ilden gelen öğrencilerin katılımıyla yapıldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen çocuklar, 2 yıl aradan sonra Anıtkabir’deki törenlere katıldıkları için çok mutlu olduklarını söyledi.

TAKSİM’DE 23 NİSAN TÖRENİ

Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde düzenlenen törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tören öncesi, öğretmen ve öğrencilerden kurulu müzik topluluğu mini bir konser verirken, Beyoğlu İhsan Şerif İlkokulu öğrencilerinden oluşan folklor topluluğu Artvin yöresine ait halk oyunu gösterisi sundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı anıta çelenk sundu.

23 NİSAN SPOR ETKİNLİKLERİYLE KUTLANDI

Atatürk Spor ve Yaşam Köyü’ndeki etkinliğe yüzlerce çocuk katılırken, çeşitli yarışmalar yapıldı, maçlar ve eğlenceli oyunlar oynandı.

Bakırköy’de bulunan Belediye, TEGV, BASAD, Kent Konseyi ve tesislerden yararlanan onlarca spor kulüplerinin temsilcilerinin yer aldığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları spor şöleni şeklinde gerçekleştirildi. Etkinliklere okullardan, spor kulüplerinden ve derneklerden öğrenciler katıldı. Öğrenciler hem spor yapıp hem de eğlendi. Etkinlik sonrasında öğrenciler kırmızı ve beyaz balonları ‘Türkiye’ diye bağırarak havaya bıraktı.

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bulent Kerimoğlu tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Bakırköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği 23 Nisan spor şöleninde öğrencilerin Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sergiledikleri resim ve seramik çalışmaları da beğeni topladı.

23 NİSAN GELENEĞİNİ YENİDEN YAŞATTILAR

Van’ın Oymaklı Mahallesi’ndeki Oymaklı İlköğretim ve Ortaokulu’nun 430 öğrencisi ve 26 öğretmeni, 23 Nisan Ulusal Egemenli ve Çocuk Bayramı’nın asırlık yürüyüş geleneğini tekrar yaşattı. Öğrenci ve öğretmenler okul önünde Türk bayrağı, Atatürk posteri ve marşlarla başlattıkları yürüyüş ile mahalle genelini gezerek etkinlere vatandaşları davet etti. Tekrar okula dönen öğrenciler, hazırladıkları tiyatro, şiir, halk oyunları ve piyesleri sergiledi.

653 ÖĞRENCİDEN ATATÜRK KOREOGRAFİSİ

Erzincan’da Ziya Gökalp İlkokulu öğrencileri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Afyonkarahisar Kocatepe’deki fotoğrafının koreografisini oluşturdu. Okul bahçesindeki 900 metrekarelik alanda, 42 metre uzunluğunda, 9 metre genişliğinde hazırlanan gösteride, 653 öğrenci yer aldı.

Yaklaşık 1 aylık çalışma sonucu hazırlanan koreografinin sosyal medyada paylaşılan görüntüleri ilgi gördü.

KUTLAMALAR METAVERSE DÜNYASINA TAŞINDI

Bilişim ve Eğitim Teknolojileri bölümü ile 8’inci sınıf öğrencilerinden oluşan 6 kişilik ekip tarafından hayata geçirilen ‘ideverse’ platformu, farklı yaş gruplarındaki öğrencilerin ortak bir zeminde sürece dahil olmasıyla hayata geçirildi. Öğrencilerin geri bildirimleriyle şekillenen platform, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenini online dünyaya taşıdı.

İşte yurdun dört bir köşesinden renkli manzaralar…

23 Nisan tüm yurtta coşkuyla kutlandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!