5 medya kuruluşundan çağrı: Julian Assange’a yönelik suçlamalar düşürülmeli

The New York Times, The Guardian, Le Monde, Der Spiegel ve El País'in editör ve yayıncıları ABD'nin Julian Assange'a yönelttiği suçlamaları geri çekmesi çağrısında bulundu.

featured

Medya kuruluşları The New York Times, The Guardian, Le Monde, Der Spiegel ve El País, ABD’nin WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’a  yönelttiği suçlamaları geri çekmesini talep etti. Kuruluşların editör ve yayıncılarının imzalarını taşıyan çağrı mektupta, Assange’ın yargılanmasının “basın özgürlüğüne yapılmış direkt bir saldırı olduğu” ifade edildi.

Mektubu imzalayan 5 yayın, 12 yıl önce bugün Assange ile iş birliği içinde sızdırılan diplomatik mesajlaşmaları “Cablegate” adı altında yayınlamıştı.

18 FARKLI SUÇTAN YARGILANACAK

Avustralya doğumlu 50 yaşındaki Assange’la ilgili Londra Yüksek Mahkemesi’nin ABD’ye iade edilmesi yönündeki kararı 17 Haziran’da İngiltere İçişleri Bakanlığı’nca onaylanmıştı. Assange’ın avukatları, ABD’ye iadesi halinde 18 farklı suçtan yargılanacağı ve 175 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini söylüyor. ABD yönetimi ise Assange’ın hapis cezasının muhtemelen 4-6 yıl arasında olacağını belirtiyor.

5 medya kuruluşundan çağrı: Julian Assange’a yönelik suçlamalar düşürülmeli

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!