50 milyar dolar mı, 300 milyar dolar mı? Bulunan doğal gazın maddi değeri tartışma konusu oldu?

Erdoğan'ın Karadeniz'deki Tuna1 havzasında 320 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu açıklamasının ardından bu rezervin maddi değeri ve Türkiye'ye kaç yıl yeteceği konusunda farklı fikirler dile getirildi.

50 milyar dolar mı, 300 milyar dolar mı? Bulunan doğal gazın maddi değeri tartışma konusu oldu?

VERYANSIN TV

Cumhurbaşkanı Erdoğan günlerdir konuşulan müjdeyi açıkladı. Erdoğan "Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz 2020'de başladığı Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda." dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları sonrası ekranlarda tanıdık yüzler bu sefer rakamları yorumladı.

Programın sunucusu Mehmet Akif Ersoy, Erdoğan'ın açıklaması sonrası doların artmasına şaşırdığını belirterek "Piyasalara bakıyorum enteresan bir şekilde, döviz ve cari açıkla ilgili açıklamalar yaptı Bakan Albayrak, dolarda ve euroda bir miktar artış gördüm. O da şaşırttı, normalde böyle bir açıklama sonrası düşmesini beklersiniz." dedi.

Abdullah Ağar ise daha dengeli açıklamalarıyla dikkat çekti. Ağar, şunları söyledi:
"Hepimiz açısından son derece önemli bir haber. Ne anlama geliyor… Şu an bulunan 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin piyasa koşullarında ekonomik karşılığı 50-60 milyar dolar seviyesinde. Sayın Bakan Fatih Dönmez’in açıklamalarına bakarak ikinci hatta üçüncü bir katmanın olduğu doğrusunda bir veriyi paylaştı."

Ağar'ın açıklamaları üzerine Mehmet Akif Ersoy araya girerek "320 milyar metreküp 50 milyar dolar mı yapıyor" dedi. “Daha fazla yapar” diyen Ersoy’a Pekin’de destek çıktı.

Abdullah Ağar, "Bin metreküpü 133 ile 188 dolar seviyesinde. Buradan hesabı yaparsak doğru sonuca ulaşırız." şeklinde hesabını açıkladı.

Mehmet Akif Ersoy ise “Yaklaşık 300 milyar dolar dedi konuklarımız” diyerek topu konuklara attı. 

Bu rakamın küçümsenmemesi gerektiğini belirten Ağar, "Suriye’nin toplam petrol rezervi 100 milyar dolar seviyesinde. Biz sadece bir kuyudan bunun yarısı kadar değer elde etmiş durumdayız. Yapılacak 2-3 milyar dolar seviyesinde çıkartma maliyeti var. Bununla beraber 50-55 milyar dolar seviyesinde kazancı var." dedi.

İsmail Hakkı Pekin ise Türkiye’nin 300 milyar dolarlık servete sahip olacağını savundu.