81 ilde ’11 milyon fidan’ toprakla buluşuyor

'11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes' programı kapsamında 81 ilde eş zamanlı fidan dikme etkinliği düzenleniyor.

81 ilde ’11 milyon fidan’ toprakla buluşuyor

İSTANBUL

Silivri’nin Çanta beldesinde yüzlerce fidan dikildi. Seferberlik kapsamında, Bakırköy ve Silivri Cumhuriyet Başsavcılıkları, Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumu ile Silivri ve Bakırköy Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinin katılımıyla stant kurularak, bin adet fidan yükümlü ve hükümlüler tarafından, adliyeye yolu düşen vatandaşlara dağıtıldı.

Dağıtımın ardından, yurdun bir çok noktasında ağaçlandırma yapılacak alanlardan biri olan Silivri’nin Çanta beldesinde fidan dikimi yapıldı.

ANKARA

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki Batıkent Çakırlar mevkisinde düzenlenen programa katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada konuşma yaptı.

İZMİR

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Orhanlı Mahallesindeki ağaçlandırma sahasında fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi. Milli Ağaçlandırma Günü “11 MilyonAğaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında İzmir’de fidanlar toprakla buluştu.

KAYSERİ

Kocasinan ilçesi Akçatepe mevkisindeki ağaçlandırma bölgesinde düzenlenen törende, 157 farklı noktada 44 bin kişinin katılımıyla 487 bin 500 fidan dikimi gerçekleştirildi.

Etkinliğe katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki,Türkiye çapında yaklaşık 11 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını söyledi.

Ağaç dikme bilincinin önemine değinen Özhaseki, şunları kaydetti:

“İnşallah ülkemizi yemyeşil yaparız. Bizim kadim medeniyetimize baktığınız zaman ağacın yeri apayrı. Çevre hususunda bizim kadar duyarlı bir toplum yoktur ancak son dönemlerde geçirdiğimiz zaaf nedeniyle bol bol ağaç kesen, biraz da yakan, çevreye dikkat etmeyen bir toplum haline geldik. İnşallah bunlar geride kalır. O kadim medeniyetimizin güzel günlerine yeniden döneriz diye temennide bulunuyorum.”
Etkinlikte öğrenciler, sporcular, vatandaşlar binlerce fidanı toprakla buluşturdu.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de, “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” programı kapsamında 290 bin fidan dikildi.

Eskişehir-Sarıcakaya kara yolundaki programa, Vali Özdemir Çakacak ve AK Parti Eskişehir milletvekilleri Harun Karacan, Nabi Avcı, Emine Nur Günay’ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala, kurul üyeleri sanatçı Hülya Koçyiğit, Fecir Alptekin, Havva Hümeyra Şahin, Mehmed Özçay ile Prof. Dr. Ümit Meriç katıldı.

Program kapsamında, kent merkezi ve ilçelerde 160 noktada 3 saat içinde 290 bin fidan toprakla buluşturuldu. Etkinlikte çamın yanı sıra yapraklı, meyveli ağaç fidanları dikildi.

Sanatçı Hülya Koçyiğit, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de çok önemli bir anı yaşadıklarını, ülkede herkesin elindeki fidanı toprakla buluşturduğunu söyledi.

KONYA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Ağaçlandırma Günü “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında Konya’da gerçekleştirilen fidan dikimi törenine katılarak konuşma yaptı.

DENİZLİ

Milli Ağaçlandırma Günü “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında 81 ilde 11 milyon fidan toprakla buluştu. Kampanya kapsamında Denizli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından Denizli Adliyesi önünde fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

YALOVA

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında Yalova’da 31 bin 350 fidan toprakla buluşturuldu.

SİNOP

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Milli Ağaçlandırma Günü “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında Sinop’ta gerçekleştirilen fidan dikimi törenine katılarak fidan dikti. Bakan Selçuk, burada bir konuşma yaptı.

KARS

Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye genelinde gerçekleştirilen “11 Milyon Ağaç;Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında, Kars’ın Sarıkamış İlçesinde 9 bin sarıçam fidanı toprakla buluşturuldu.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da “11 milyon fidan dikimi” etkinliği kapsamında 100 farklı noktada 300 bin fidan toprakla buluştu. Dicle Üniversitesi kampüs alanındaki fidan dikim etkinliğinde renkli görüntüler oluştu.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ’da kampanya kapsamında düzenlenen etkinlikte 100 bin fidan toprakla buluştu.

ADIYAMAN

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde, kampanya kapsamında düzenlenen etkinlikte binlerce fidan toprakla buluştu.