Jeffrey bölücü ittifakı kurdu!

Terör örgütü PKK’ya Suriye petrollerini satma yetkisi veren ABD, PYD ile Barzani'nin etkin olduğu Suriye Kürt Ulusal Konseyi(ENKS) arasındaki sorunları ortadan kaldırmaya yönelik yeni bir adım attı. ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in temaslarının ardından Suriye'nin kuzeyinde Kürt Yüksek Konseyi kuruldu. 6 madde üzerinde anlaşma sağlandı.

Jeffrey bölücü ittifakı kurdu!

VERYANSIN TV

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Suriye kolu (KDP-S) Merkez Komite Üyesi Neşet Zaza 19 Eylül tarihinde “ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey yakın zamanda Rojava’ya gelecek. Kürt diyaloğunda siyasi anlaşma onun gözetiminde açıklanacak” ifadelerini kullanmıştı.

JEFFREY GÖRÜŞMELERE BAŞLADI

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen K24’ün haberine göre Jeffrey PKK/PYD ile ENKS yetkilileri ile görüştü. 

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro da Suriye’nin kuzeyinde yapılan toplantının sona erdiğini, ancak sonuçların hala açıklanmadığını belirtmişti. 

ABD GÖZETİMİNDE KÜRT YÜKSEK KONSEYİ!

K24'ün haberine "Kürt Yüksek Konseyi” kurulması konusunda anlaşmaya varıldı. Müzakere Heyeti Üyesi Sema Bektaş yaptığı açıklamada “Her iki taraf Serêkaniyê, Afrin ve Girê Spî’den göç edenlerin geri dönmesi, Suriye’de izlenilecek olan Kürt siyasi stratejisi, Kürtlerin uluslararası arenada temsil edilmesi ve kazanımlarının nasıl korunacağı; kadınların temsiliyeti ve iç kuralların belirlenmesi gibi 6 madde konusunda anlaştı. Bu anlaşma hususunda Kürt Yüksek Konseyi kurulmasına karar verildi” dedi.

40 kurul üyesinin olacağını dile getiren Bektaş, PKK/PYD'den 16, ENKS’den 16, diğer parti ve sivil toplum örgütlerinden ise 8 kişinin olacağını söyledi.

PKK/PYD ÖZERKLİK SÜRECİNE HAZIRLANIYOR

Konu, Habertürk yazarı Çetiner Çetin’in de gündemindeydi. Çetiner Çetin köşesinde şu ifadeleri kullanmıştı: 

“Terör örgütü PKK’ya Suriye petrollerini usulsüz bir şekilde satma yetkisi veren ABD, örgütün Suriye kolu PYD/YPG’yi özerklik sürecine hazırlıyor. Zira Fransa’dan gelen 64 kişilik özel bir ekip PYD’nin iç yapılanması hususunda alt yapısını oluştururken, ABD ise Suriye’nin kuzeyindeki gruplar arasındaki husumetleri ve kavgaları ortadan kaldırmak için görüşme trafiği yürütüyor. Özellikle son 6 haftadan bu yana bu trafik artık en üst seviyede sürdürülüyor.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, PKK ve örgüt dışındaki diğer Kürt partileriyle önemli görüşmeler gerçekleştirmek için Suriye’nin kuzeyine dün akşam saatleri itibari ile intikal etti. Hiç zaman kaybetmeden görüşmelerine başladı.

ABD MALİ DESTEK VE ÖZERKLİK SÖZÜ VERDİ

Taraflar anlaşırsa ABD 80 kişilik bir ekiple PYD/YPG/PKK’nın Suriye’deki asayiş gücünü eğitecek…

Kaynağım dünkü görüşmelerde Jeffrey’nin tüm Kürt grupların konsolide olması halinde diğer bazı müttefiklerle beraber hem mali destek hem de özerklik sözü verdiğini söyledi.

Özetle Kürt grupları PKK çatısı altında birleştirme operasyonun startı verilmekle kalmadı, süreç işliyor….”