ABD’nin üzerinde çalıştığı gizli silahları

'Gizli silah' deyimi bir zamanlar mit olarak algılanırken siber dünyada bu tür söylentilerin gerçek olduğu kanıtlanmaya başladı. Rusya'nın uluslararası haber kanalı Sputnik, ABD'nin geliştirmekte olduğu en iddialı 5 silah projesini derledi.

ABD’nin üzerinde çalıştığı gizli silahları

1-B-21 RAİDER BOMBARDIMAN UÇAĞI  

ABD, eylül ayında, yeni stratejik bombardıman uçağı B-21 Raider‘in ilk prototipinin montajına başladı. Northrop Grumman şirketinin geliştirdiği uçağın, 2025 yılında hizmete girmesi bekleniyor.
Uçağın temel görevlerinden biri, düşmanın hava savunma hedeflerini yok etmek.
Birçok özelliği ise gizli tutuluyor.
Ele geçen özellikleri: 
3 800 km yakıt ikmali yapılmadan savaşabiliyor.
9 000 km’den fazla yakıt ikmali ile savaşabiliyor.
Toplam ağırlığı 12.5 tona varan silah ve ek donanım ile havalanabilecek.
Tek bir uçağın fiyatı 500-600 milyon dolar.
ABD Hava Kuvvetleri’ne 80 ilâ 180 arasında uçak teslim edilmesi planlanıyor.

2-COLUMBIA SINIFI NÜKLEER DENİZALTI

ABD ayrıca Columbia sınıfı stratejik nükleer denizaltı projesi üzerinde çalışıyor. ABD bütçesine 6.2 milyar dolara mal olacak denizaltının yapımına 2021’de geçilmesi planlanıyor.
Columbia sınıfı denizaltının özellikleri:
170 metre uzunluk; 13 metre genişlik
20 800 ton su altı taşırma suyu.
16 adet Trident II D5 balistik füze
Know-how, yeni denizaltıyı seleflerine göre çok daha sessiz yapacak motor.
Hizmet süresi yaklaşık 42 yıl, üstelik reaktörler hizmet süresi boyunca yakıt yenilemeden çalışabilecek. Yeni nesil araçların Ohio sınıfı denizaltıların yerine geçmesi bekleniyor.

3- BELL 360 INVICTUS SAVAŞ HELİKOPTERİ  

ABD hava-uzay üreticisi Bell, ekim ayı başında, Bell 360 Invictus savaş helikopteri projesini tanıttı. Helikopter, ABD ordusunun FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft/ Geleceğin Saldırı Keşif Uçağı) programı kapsamındaki yarışmaya katılacak.
Yeni aracın, AH-64 Apache helikopterini yerini alması bekleniyor. Yeni helikopter, saatte 306 kilometreye varan üstün hız özelliklerine sahip Bell 525 Relentless sivil nakliye helikopteri temelinde geliştiriliyor.
Bell 360’ın farklı özellikleri
Belli hızlarda kalkış ağırlığının yarısını karşılayacak kanatlar.
Silahların gövdenin içinde yer alması.
Silahların gövdenin içinde yer alması, aerodinamik performansı artıracak ve radar görünürlüğünü azaltacak.

4- GRIFFIN II HAFİF TANK  

Ağır Abrams tanklarının şehir ortamında aşırı hantal ve yavaş olduğu görüldü. Piyadelere destek için daha kompakt ve hareketli araca ihtiyaç var.
General Dynamics şirketi eylül ayı sonunda, Griffin II hafif tankın maketini sergiledi.
Yeni tankın savaş ağırlığı, koruma ve diğer özelliklere bağlı olarak 35 ilâ 38 ton arasında değişecek. Yeni tank, 120 mm namlulu yivsiz top, iki adet makineli tüfek ve modern ateş kontrol sistemi ile donatılacak.
Griffin II’in başlıca rakibi, BAE Systems şirketinin modernize ettiği M8 Armored Gun System tankı. Her iki hafif tankın karşılaştırmalı testi 2020-2021 yıllarında yapılacak. Seri üretimine en erken 2025’te başlaması bekleniyor.

5-PHASER ELEKTROMANYETİK TOP

ABD Savunma Bakanlığı ve Raytheon şirketi, eylül ayı sonunda, PHASER elektromanyetik top prototipinin teslimi ile ilgili anlaşma imzaladı. Şirket, böyle bir silah geliştirdiğini 4 yıl önce açıklamıştı.
Elektromanyetik topun prototipi, test çalışmaları sırasında 33 insansız hava aracını başarıyla vurmuştu.
Topun elektromanyetik dalga yayıcısı, 25 kilograma varan ağırlıktaki hava hedeflerinin elektroniğini devre dışı bırakma yeteneğine sahip. Hedefe kilitlenmek için zamana ihtiyacı olan lazer silahtan farklı olarak elektromanyetik darbe 1 mikrosaniyenin üstünde bir frekansla yayılıyor.
İnsansız hava araçlarını kolayca düşürüyor.