ABD, İran merkezli Press TV'nin internet sitesine el koydu

ABD'nin İran merkezli Press TV ve iki medya kuruluşunun internet sitesine el koyduğu belirtildi. İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Vaizi "Yapılan şey ahlak dışı ve yasalara aykırıdır. Uluslararası kamuoyunda bununla mücadele etmek için çalışacağız. İran hükümeti bunu kınamaktadır. Konunun takipçisiyiz" dedi.

ABD, İran merkezli Press TV'nin internet sitesine el koydu

ABD'nin İran medyasına yönelik sansürleri ve yasaklamaları devam ediyor. Daha önce Facebook tarafından resmi sayfası kapatılan ve Youtube'da yayınları sona erdirilen Press TV'nin son olarak ABD'deki alan adına el konuldu.

Press TV'nin internet sitesine giren kullanıcılar, presstv.com internet sitesine ABD Yönetimi tarafından bazı yasaların öngördüğü üzere el koyulduğu ve engellendiği bilgisiyle karşılaştı.

Ayrıca, Al-Masira ve Al-Alam sitelerinde de aynı mesaj yer aldı. 

Mesajda kanalların el konulmasına gerekçe olarak gösterilen ABD yasaları sivil müsadere (suçtan elde edilen veya suçun işlenmesini kolaylaştıran malın devlete geçmesi), cezai müsadere (kişinin işlemiş olduğu suç nedeniyle malvarlığına el konulması), olağandışı ve olağanüstü tehdit, ulusal acil durum ilanına işaret ediyor. 

Söz konusu mesajın henüz ABD tarafından teyit edilmemesi sitelerin hacklenmiş olabileceği ihtimalini de doğuruyor. 

ABD DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ AÇIKLAMA YAPMADI

ABD Dışişleri sözcüsü Ned Price ise sitelerin ele geçirilmesine ilişkin konuşmadı. Sözcü, ABD Adalet Bakanlığı’nın kısa süre içinde açıklama yapabileceğini söyledi.

Sitelere el konulması, Batı karşıtı cepheden olan ve ABD'nin yaptırım listesinde bulunan İbrahim Reisi'nin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından gerçekleşti. ABD Başkanı Joe Biden ile Reisi arasında henüz planlanmış bir görüşme söz konusu değil ancak iki ülke Viyana'da 2015 Ortak Kapsamlı Eylem Planı'nı (JCPOA) ile ilişkileri yeniden canlandırmak için müzakerelere devam ediyor.

Reisi göreve gelmesinin ardından Viyana’daki görüşmelere katılan İran heyetinin, ilerlemenin elde edilmesi için gereken her şey yapacağını söyleyerek “İlgili raporlar aldım, ekibim bunları inceliyor. ABD, İran halkına karşı tüm sert yaptırımları iptal etmek zorundadır. Bu konuda ısrarcıyız ve önceki İran hükümeti gibi bunun için mücadele edeceğiz. Yaptırımların tam kaldırılması ve dürüstlük testi, hükümetimin dış politikasının dikkatinin merkezinde olacak” demişti. 

Al-Alam ve PressTV, İran'ın devlet medya kuruluşu olan İran Radyo Televizyon Kurumu'na ait. Al-Masirah ise Yemen'in Husiler olarak da bilinen Ensarullah hareketi tarafından 2012 Beyrut, Lübnan'da kuruldu.

İRAN'DAN YANIT

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi, ABD Adalet Bakanlığının aralarında İran devlet televizyonuna ait Arapça ve İngilizce yayın yapanların da bulunduğu bazı internet sitelerine el koymasına tepki gösterdi.

 

Başkent Tahran'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere konuşan Vaizi, ABD'nin İran devlet televizyonuna ait kanalların internet sitelerine yönelik adımının insan haklarına aykırı olduğunu ve ifade özgürlüğünü kısıtladığını savundu 

Vaizi, "Yapılan şey ahlak dışı ve yasalara aykırıdır. Uluslararası kamuoyunda bununla mücadele etmek için çalışacağız. İran hükümeti bunu kınamaktadır. Konunun takipçisiyiz." ifadelerini kullandı. 

Başkan Vaizi ayrıca Viyana görüşmelerinde sigortacılık, petrol ve gemicilikle ilgili eski ABD Başkanı Donald Trump dönemindeki 1040 kalemde ve ülke lideri Ali Hamaney'in ofisine yönelik bazı yaptırımların kaldırılması konusunda anlaşma sağlandığını belirterek, nükleer program çerçevesindeki tüm yaptırımların kalkacağını söyledi.

ABD Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İran Radyo ve Televizyon Birliği (IRTVU) tarafından kullanılan 33 internet sitesine ve Kataib Hizbullah tarafından yönetilen 3 internet sitesine yaptırımları deldikleri için el konulduğu belirtilmişti. 

ABD Yabancı Varlıkları Koruma Ofisinin (OFAC) 22 Ekim 2020'de IRTVU'yu İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü tarafından yönetildiği için yaptırım listesine aldığına işaret edilen açıklamada, bu listedeki kurum ve kuruluşların internet sitesi ve domain hizmetlerinden, OFAC lisansı olmadıkça yararlanamayacağı kaydedilmişti.