Erdoğan çağrı yapmıştı… İmran Han’dan dikkat çeken Afganistan mesajı: Askeri eylem...

Pakistan Başbakanı Han, 'Tarih, Afganistan’ın dışarıdan asla kontrol edilemeyeceğini kanıtlıyor. Daha fazla askeri eylem beyhude' açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlama konusunda Pakistan’ı Türkiye’nin yanında olmaya çağırmıştı.

Erdoğan çağrı yapmıştı… İmran Han’dan dikkat çeken Afganistan mesajı: Askeri eylem...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Pakistan'ı yanımızda istiyoruz" çağrısının ardından İslamabad'dan "Askeri eylem beyhude" mesajı geldi.

Pakistan Başbakanı İmran Han, Taliban’ın tüm Afganistan’ı kazanamayacağını ve başarılı olabilmesi için herhangi bir hükümete dahil olması gerektiğini belirterek, İslamabad'ın onlarca yıl bir iç savaşa yol açacak şekilde Afganistan'ın askeri olarak ele geçirilmesine karşı olduğunu vurguladı.

‘YENİ ÇATIŞMA RİSKLERİNDEN KAÇINACAĞIZ’

Han, Washington Post gazetesine yazdığı makalede, Pakistan’ın Afganistan’da barış için ABD ile partner olmaya hazır olduğunu fakat ABD’nin birlikleri geri çekilirken yeni çatışma risklerinden kaçınacaklarını belirtti.

ABD ile Pakistan’ın Afganistan’da aynı çıkarlara sahip olduğuna dikkati çeken Han, bunların sırasıyla siyasi uzlaşı, istikrar, ekonomik kalkınma ve teröristler için herhangi bir sığınağa izin verilmemesi olduğuna işaret etti.

Han, Taliban’ın tüm Afganistan’ı kazanamayacağını ve başarılı olabilmesi için herhangi bir hükümete dahil olması gerektiğini vurgulayarak, İslamabad'ın onlarca yıl bir iç savaşa yol açacak Afganistan’ın askeri olarak ele geçirilmesine karşı olduğunu bildirdi.

‘GEÇMİŞTEKİ HATALARDAN DERS ÇIKARDIK’ VURGUSU

Pakistan’ın geçmişte savaşan Afgan taraflar arasında seçim yaparak hata ettiğini kabul eden Han, bundan ders çıkardıklarını kaydetti.

Han, Afgan halkının güvenini kazanan herhangi bir hükümet ile çalışacaklarını ve bu konuda bir tercihleri olmadığını belirterek, "Tarih, Afganistan’ın dışarıdan asla kontrol edilemeyeceğini kanıtlıyor.” ifadelerini kullandı.

Pakistan'ın Afganistan’daki savaştan çok fazla zarar gördüğünü vurgulayan Han, 70 binin üzerinde Pakistan vatandaşının bu savaş sebebiyle hayatını kaybettiğini aktardı.

‘ABD İLE İŞ BİRLİĞİ PAKİSTAN'I HEDEF YAPTI’

Han, ABD’nin 20 milyar dolar yardım sağladığını bununla birlikte Pakistan’ın zararının 150 milyar doları aştığını belirterek, turizm ve yatırımların kuruduğunu, ABD’nin Afganistan’daki çabalarına dahil olmasının ardından ise Pakistan’ın iş birlikçi olarak hedef alındığını kaydetti.

Makalesinde bu durumun Pakistan Talibanı (TTP) ve farklı gruplar tarafından Pakistan’da terör faaliyetlerine yol açtığına dikkati çeken Han, "Uyarıda bulunduğum ABD’nin drone saldırıları savaşı kazanmadı, fakat onlar Amerikalılar için nefret yarattı, terörist grupların ülkelerimize karşı sayısını artırdı." ifadelerine yer verdi.

‘MİLYONLARCA KİŞİ YERLERİNDEN EDİLDİ’

Han, Afganistan’da askeri bir çözümün olmadığını savunduğunu anımsatarak, ABD’nin isyanı bitireceği gibi yanlış bir beklentiyle Pakistan’dan Afganistan sınırındaki yarı özerk aşiret bölgelerine birlikler göndermesi için ilk kez baskı yaptığını hatırlattı.

Bu durumun isyanı bitirmediğini ancak sadece Kuzey Veziristan’daki aşiret bölgelerinde yaşayan 1 milyon kişinin yerlerinden edilmesine yol açtığını vurgulayan Han, milyarlarca dolarlık zarar oluştuğunu ve tüm köylerin tahrip edildiğini aktardı.

Han, söz konusu eylemin ardından Pakistan ordusuna karşı intihar saldırıları gerçekleştirildiğini hatırlatarak, bu saldırılar sonucu Pakistan’ın ABD’nin Irak ve Afganistan’da kaybettiğinden daha fazla asker kaybettiğini vurguladı.

‘İÇ SAVAŞ DAHA FAZLA MÜLTECİYE YOL AÇAR’

Öte yandan, Pakistan’da 3 milyonun üzerinde Afgan mülteci olduğunu anımsatan Han, siyasi uzlaşı yerine yeni iç savaşların sınır bölgelerini istikrarsızlaştıran ve yoksullaştıran daha fazla mülteci anlamına geldiğini kaydetti.

‘ASKERİ ÜSSE EV SAHİPLİĞİ YAPAMAYIZ’

Han, İslamabad'ın ABD’nin Afganistan’ı bombalamak için üslerine ev sahipliği yapmayı kabul etmesi ve Afgan sivil savaşının patlak vermesi halinde Pakistan’ın yeniden teröristlerin intikamının hedefi olacağını kaydederek, bunu göze alamayacaklarını belirtti.

Pakistan’ın bu konuda oldukça ağır bir bedel ödediğine işaret eden Han, tarihin en güçlü ordusuna sahip ABD’nin 20 yılın ardından Afganistan’daki savaşı kazanamadığını anımsattı ve bunu Pakistan topraklarındaki askeri üslerden nasıl yapacağını sorguladı.

‘ASKERİ ZAFER İLANI, SONSUZ KANA SEBEP OLUR’

Han, Taliban’ı ABD ve Afgan hükümetiyle masaya getirmek için Pakistan’ın yaptığı diplomatik girişimlere atıfta bulunarak, “Eğer Taliban askeri bir zafer ilan etmeye çalışırsa, bunun sonsuz kan dökülmesine yol açacağını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘DAHA FAZLA ASKERİ EYLEM BEYHUDE’

Makalesinde Afgan hükümetinin de müzakerelerde daha fazla esneklik göstereceğini ve Pakistan’ı suçlamayı bırakacağını umduğunu vurgulayan Han, "Ekonomik bağlantı ve bölgesel ticareti teşvik etmenin Afganistan’da kalıcı barış ve güvenliğin anahtarı olduğuna inanıyorum. Daha fazla askeri eylem beyhude." ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Biden ile görüşmesinde Kabil Havalimanı'nın durumunun ele alınıp alınmadığına ilişkin soruya, Afganistan konusundaki düşüncelerini çok açık, net olarak Biden'a ifade ettiği yanıtı vermişti.

Erdoğan, "Eğer Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, özellikle orada belli bir desteğin verilmesi isteniyorsa diplomatik, lojistik bunun yanında mali konularda Amerika'nın bize vereceği destek büyük önem arz ediyor" diye konuşmuştu.

ERDOĞAN: PAKİSTAN ‘I YANIMIZA ALMA DÜŞÜNCEMİZİ SÖYLEDİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban gerçeğini bir kenara koymanın mümkün olmadığına dikkat çekti.

"Onlarla da birçok görüşmeleri, farklı atacağımız adımlarla sürdürebiliriz. Bir diğer konu yine Afganistan'da biz Pakistan'ı da yanımıza alma düşüncemizi kendilerine söyledik, Macaristan'ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine söyledik. Bütün bunlarla birlikte istiyoruz ki Afganistan halkı herhangi bir sıkıntıyı yaşamadan Afganistan'daki bu desteği kendilerine verelim ve şu an itibarıyla bir mutabakat söz konusu. Bir sıkıntı burada söz konusu değil."