ABD, Kıbrıs’a yerleşiyor… Rumlarda ‘asker’ krizi

ABD, Acil Müdahale Gücü’nü Güney Kıbrıs'a yerleştiriyor. Gerekçe olarak da Kıbrıs’ta bulunan ABD vatandaşları ve diplomatlarını tahliye etme amacı gösteriliyor. Akel Partisi ise ABD askerlerini yerleşmesine tepki gösteriyor.

ABD, Kıbrıs’a yerleşiyor… Rumlarda ‘asker’ krizi

ABD, ‘savunma hattı’nı Akdeniz’e kadar genişletti. Amerikan askerleri Güney Kıbrıs Rum Kesimi yönetimi ile anlaşarak Ada’ya yerleşti. Rumlar, ABD’nin sözde insani yardım için Güney Kıbrıs’ta asker bulundurmasına onay verdi. Rum yetkililer, Kıbrıs’taki ABD vatandaşları ve diplomatlarının acil bir durum oluşması durumunda bölgeden uzaklaştırılması için burada Amerikan askerlerinden oluşan ‘Acil Müdahale Gücü’ kurulacağını açıkladı.

Yeni Şafak’ın aktardığına göre Ada’da konuşlanacak ‘Acil Müdahale Gücü’ Rum Kesimi’nde tartışmalara yol açtı. Rumların sosyalist partilerinden AKEL’in genel sekreteri Andros Kiprianu, Kıbrıs’ın ABD’nin çıkarlarıyla ilişkilendirilmesinin büyük tehlikeler içerdiği uyarısında bulunarak, Rum hükümetinin bu yöndeki icraatlarına tepki gösterdi. Kiprianu, ABD Kongresi’nde onaylanan Doğu Akdeniz’e ilişkin yasada Güney Kıbrıs’a atfedilen yükümlülüklerin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından bile eleştirildiğini vurgulayarak, ABD’nin politikasının ve bu politikaya bağımlı olmanın Kıbrıs için büyük tehlike içerdiğini belirtti.