ABD seçimlerinde Biden veya Trump 270 delege sayısına ulaşamazsa ne olacak

ABD Başkanlık seçimlerinde en az 270 delegeye ulaşan ilk aday seçimlerin galibi olacak. Ancak seçim yarışı salıncak eyaletlerde düğümlendi kaldı. Peki her iki adayda 270 delegeye ulaşamazsa ne olacak? İşte yanıtı...

ABD seçimlerinde Biden veya Trump 270 delege sayısına ulaşamazsa ne olacak

Amerika Birleşik Devletleri'nde başkanlık yarışında Joe Biden ile Donald Trump arasında devam eden seçim yarışı salıncak eyaletlerde düğümlendi. En az 270 delegeye ulaşan ilk aday seçimlerin galibi olacak.

YETERLİ SAYI BULUNAMAZSA NE OLACAK?

Euronews'ten Hüseyin Koyuncu'nun haberine göre; Amerikalı seçmen, sandığa gittiğinde doğrudan yeni başkanı ve yardımcısını değil bu ikiliyi seçecek olan seçiciler kurulu delegelerine oy veriyor. Dolayısıyla seçimin sonucunda bir başkan adayının aldığı oy sayısı değil kazandığı delege sayısı belirleyici oluyor.
'Electoral Collage' denilen seçiciler kurulu Senato ve Temsilciler Meclisinin toplam üye sayısı olan 538 delegeden oluşuyor. Delegele sayısı 270'e ulaşan başkan adayı seçimin de galibi oluyor. 

TAM EŞİTLİK ŞARTLARI NELER?

Her iki adayın 269 delege elde ettikleri bir senaryo mümkün mü? Söz konusu senaryonun oluşması için Demokrat aday Joe Biden'ın Wisconsin, Nevada, Arizona, Michigan eyaletlerini kazanması gerekiyor. Donald Trump da geri kalan Georgia, Kuzey Carolina, Pennsylvania ve Alaska'yı kazanmalı. 

EŞİTLİK HALİNDE BAŞKAN NASIL SEÇİLECEK?

Her ne kadar çok küçük bir ihtimal olsa da ABD Anayasası 269'luk eşit delege sayısı olabileceğini öngörmüş ve bu çıkmaza çözüm getirmiş.
ABD'nin 12'nci Anayasa Değişikliği seçim kurulunda yapılan oylamada kazanan çıkmazsa Kongre'ye son kararı verme hakkı tanıyor. Başkan Temsilciler Meclisi tarafından seçilirken, Senato da Başkan Yardımcısını seçiyor.

220 YIL ÖNCE YAŞANDI

ABD'nin siyasi tarihinde bu durum bir kez gerçekleşmişti. 1800'de ABD'nin 3'ncü Başkanlık seçimi için Bağımsızlık Bildirgesi'ni hazırlayanlardan biri olan Thomas Jefferson, rakibi Aaron Burr ile aynı delege sayısına ulaşmıştı. O zamanlar anayasada bu duruma kesin bir çözüm bulunmuyordu. Bu yüzden Temsilciler Meclisi, 36 seçim sonrasında Thomas Jefferson'u başkan yapmıştı.
Böyle bir tıkanıklığın tekrar yaşanmaması için 1804'te Anayasa'nın 12. değişiklik kabul edildi.

Thomas Jefferson ve Aaron Burr