ABD ve Yunanistan Ege'yi tam gaz silahlandırıyor! 30 Black Hawk burnumuzun dibine konuşlandı

ABD ve Yunanistan Ege’yi silahlandırıyor. 30 adet Amerikan Black Hawk tipi saldırı helikopterinin 40 km yakınımızdaki Dedeağaç'a konuşlandırıldığı öğrenildi.

ABD ve Yunanistan Ege'yi tam gaz silahlandırıyor! 30 Black Hawk burnumuzun dibine konuşlandı

Yunanistan’ın Türkiye sınırına yaklaşık 40 km uzaklıktaki Dedeağaç (Alaksandroupoili) kentinde geçen yıl yeni bir ABD üssü kurulduğu ilan edilmişti. Kurulan üssün detayları konusunda henüz net açıklamalar yapılmazken, bazı ABD askeri unsurlarının, özellikle de askeri deniz helikopterlerinin yerleştirildiği öğrenilmişti. Ayrıca, ABD’nin özellikle askeri tesisleri asker deniz helikopterlerinin kullanımı için Dedeağaç Limanı ile ilgilendiği ve bu nedenle limanın kapasitesinin yükseltilmesi için çalışmalar yapıldığı belirtilmişti.

Son gelen bilgilerle Dedeağaç'ta hareketlikik hızlandı.

ABD ile Yunanistan arsında yapılan ortak tatbikatlardan sonra 30 adet “Black Hawk” tipi saldırı helikopterlerinin Dedeağaç Dimokritos Havalimanı’nı merkez üs olarak kullanacağı açıklandı. Fransa’dan yeni alınan 4 adet Rafale savaş uçağının ise Ege Denizi'ndeki Tanagra adasında konuşlanacağı ve eğitim uçuşlarına başlayacağı belirtildi.

ABD silahlı kuvvetlerinin Kuzey Ege ile Trakya bölgesine büyük bir hızla askeri yığınak yapması dikkat çekti.

Sözcü'nün aktardığına göre, Dedeağaç (Aleksandrapolis) Dimokritos Havalimanı Müdürü Stelios Zantanidis basına açıklama yaptı. Zantanidis, ABD'ye ait 30'dan fazla “Black Hawk” (Kara Şahin) tipi saldırı helikopterlerinin 2021 yılının Şubat ile Ağustos ayları arasında Dedeağaç Dimokritos Havalimanı'nı bölgede üs olarak kullanacağını ve aynı zamanda helikopterlerin yakıt ikmal, bakım ve tamirinin de Dedeağaç Havalimanı'nda yapılacağını söyledi.

Gemilerle limana gelecek olan binlerce silahların bir kısmı karayolu ile Trakya’ya gönderilecek, yaklaşık 30 adet “Black Hawk” tipi saldırı helikopterleri ise Dedeağaç Dimokritos Havalimanı'nı merkez üs olarak kullanacak.

ABD ordusu tarafından Dedeağaç Havalimanı Müdürü Zantanidis'ten hangar, ABD'li komutanlara ofis ve idari alanlar talebinde bulunduğu belirtildi.

RAFALE UÇAKLARI GELDİ

Yunanistan'ın  Fransa'dan satın aldığı Rafale savaş uçakları ile eğitime Ege semalarında başlayacağı açıklandı.

2 – 4 Şubat 2021 tarihleri arasında Yunanistan ve Fransız Hava Kuvvetlerinin ortaklaşa gerçekleştirecekleri “SKİROS” (İskiri adası) isimli eğitim tatbikatı Tanagra Hava Üssü'nde gerçekleştirilecek.

Bu amaçla 4 adet RAFALE savaş uçağının 1 Şubat tarihinde Tanagra Hava Üssü'ne gelmesi bekleniyor. Tatbikatın Perşembe son günü, Fransa'nın Atina Büyükelçisinin de aralarında bulunacağı üst düzey yetkililerin Tanagra'da eğitim tatbikatının son aşamasını izlemesi bekleniyor.