El ele Lozan’ı deliyorlar! Burnumuzun dibinde ABD- Yunanistan ortak tatbikatı

featured
service

Türkiye’ye 30 km mesafedeki Dedeağaç’a uzun süredir askeri yığınak yapan ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye cephe alan ABD, şimdi de burnumuzun dibinde Yunanistan’la ortak tatbikata hazırlanıyor.

Doğu Akdeniz’de tansiyon yükselirken, ABD bir süredir Lozan Antlaşması’na aykırı bir biçimde Türkiye’ye 30 KM uzaklıktaki Dedeağaç‘a asker yığıyordu. Türkiye-Yunanistan sınırına yakın bir bölgede bulunan Dedeğaç’a NATO tatbikatları bahanesiyle ciddi silah yığınağı yapan ABD, buradaki stratejik limanın özelleştirilmesini ve işletmesini devralmaya çalışıyordu. ABD Doğu Akdeniz’de de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne verdiği açık destek ve askeri eğitim anlaşmasıyla Türkiye’ye tavrını net olarak ortaya koymuştu.

ABD, Türkiye’nin burnunun dibine asker yığıyor!

Yunanistan basının flaş gelişme olarak duyurduğu haberde, Yunanistan ile ABD’nin Batı Trakya’da

Türklerin yoğun olduğu İskeçe Kayalar’da (Petrohori) bölgesinde 14-18 Eylül 2020 tarihleri arasında ortak tatbikat yapacağını açıklandı.

BATI TRAKYA’DA ABD İLE İLK TATBİKAT

Euronews’in aktardığına göre Batı Trakya’da ilk kez ABD ordusuna ait tankların Yunan ordusuna ile ortak tatbikat gerçekleştireceği de ifade edildi. Yunan medyasının haberine göre, ortak tatbikatı Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ile Avrupa kanadında görev yapan ABD’li üst düzey komutanların izleyeceği ifade edildi. Tatbikatı ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ve Selanik Başkonsolosu’nun da takip edeceği kaydedildi. Tatbikatta ABD ordusuna ait M1A2 Abrams tankları ve Yunan ordusuna ait LEO2HEL ile LEO2A4 tankları hareket halinde sabit hedeflere yönelik atışlar gerçekleştireceği kaydedildi.

LOZAN’I DELİYORLAR

“ABD’nin burada üs kurması Lozan’a aykırıdır” diyen uzmanlar, “Dedeağaç sınırdan askersizleştirilmesi gereken 30 km alan içerisinde yer alıyor. Batı Trakya Türklerinin yerleşik olduğu ve Yunanistan tarafından özerklik haklarının 100 yıldır gasp edildiği bu hassas bölgeye, Lozan’ı hiçe sayarak bir ABD üssü kurdurmak ve Türk azınlığın yoğun yaşadığı Gümülcine ve İskeçe ile Türkiye’nin arasına adeta askeri tampon oluşturmak, manidar bir girişimdir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

El ele Lozan’ı deliyorlar! Burnumuzun dibinde ABD- Yunanistan ortak tatbikatı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 2 sene önce

    Lozan’ida delerler, baska seyleride. AKP nasil olsa Lozan’a karsi degil miydi? AKP’nin meshur lafi vardi, askerlik yan gelip yatma yeri degil diye. AKP su anda tamda bunu yapiyor. ABDye ne gibi sozler verilmisse artik. Ver mehteri, ver gaz mujdelerini eeyy AKP. Yaptigin tek is sicak hava balonu sisirmek.

    Cevapla
  2. adamlar gelip türkiyenin bagrina namluyu dayiyorlar, ülkeyi yönetiyoruz diyenler, düzünelerce gizli askeri üsler, incirlik, kürecik, daha bilmedigimiz gizli abd üsleri ile onlarin cikarlarina hizmete israrli, bu nasil bir politikadir, bumu “bagimsiz ülke olmak” anlamak mümkün degil

    Cevapla
  3. 2 sene önce

    sömürgeyiz. o nedenle bu haberi vermeniz anlamsız.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!