ABD yığınağının bahanesiydi… TSK personeli o tatbikat için Romanya yolunda

Yunanistan’ı koca bir üsse çeviren ABD’nin askeri yığınak için gerekçe gösterdiği NATO’nun ‘Defender Europe 21’ tatbikatında önemli bir gelişme yaşandı. 1356 TSK personeli tatbikata katılmak üzere yola çıktı.

ABD yığınağının bahanesiydi… TSK personeli o tatbikat için Romanya yolunda

VERYANSIN TV 

Türkiye'ye 30 km mesafedeki Dedeağaç'a uzun süredir askeri yığınak yapan ve Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye cephe alan ABD, Yunanistan'ın da katıldığı NATO şemsiyesi altında "Defender Europe-21" adlı ortak tatbikat yapıyor. Görünüşte asıl hedef Rusya olsa da, Türkiye’yi de çevrelemeyi hedeflediği belirtilen dev tatbikata Ankara da katılıyor.

Bu kapsamda tatbikata katılmak üzere TSK personeli yola çıktı. 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti Kara Tugayı rolünü üstlenen Çorlu'da konuşlu 66'ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığından tatbikata katılmak üzere görev alacak personelin Romanya'ya intikali başladı.

Tatbikata katılacak 1356 personel, 214 askeri araç, 39 römork ve 128 konteyner, kara veya hava yolu ile Romanya'ya hareket etti.

Kara yoluyla giden askeri araç konvoyu Tugay'dan yola çıktı.

Bulgaristan üzerinden Romanya'ya geçecek 66'ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı unsurları, Cincu kentinde tatbikata katılacak.

30 BİNDEN FAZLA ASKER YER ALIYOR

Yunanistan bu yıl ilk kez “Defender Europe” planlarına dahil edildi. Türkiye'nin de yer aldığı tatbikatta 21’i NATO üyesi olmak üzere 26 ülke katılıyor. Tatbikat, 30 binden fazla askerin katılımıyla 12 ülkede gerçekleştiriliyor. Ukrayna, Kosova, Moldova, Bosna-Hersek ve Gürcistan da NATO üyesi olmamasına rağmen tatbikata katılan ülkeler arasında… ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, mart ayından bu yana hazırlıkları süren Defender Europe 21 tatbikatının başladığını ve haziran ayının ortalarına kadar devam edeceğini açıklamıştı.

LOZAN'I DELİYORLAR!

Doğu Akdeniz'de tansiyon yükselirken, ABD bir süredir Lozan Antlaşması'na aykırı bir biçimde Türkiye'ye 30 km uzaklıktaki Dedeağaç'a asker yığıyordu. Türkiye-Yunanistan sınırına yakın bir bölgede bulunan Dedeğaç'a NATO tatbikatları bahanesiyle ciddi silah yığınağı yapan ABD, buradaki stratejik limanın özelleştirilmesini ve işletmesini devralmaya çalışıyordu.

ABD, Yunanistan’ı koca bir askeri üsse çevirdi

"ABD'nin burada üs kurması Lozan'a aykırıdır" diyen uzmanlar, "Dedeağaç sınırdan askersizleştirilmesi gereken 30 km alan içerisinde yer alıyor. Batı Trakya Türklerinin yerleşik olduğu ve Yunanistan tarafından özerklik haklarının 100 yıldır gasp edildiği bu hassas bölgeye, Lozan'ı hiçe sayarak bir ABD üssü kurdurmak ve Türk azınlığın yoğun yaşadığı Gümülcine ve İskeçe ile Türkiye’nin arasına adeta askeri tampon oluşturmak, manidar bir girişimdir" değerlendirmesinde bulunmuştu.

'TÜRKİYE DE HEDEF'

Veryansın Tv yazarı Hüseyin Vodinalı, "Mayıs sıkıntısı" başlıklı yazısında tatbikatın Türkiye'yi ilgilendiren kısmıyla ilgili tespitlerde bulunmuştu.

Vodinalı özetle şu ifadeleri kullanmıştı:

"NATO’nun soğuk savaştan bu yana en büyük ve en tehditkâr tatbikatı olan Defender of Europe 2021 başladı.

Görünüşte asıl hedef Rusya olsa da, esasında Türkiye’yi de çevrelemeyi amaçlayan bu dev tatbikata Ankara da katılıyor.

İronik bir durum ama gerçek.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Defender Europe 21 tatbikatının Haziran ortasına kadar devam edeceğini söyledi.

Tatbikatta ABD, müttefikleri ve ortakları olmak üzere 26 farklı ülkeden 40 bine yakın asker görev alıyor.

Tatbikat tanımlaması lafın gelişi.

Yığınak büyük çaplı operasyonlar için yapılıyor.

Asıl hedef, Baltıklar, Balkanlar ve Karadeniz üzerinden Rusya’yı kuşatmak.

Yunanistan, Romanya ve Bulgaristan’a yapılan yığınak ve üsleri de düşünürsek Türkiye de tali hedef..."