ABD-Yunanistan ortak tatbikatında Türkiye’ye dikkat çeken mesaj

Yunanistan'daki üslere yerleşen ABD ile Yunanistan'ın ortak düzenlediği “Megas Aleksandros 2022” (Büyük İskender 2022) tatbikatının amacı dikkat çekti: Düşman ordusunun eline geçen adayı kurtarmak!

featured

Yunanistan ve ABD ordusu, Ege’nin tam ortasında bulunan İzmir açıklarındaki İskiri (Skiros) Adası’da ortak tatbikat yaptı. Tatbikatın amacının “Düşman ordusunun işgal ettiği adayı kurtarmak olduğu” belirtildi. Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı’nın medya ile paylaştığı fotoğraflarda tatbikatın yapıldığı İskiri Adası’nın Kardak Kayalıkları’na benzerliği dikkat çekti.

YUNAN GENELKURMAY’I PAYLAŞTI

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre, dört aşamalı olarak gerçekleştirilen tatbikatın senaryosunun, adanın düşman kuvvetlerinin kontrolü altındaki bir bölgesinin geri alınmasını içerdiği belirtildi. Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı tatbikat fotoğraflarını medya ile paylaştı. İki adacıktan oluşan İskiri Adası’nın, Kardak Kayalıkları’na benzerliği dikkat çekti.

ASKERİ ÇIKARMA

İlk aşamada, paraşütçüler helikopterle belirlenen alana atladı ve keşif yaptı. İkinci aşamada Su Altı Taarruz Komandoları (SAT) tarafından alan temizlenmesi yapıldı. Üçüncü aşamada ise, Yunan ve Amerikan Deniz Piyade Komandoları, adaya çıkarmanın ana ve belirleyici bölümünü gerçekleştirdi.

Tatbikatın dördüncü ve son bölümünde, Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne ait İKARİA çıkarma gemisi, mekanize birliklere ait tank ve tekerlekli askeri araçları İskiri adası sahiline indirdi.

JETLER DE KATILDI

Tatbikat boyunca, Nea Anchialos ve Larissa hava üslerinden havalanan Yunan savaş uçakları da tatbikata katılarak senaryonun tamamlanmasına eşlik etti.

ABD-Yunanistan ortak tatbikatında Türkiye’ye dikkat çeken mesaj

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 1 ay önce

  Zavallı Yunanistan. Türkiye’nin Ukrayna’sı olma yolunda koşar adım ilerliyor. Gram beyin yok.

 2. 1 ay önce

  Bu tip işler karatecilerin kiremit kırmasına benziyor, kiremit karşı atak yapamadığı için kırmak kolay oluyor. Tatbikatlar iyidir güzeldir, farklı birimlerin koordinasyonlu çalışması için deneyim sağlar da, gerçekte sen oraya gelene kadar ya kafana bir füze yersin ya da mayın tarlasına takılırsın vs. vs.

 3. 1 ay önce

  Rusya konusunda ukraynaya destek veren, aklı ileriyi hesap edemeyen düşük zekalılara bu haberler aydınlatıcı olur inşallah.

 4. 1 ay önce

  E hadi bir kayacigi aldınız bütün adaları nasıl alacaksınız ?

 5. 1 ay önce

  bunlar 19 mayıs gununu rum pontuscuların soykırımı gunu ılan etmısler. ıyı ce sacmalıyorlar. Anzaklar turkıyeyı ısgale gelenler olmasına ragmen bızı sucluyorlar.

 6. 1 ay önce

  Cücük beyinliler 🙂

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!