ABD’de Cumhuriyetçi Parti’den Çin’i karalama önerisi

Koronavirüse karşı önlem almakta yetersiz kalan ve dünyada en fazla vaka ve ölüm oranına ulaşan ABD'de yaklaşan seçimler öncesi zor duruma düşen Cumhuriyetçilere, Çin Halk Cumhuriyeti'ni suçlamaları önerildi.

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’den Çin’i karalama önerisi

Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) yayımlanan Politico dergisinin internet sitesinde dün yer alan haberde, Cumhuriyetçi Parti’nin Ulusal Senatör Komitesi tarafından seçim kampanyasına katılacak tüm adaylara gönderilen bir bildiri yayımlandı.

CRI Türk’te yer alan habere göre 17 Nisan 2020 tarihli ve 57 sayfadan oluşan bildiri metninde, Cumhuriyetçi Parti’nin senatör adaylarına Covid-19 salgını konusunda Çin’i suçlamaları tavsiye edildi.

Metinde, Çin’in salgınla ilgili verileri dünyadan sakladığı iddiasının savunulması ve Demokratik Parti’nin Çin konusundaki yumuşak tutumunun eleştirilmesi gerektiği belirtilirken, Başkan Donald Trump’a yapılan suçlamaların da Çin’e yöneltilmesi önerisinde bulunuldu.

Haberde, Çin konusunun Cumhuriyetçi Parti’nin seçim kampanyasında kullanacağı temel unsurlardan biri olacağının altı çizildi.

Metnin, Cumhuriyetçi Parti’nin stratejistlerinden Brett O’Donnell’e ait danışmanlık şirketi tarafından hazırlandığı belirtildi.

Brett O’Donnell, daha önce ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya da danışmanlık yapmıştı.