Türkiye aleyhinde yaptırım tasarısı sunacaklar

ABD Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyeleri, Barış Pınarı Harekatı dolayısıyla Türkiye aleyhinde yaptırım tasarısı sunacaklarını açıkladı.

Türkiye aleyhinde yaptırım tasarısı sunacaklar

Türkiye’nin sınırlarını terörde temizlemek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı, terör örgütü PKK/PYD’nin hamisi ABD’de büyük öfkeye neden oldu.

Temsilciler Meclisi’ndeki onlarca Cumhuriyetçi vekil, Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri harekatı gerekçe göstererek Türkiye aleyhinde yaptırım tasarısı sunacaklarını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump’a yakın isimlerden ve Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyelerinden Liz Cheney, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ve rejimi, Suriye’nin kuzeyinde IŞİD ile savaşta binlerce kayıp veren ve vatanımızı korumaya yardım eden Kürt müttefiklerimize acımasızca saldırmalarından dolayı ciddi yaptırımlarla karşılaşmalı. Bu yaptırımlar Erdoğan rejiminin sadece Kuzey Suriye’deki saldırılarına bir yanıt değildir.”

Cheney, açıklamasında “Kongre, Erdoğan rejiminin ABD’nin Rusya gibi hasımlarıyla işbirliği konusunda da uzun süredir endişelere sahiptir. Eğer Türkiye kendisine bir müttefik gibi davranılmasını istiyorsa, bir müttefik gibi davranmaya başlamalıdır. Kürt müttefiklerimize saldırılarından dolayı yaptırıma maruz bırakılmalıdır” ifadelerini kullandı.