ABD’de elektronik sigara için lobi savaşları başladı

Dünya genelinde elektronik sigaraya talebin artışı, sektörde yeni bir krizin fitilini ateşledi.

ABD’de elektronik sigara için lobi savaşları başladı

ABD‘de elektronik sigarayı yasaklamak ve gençlerin ilgisini azaltmak için atılan adımlar arttıkça, sektörün önde gelen şirketleri kesenin ağzını açarak lobi faaliyetlerini artırmaya başladı.

ABD’nin California eyaletinin San Francisco kentinde tütün ilave edilebilen buhar teneffüs cihazlarının satışının yasaklanması kararının ardından Michigan’da elektronik sigaralardan nane ve mentol gibi aromaların kaldırılması için baskı arttı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi Yetkilisi Dr. Norman Sharpless ile Oval Ofis’te bir araya gelen Donald Trump ise, ülkede elektronik sigara kaynaklı olduğu iddia edilen ölümlerin ardından yasaklar konusunda adım atılacağı mesajını verdi.

Trump yaptığı açıklamada, elektronik sigaranın özellikle çocuklar için yeni bir problem olduğunu, yönetiminin elektronik sigarayı yasaklayacağını, 13 yaşındaki oğlu Barron da dahil olmak üzere masum çocukları korumak için güçlü yasalar koyacağını söyledi.

6 KİŞİNİN HAYATINA MAL OLAN GİZEMLİ HASTALIK

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezinin (CDC), açıklamasına göre, 28 Haziran-20 Ağustos tarihleri arasında, ülke genelinde 16 eyalette elektronik sigara kullanan 153 kişi, tıbbi olarak henüz tanımlanamayan bir akciğer rahatsızlığına yakalandı.

Daha sonra 33 eyalette daha görülen 450 benzeri vaka nedeniyle 6 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Belirtileri arasında solunum yetmezliği, bitkinlik, göğüs ağrısı ve kusma olan hastalığa elektronik sigara cihazının kendisinin mi yoksa içine koyulan maddelerin mi sebep olduğu henüz bilinmiyor.