ABD’de ‘Stop Erdoğan’ reklamına karşı ‘15 Temmuz’ kamyoneti

ABD'nin dünyaca ünlü New York'taki Times Meydanı'nda, FETÖ mensubu grup tarafından Türkiye'yi karalamaya yönelik verilen ve tepkiler karşısında kaldırılan “Stop Erdoğan” reklamına karşılık bugün 15 Temmuz darbe girişimini anlatan dijital ekranlı kamyonet dolaştırıldı.

ABD’de ‘Stop Erdoğan’ reklamına karşı ‘15 Temmuz’ kamyoneti

ABD'de Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) organizasyonuyla Times Meydanı'nı dolaşan kamyonetteki dijital ekranda FETÖ örgütünün iç yüzünü ve 15 Temmuz darbe girişimini anlatan görseller yayınlandı.

Yayında özellikle, FETÖ mensuplarının indirilen reklamının verildiği köşede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz anma programının 4. yılında okuduğu şiiri, İngilizce alt yazısı ile gösterildi.

3 GÜN BOYUNCA DOLAŞACAK

Dijital ekranlı kamyonetin 3 gün boyunca günde 8 saat Times Meydanı'nda dolaşacağı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

ABD'nin metropolü New York'un en işlek caddelerinden biri olan Time Square'de yer alan dev dijital reklam panolarında “Stop Erdoğan” ilanı veren FETÖ’nün “Silence Turkey” oluşumu, bir başka reklamda da Türkiye’de 5 bin kadın ve 780 bebeğin “siyasi tutuklu” olduğu iddiasında bulunmuştu. Türkiye'yi karalamaya yönelik verilen reklam, Türk Amerikan toplumunun şiddetli tepkisine neden olmuştu.

TASC ve Türk toplumu üyeleri, söz konusu ilanı yayımlayan Outfront Media reklam şirketini telefon ve e-posta ile arayarak protestolarını ifade etmesi üzerine reklam kaldırılmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da, Türkiye aleyhtarı ilanı veren ve organize eden kişiler hakkında soruşturma başlatmıştı.

FETÖ'nün New York'taki Erdoğan reklamlarına soruşturma

AKP'den FETÖ'nün Erdoğan reklamlarıyla ilgili açıklama

FETÖ’den New York sokaklarında Erdoğan reklamları