ABD'den burnumuzun dibine görülmemiş sevkiyat!

Yunan basınında yer alan habere göre, gelecek haftalarda ABD'den Yunanistan'ın Dedeağaç Limanı'na yapılacak, 'bugüne dek görülmemiş büyüklükteki' geniş çaplı askeri sevkiyatla çok sayıda helikopter, İHA, tank, top ve ağır silahın Yunanistan'a gelmesi planlanıyor.

ABD'den burnumuzun dibine görülmemiş sevkiyat!

ABD, sınırımızın yanıbaşındaki Yunanistan'a bağlı Dedeağaç'a askeri yığınağa devam ediyor. Üstelik son sevkiyatın boyutu daha önce görülmemiş düzeyde.

Sputnik'in Yunanistan basınından aktardığına göre sevkiyatın amacı Dedeağaç'tan başlayıp, Romanya ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar ve Orta Avrupa’ya uzanan bir tatbikat. Sevkiyatı yapacak USNS Yumma tipi askeri savaş gemisinin geçen yıl da benzer bir tatbikat için bölgeye geldiği hatırlatıldı.

Sevkiyat kapsamında Romeo, Sikorsky, Chinook tipi helikopterler, M1 Abrams tipi tank dahil olmak üzere çok sayıda askeri araç ve teçhizatın bölgeye sevk edileceği belirtildi. ABD'nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt'ın "Kasımda, Dedeağaç'a bugüne dek hiç getirmediğimiz kadar çok sayıda uçak ve helikopter ulaşacak" açıklamasıyla da sevkiyatın büyüklüğü vurgulandı.

ABD'nin Dedeağaç Limanı'na önem verdiği savunulan haberde, bunun nedeni olarak da Washington'ın, Balkanlar ve Karadeniz'de hem NATO hem de ABD güçlerini artırmak istemesi gösterildi.

Haberde, ABD ve NATO'nun, Dedeağaç Limanı vasıtasıyla Balkanlar ve Doğu Avrupa'daki artan varlığının Rusya'yı rahatsız edeceği yorumuna da yer verildi.

TÜRKİYE DE KATILMIŞTI

15 NATO üyesi ülkenin katıldığı, Mayıs 2021’de düzenlenen, NATO 'Steadfast Defender 2021' tatbikatı ve bununla ilişkilendirilmiş 26 ülkeden 30 binin üzerinde personelin katıldığı 'Defender Europe 2021' tatbikatına Türkiye de önemli katkı sağlamıştı.

Tatbikatla ortak savunma anlayışı çerçevesinde Karadeniz ve Balkanlar bölgesinde meydana gelebilecek düşmanca faaliyetler ve bir saldırıya yönelik olarak ABD ordusunun büyük çaplı muharip kuvveti süratli şekilde yığınak yapma kabiliyetinin gösterilmesi amaçlanmıştı.

ABD'Lİ KOMUTAN: DÖNÜM NOKTASI

Doğu Akdeniz, Kıbrıs gerilimleri sürerken Washington-Atina arasında işbirliği artıyor. ABD’nin Balkanlar ve Ege’de varlık göstermek, Rusya ile Türkiye’yi kuşatmak için Yunanistan’ın Dedeağaç şehrinde kurduğu üs büyük bir cephaneliğe döndü.

ABD, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde yer alan ve Edirne sınırına 40 kilometre mesafede olan Dedeağaç üssüne geçen aylarda da 400’den fazla tank ve zırhlı araç sevkıyatı yapmıştı. 

Sevkiyatı gerçekleştiren ABD ordusunun 598'inci Ulaştırma Tugayı'ndan Albay Joshua D. Hirsch, “Dedeağaç'a indirdiğimiz ekipmanın sadece miktarı değil türü de çok önemli. Örneğin, M1'lerin, Bradley'lerin ve diğer zırhlı ve paletli araçların sevkiyatında limanı ilk kez kullandık. Bu, buradaki tüm ekip için inanılmaz bir dönüm noktası” ifadelerini kullanmıştı.

UZMANLAR NE DİYOR? 

Veryansın Tv yazarı, İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi ve emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu, Dedeağaç’ın Türkiye’ye olan yakınlığına işaret ederek, “Dedeağaç’ın, anlaşmalara göre sınıra belirli mesafede silahsızlandırılmış olması gerekiyor. Türkiye, bu anlaşma çerçevesinde, ABD’nin burada oluşturduğu deniz ve hava üssünün bu mesefede kalıp kalmadığını incelemeli” diyor. ABD’nin, Rusya’ya yönelik kuşatmasını perçinlemek istediğini vurgulayan Babüroğlu, “Yunanistan’da yeni üsler elde ediyor ve bu devam edecek. Bunun nedeni artık Türkiye yerine Yunanistan’ı ve Güney Kıbrıs’ı tercih eden bir ABD var” demişti.

Babüroğlu, Dedeağaç’ın, Çin’in Kuşak-Yol Projesi’nin Avrupa’ya açılan kapısı olduğuna da işaret ederek, “ABD, Dedeağaç ve o bölgede konuşlanırsa, Çin’in önüne de set çekecek. ABD’nin amacı bu” dedi. ABD’nin, Yunanistan’da farklı üsleri olduğunu ve en önemlisinin Girit’te bulunduğunu vurgulayan Babüroğlu, bu üsler ile ABD’nin, Rusya ve Türkiye’nin hareketlerini ve faaliyetlerini gözleme, kontrol etme imkânı bulduğunu kaydetti.

LOZAN AYRINTISI

Türkiye'ye 30 KM uzaklıktaki Dedeağaç'a asker yığılmasının Lozan Antlaşması'na aykjırı olduğu dile getiriliyor. Türkiye-Yunanistan sınırına yakın bir bölgede bulunan Dedeğaç'a NATO tatbikatları bahanesiyle ciddi silah yığınağı yapan ABD, buradaki stratejik limanın özelleştirilmesini ve işletmesini devralmaya çalışıyor.