ABD'den Türkiye'ye yeni S-400 tehdidi

ABD'nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400'lerin ilk denemelerini gerçekleştirmesiyle ilgili sert açıklamalar yaptı.

ABD'den Türkiye'ye yeni S-400 tehdidi
ABD'den Türkiye'ye yeni S-400 tehdidi

DW Türkçe'nin Türkiye'nin ABD ve NATO ilişkileri ile S-400 savunma sistemini denemesiyle ilgili sorularını yanıtlayan Amerika Birleşik Devletleri'nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, "Bu gelişmeler hiç iyi değil" ifadesini kullandı.

Hutchison, ABD ve hatta tüm NATO'nun Türkiye'nin S-400'leri satın alacağını duyurduğu 2017'den itibaren bunu önlemek için "çok yoğun çaba harcadığını" ileri sürdü.

'ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPTIK'

Büyükelçi Hutchison, "Biz, tüm NATO ittifakımızla birlikte Türkiye'yi, hasım olarak kabul ettiğimiz Rusya'dan füze savunma sistemi almaktan vazgeçirmek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Rusya'dan füze savunma sistemi almak ve bunu NATO ittifakımızın içine sokmak… Bu bir kırmızı çizgi. Bunda şüphe yok" ifadelerini kullandı.

S-400'ler nedeniyle Türkiye'nin F-35 programından çıkartıldığını anımsatan Hutchison, Ankara'nın karşı karşıya kalabileceği sonuçların bununla sınırlı kalmayabileceği tehdidinde bulundu.

'ANKARA, ÇOK ŞEYİ FEDA ETTİ'

Türkiye için "Bir Rus füze savunma sistemine sahip olabilmek için çok şeyi feda ettiler" ifadesini kullanan ABD Büyükelçisi Hutchison, "Biz, onları ittifakımıza bağlı kalmaları konusunda ikna edemediğimiz için çok mutsuzuz. Egemenlik meselelerini Rus füze savunma sistemine el uzatmadan çözümlemeye çalışmaya ikna edemediğimiz için çok mutsuzuz" diye konuştu.

TEKLİF ETTİK YALANI

Türkiye'ye pek çok farklı savunma sistemi teklif edildiği yalanına sığınan Hutchison S-400 konusunda sözlerini şöyle tamamladı:

"Norveç sistemi, sonra SAM'ler, ki bunlar İtalyan ve Fransız yapımı, Amerikan Patriot'lar… Çok seçenekleri vardı. Ama onlar NATO ittifakımız içinde Rus sistemi olan S-400'leri denediler. Bu hepimiz için son derece sıkıntılı bir durum."

TÜRKİYE'DEN YANIT

ABD'den gelen S-400 açıklamalarına Ankara'dan yanıt geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S- 400 test atışıyla ilgili olarak "Her savunma tedarik programı çerçevesinde deneme ve sistem kontroller yer almaktadır. Bu usüller tedarik programının bir parçasıdır ve tamamıyla teknik bir faaliyettir" dedi. Akar ayrıca, "S-400'ler NATO'nun komuta ve kontrol altyapısına entegre edilmeyecek. Türkiye NATO üyelerinden beklenen tüm sorumluluklarını yerine getirmektedir" ifadelerini kullandı.

Akar'ın açıklamaları şöyle:

"- Tam koruma ve kapsama için tüm katmanların ve sektörlerin dikkate alınması gerekir. İhtiyaca göre alternatif sistemler (Patriot, SAMP-T gibi) de alınabilir. Türkiye tüm müttefikleriyle alternatif üzerinde çalışmıştır ve çalışmaya hazırdır

-S-400 tedariki bir tercih değil, zorunluluk olmuştur.

-(Yunanistan’ın elinde bulunan Rus S-300’ler) “S-400’ler milli sistemde müstakil olarak, NATO’da var olan S-300 gibi Rus menşeli silahların kullanıldığı gibi kullanılacaktır.

- Teknoloji transferi ,ortak üretim ve teslimat takvimi gibi garantiler verilirse ABD’den Patriot hava savunma sistemleri alınabilir. Biz sattık ama Kongre onaylamıyor, teslimata izin vermiyor’ gibi yaklaşımları kabul etmemiz mümkün değil."