Devrim Muhafızları: ABD’nin 35 hayati noktası menzilimizde!

İran Devrim Muhafızları komutanlarından Gulam Ali Ebu Hamza, Kasım Süleymani'nin intikamını alacaklarını ve İsrail'in başkenti Tel Aviv ile birlikte ABD'nin bölgedeki 35 hayati noktasının İran'ın menzilinde olduğunu söyledi.

Devrim Muhafızları: ABD’nin 35 hayati noktası menzilimizde!

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’in haberine göre, Devrim Muhafızları Ordusunun Kirman eyaleti Komutanı Gulam Ali Ebu Hamza, ABD’nin bölgedeki hayati noktalarını daha önceden tespit ettiklerini belirtti.

ABD saldırısında öldürülen Kasım Süleymani’nin intikamının alınacağını ifade eden Ebu Hamza, “Tel Aviv dahil ABD’nin bölgedeki 35 hayati noktası İran’ın menzilindedir.” ifadesini kullandı.

İranlı komutan, ABD’yi Hürmüz Boğazı’nda hedef alacakları imasında bulunarak, “Hürmüz Boğazı Batı için hayati bir nokta ve çok sayıda Amerikan muhribi ve savaş gemisi Hürmüz Boğazı, Umman Denizi ve Basra Körfezi’nden geçiş yapıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD VURURSA İSRAİL DE HAREKETE GEÇER

İran Parlamentosu Başkanı Ali Laricani de ABD’nin İran’a karşı bölgede planladığı tüm senaryolara karşı çözüm bulmaları gerektiğini kaydederek, ABD’nin askeri eylemde bulunması durumunda İsrail’in de İran’a karşı harekete geçme durumunun olduğunu belirtti.

ABD’nin İran’a saldırması durumunda, ABD’nin bölgedeki askeri üslerinin İran tarafında öncelikli olarak hedef alınacağını vurgulayan Laricani, “İran’a saldırı planlayanlara karşı İran’ın cevabı şudur: ABD’li askerlerin bulunduğu tüm askeri üsleri hedef alırız. Bu onlar için çok büyük zarara neden olacak. Düşmanlar böylesi akılsızca bir harekette bulunmayı tekrar düşünmeli” dedi.

ABD’nin İran’ın bazı bölgelerinde güvenlik ortamını zedelemek isteyeceğini bildiren Laricani, ABD’nin İran ile savaşmaktan çekindiğini ifade etti.

İran düşmanlarının ekonomik ambargolarla İran’ın önünü kesmeye çalıştıklarını kaydeden Laricani, “Çünkü onlar İran’ın büyük bir güç olduğunu biliyorlar ama önümüzü keseceklerini düşünerek hayallerde yaşıyorlar. İran’ın petrol satışını sıfırlamak istiyorlar. Ayrıca bölge ülkeleri üzerinde İran’la ticaret yapmamaları doğrultusunda korku ortamı oluşturuyorlar” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Geçtiğimiz günlerde İran Rehberi Ali Hamaney’in Yüksek Askeri Danışmanı Yahya Rahim Safevi ve İran Ulusal Güvenlik Meclisi Üyesi Said Celili ile görüşen Nuceba Hareketi Sözcüsü Nasır Şemmeri, ABD’nin Irak’taki 11 askeri üssünü gözlemlediklerini söylemişti.

Şemeri, “İran savunma konusunda bizim için öncü bir örnektir çünkü İran İslam Cumhuriyeti kurucusu Ayetullah Humeyni’nin prensiplerine göre biçimlenmiştir. Diğer bütün Müslümanlar olarak İran’ın başarılarıyla övünüyoruz. Iraklılar da İmam Humeyni’nin öğretilerine göre Amerika’yı büyük şeytan olarak görüyor” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN IRAK’TAKİ ASKERİ ÜSLERİ

Saddam Hüseyin rejimini devirmek için Mart 2003’te Irak’ı işgal eden ABD’nin, bu ülkede bilinen 9 askeri üssü var.

ABD, 2011’de Irak’tan çekilse de buradaki varlığını söz konusu askeri üslerle güçlendirdi. ABD’nin Irak’ta halihazırda yaklaşık 5 bin askeri bulunuyor.

ABD, başkent Bağdat’ta Uluslararası Bağdat Havalimanı’daki Victory Askeri Üssü’nün yanı sıra buranın Taci bölgesinde de eğitim amaçlı Taci Askeri Üssü’ne sahip. Ülkenin batısındaki Enbar’da Habaniyye ve Aynu’l Esed adlı iki askeri üssü daha bulunan ABD, özellikle 2014 yazında IŞİD saldırıları sırasında bu üsleri aktif şekilde kullanmaya başlamıştı.

Amerikan askerleri, Salahaddin vilayetindeki Beled Hava Üssü’nü de kullanıyor.

Irak’ı işgal eden ABD, Kerkük’teki K1 Askeri Üssü’nün yanı sıra ülkenin ikinci büyük kenti Musul’da da askeri üslerle varlık gösteriyor. ABD güçlerinin Musul’da Kayarra (Geyyara) Askeri Üssü de mevcut.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, askerlerini Suriye’den çekme kararının ardından gündeme gelen Erbil’deki Harir Hava Üssü de ABD güçlerinin bulunduğu üsler arasında yer alıyor. ABD’nin Uluslararası Erbil Havalimanı’nında da bir askeri üssü söz konusu.

ABD, Erbil’de 2015’ten bu yana tamamen kontrolüne aldığı Harir Hava Üssü’nü önce pistini genişletip daha sonra aktif bir şekilde kullanmaya başladı. Erbil’deki Harir, Irak’ın diğer bölgelerine göre IŞİD tehdidinin çok az olduğu bir bölgede bulunması sebebiyle ABD için oldukça güvenli bir üs olarak görülüyor.

Güvenli olmasının yanı sıra Suriye’nin kuzeyi ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni (IKBY) birbirine bağlayan Fişhabur Sınır Kapısı’na sadece 227 kilometre mesafede yer alan Harir, ABD’nin Irak’ın kuzeyinde Suriye sınırına en yakın askeri üssü konumunda.