ABD’nin ‘PKKistan’ planında yeni hamle

Eski ABD Suriye Temsilcisi James Jeffrey’in girişimiyle başlayan Barzani ile PKK/PYD’yi uzlaştırma girişimleri devam ediyor. ABD’nin Suriye Özel Temsilci Yardımcısı David Brownstein, Erbil’de Mesut Barzani liderliğindeki KDP’nin Suriye kolu olarak bilinen Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) yetkilileri ile bir araya geldi.

ABD’nin ‘PKKistan’ planında yeni hamle

VERYANSIN TV 

Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de güç mücadelesi devam ederken, ABD Fırat’ın doğusunda ‘PKKistan’ uzlaşısı için girişimlerini sürdürüyor. 

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin geçen yıl başladığı temasların ardından  ABD gözetiminde PKK/PYD ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki ENKS arasında uzlaşı sağlanmıştı. “Kürt Yüksek Konseyi” kurulmuş, Jeffrey’nin iki tarafa da mali destek ve özerklik sözü verdiği açıklanmıştı. 

Ancak süreç, bazı anlaşmazlıklar nedeniyle başarısızlığa uğradı.

Terör örgütü YPG/PKK'nın bünyesinde barındırdığı Kandil kadrolarını ihraç etmeyi reddetmesi, ENKS'nin Kuzey Irak'ta bulunan peşmergelerinin Suriye'ye girişine izin vermemesi ve varılan diğer anlaşmaları uygulamaya sokmaması taraflar arasındaki müzakereleri tıkamıştı. 

İlgili haber için tıklayın: ‘PKKistan’ müzakereleri tıkandı 

ABD'Lİ YETKİLİ ERBİL'DE

ABD ise uzlaşının yeniden sağlanması konusundaki girişimlerine devam ediyor. 

Rudaw’ın haberine göre, ENKS heyeti bugün Erbil’de ABD’nin Suriye Özel Temsilci Yardımcısı David Brownstein ile bir görüşme gerçekleştirdi.

ENKS ile Brownstein görüşmesinde Fırat’ın doğusundaki “genel durumun” ele alındığı belirtildi.

Görüşmede Brownstein, “Fırat’ın doğusunun yönetimi için ENKS’nin düşünce ve fikirlerini öğrenmelerinin önemli olduğunu” kaydetti.

ABD’li heyet dün KDP lideri Mesud Barzani, IKBY lideri Neçirvan Barzani ile bir araya gelerek ENKS ile PYD arasındaki müzakerelere ilişkin görüş alışverişinde bulunmuştu.