Gözümüz Akdeniz'deyken Suriye'den gelen büyük tehdit: PKKistan kuruluyor!

Ankara’nın gündemi Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı cepheye odaklanmışken Suriye’de ABD gözetiminde PKK/PYD ile ENKS arasında önemli bir anlaşma yapıldı. Suriye’de dengeleri değiştirecek anlaşmayla Kürt Yüksek Konseyi kuruldu. Anlaşmayı “PKKistan kuruluyor” sözleriyle Veryansın TV’ye değerlendiren Prof. Dr. Hasan Ünal’a göre, hedef Suriye’de PKK’nın kontrolü altında bir Kürt bölgesi ile Irak’ın kuzeyindeki Barzani bölgesini birleştirmek.

Gözümüz Akdeniz'deyken Suriye'den gelen büyük tehdit: PKKistan kuruluyor!

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Ankara, Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı cepheyle mücadele ederken Suriye ve Irak’taki ABD hareketliliği göze çarpıyor.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey önce Suriye’de PKK/PYD ile, ardından da Irak’ta Erbil yönetimiyle kritik temaslarda bulundu. 

KÜRT YÜKSEK KONSEYİ KURULDU

Görüşmelerin ardından ABD gözetiminde PKK/PYD ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki ENKS arasındaki sorunlar giderildi. 6 madde üzerinde sağlanan uzlaşma ile Kürt Yüksek Konseyi kuruldu.  Erbil’den yapılan açıklamada konseyin hedefleri arasında “Kürtlerin uluslararası arenada temsil edilmesi ve kazanımlarının nasıl korunacağı” da yer alıyor. 

Anlaşma ile birlikte güvenlik koridorlarında Jeffrey’nin iki tarafa da mali destek ve özerklik sözü verdiği belirtiliyor. Ayrıca ABD’nin 80 kişilik bir ekiple PKK/PYD’nin Suriye’deki asayiş gücünü eğiteceği ifade ediliyor.

Türkiye’yi yakından ilgilendiren anlaşmayı Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hasan Ünal Veryansın TV’ye değerlendirdi. Ünal tehlikeyi “PKKistan kuruluyor” sözleriyle anlattı:

‘PKKİSTAN KURULUYOR’

“Burnumuzun dibinde bir PKKistan kuruluyor. Suriye’de PKK’nın önderliğinde, kontrolü altında bir Kürt bölgesi ile Irak’ın kuzeyindeki Barzani bölgesi birleştirilecek. Böylece bizim yaptığımız Fırat Kalkanı, Barış Pınarı ve Afrin harekatları PKKistan’ı engelleyen değil yalnızca koridoru bölen bir harekat olarak kalacak. “

SIRADAKİ HEDEF AÇILIM!

ABD’nin uzun vadedeki amaçlarını da anlatan Ünal “Bir sonraki aşamada hedef ‘Bu koridorun nasıl denize açılması’ olacak. Aynı zamanda Türkiye’deki ‘Kürt meselesi’ de kaşınacak. PYD ile ENKS arasındaki anlaşma gerekçe gösterilerek Türkiye’ye açılım dayatılacak. “uyarısında bulundu. 

Peki tehlikeyi önlemek için Türkiye ne yapmalı? Prof. Dr. Ünal bölgesel işbirliğine dikkat çekiyor.

“Artık İdlib ile uğraşmamızın bir anlamı kalmadı, burada PKKistan kuruluyor. İdeolojik ve duygusal yaklaşımı bir kenara bırakmamız lazım. Suriye’ye ilişkin politikalarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Türkiye’nin aynı anda hem Esad’a karşı olup hem PKK/PYD’ye karşı olması sonuç vermiyor” diyen Ünal, Ankara’nın Şam’la 2 mutabakat yapması gerektiğini söylüyor: 

ANKARA’YA ŞAM'LA MUTABAKAT ÖNERİSİ 

“Bu noktaya gelmemek için PKK’nın belinin kırılması lazım. Bunun yolu bölgesel iş birliğidir. Bölgesel iş birliğinin ilk yolu da Şam’dan geçer. Şam yönetimiyle iş birliği yapıp en kısa zamanda 2 mutabakat imzalamamız lazım. Bunlardan birisi Türkiye’deki Suriyelilerin geri dönmesini içermeli. Bunu yapmak için Türkiye’nin Suriye’nin bütün toprakları üzerinde etkin egemenlik kurmasına destek verecek bir politikaya yönelmesi lazım.  2inci mutabakat ise Türkiye ile Suriye arasında Adana Mutabakatı’nın yeniden yürürlüğe girmesi esasında olmalıdır. Böylece PKK terörüne karşı ortak mücadelede önemli bir aşamaya geçilecektir.

Suriye ile yapılacak iş birliğinin Doğu Akdeniz politikasını etkilerini değerlendiren Ünal, “KKTC’nin tanıtılması, deniz yetki anlaşması yapmamız konusunda Türkiye’ye yararı olur” diye konuştu.