ABD’nin tahıl planı ortaya çıktı

The Wall Street Journal'ın ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre, Beyaz Saray Ukrayna tahıl ihracatı için alternatif yolları kullanmak üzere Türkiye, Ukrayna ve diğer komşu ülkelerle müzakere ediyor.

featured

Washington’ın planı ekim ayına kadar Karadeniz yerine Tuna Nehri boyunca ayda dört milyon ton Ukrayna tahılının ihracatını öngörüyor. Romanya’daki limanlar da, daha önce kullanılabilecek. Daha Karadeniz koridoruna bir alternatif olarak masada.

“TürkRus” sitesinin aktardığına göre alternatif güzergâhları, ABD, Ukrayna ve Avrupa ülkelerinin, Rusya’nın tahıl anlaşmasına geri dönmeyeceği varsayımı nedeniyle ele alınıyor. Washington’dan bir kaynak WSJ’ye, “Rusya dünyanın gıda tedarik yollarına saldırmaya karar verdi ve bunu durdurana kadar onları müzakere masasına geri döndürmek zor ” dedi.

Türkiye ve BM eş zamanlı olarak Rusya’yı tahıl anlaşmasına geri dönmeye ikna etmeye çalışırken, Erdoğan ile Putin arasında bu ay sonu ya da eylül başında yapılması planlanan görüşmenin ana maddelerinden biri de yine tahıl anlaşması olacak.

Bir ABD’li yetkili, Washington’un Ukrayna limanlarına sefer yapan gemileri korumak için askeri çözümler de dahil olmak üzere tüm olası seçenekleri değerlendirdiğini söyledi.

ABD’nin tahıl planı ortaya çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!