ABD’nin tehdit mektubuna Ankara’dan tepki beklenirken teşekkür geldi!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den ABD Hazine Bakanlığı'nın TÜSİAD üzerinden Türk iş dünyasına gönderdiği “Rusya ile iş yapmayın” şeklindeki tehdit mektubuyla ilgili açıklama geldi. Nebati, "Türk iş dünyası örgütlerine iletilen mektubun iş çevrelerimizde endişe yaratması anlamsızdır. Müttefikimiz ve ticaret ortağımız ABD'nin, işletmelerini, ekonomimize yatırım yapmaya davet ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz" dedi.

featured

Bakan Nureddin Nebati, Twitter’daki hesabından, ABD Hazine Bakanlığı’nın TÜSİAD’a gönderdiği tepki çeken tehdit mektubuyla ilgili açıklamada bulundu.

Nebati şu ifadeleri kullandı:

“Türk iş dünyası örgütlerine iletilen mektubun iş çevrelerimizde bir endişe yaratması anlamsızdır. Türkiye, dünyanın en önemli siyasi ve ekonomik güç merkezlerinden biridir. İş dünyamız devletinin gücünü her zaman yanında hissetmelidir. Müttefikimiz ve ticaret ortağımız ABD’nin, işletmelerini, ekonomimize yatırım yapmaya davet ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Ülkemiz, müttefikleriyle birlikte küresel ve bölgesel zorluklara karşı, ortak çaba sarf etmeye ve iş birliğini güçlendirmeye önem veriyor. Ayrıca komşularımızla, başta turizm olmak üzere çeşitli sektörlerde, yaptırımlara konu olmayan çerçevede, ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmeye kararlıyız.”

Bakan Nebati, Türk işletmelerinin dünyadaki en yenilikçi şirketler arasında yer aldığını kaydederek, “Türkiye ekonomisinin tüm aktörleri, serbest piyasa ekonomisi ilkelerine bağlıdır. Küresel ticarette daha fazla pay sahibi olmaya çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bu yolda iş dünyasının yanındadır. Barışı ve daha fazla ticareti hedefleyen diplomasimizle iş insanlarımızın küresel ekonomide daha önemli bir rol oynaması için güçlü bir inisiyatif ortaya koyuyoruz. Türk iş dünyası gerek iş ahlakı gerekse hızlı çözüm üretme yeteneği ve esnekliğiyle nice başarılara imza attı ve atmaya da devam edecek. ABD Hazine Bakanlığı’nın Türk iş dünyası örgütlerine gönderdiği mektupta da belirtildiği üzere, Türk işletmeleri dünyadaki en yenilikçi şirketler arasında yer alıyor ve önemli zorlukların üstesinden gelerek büyümeye devam ediyor” dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo’nun TÜSİAD’a gönderdiği tehdit mektubunda Türk iş insanları Rusya ile ticaret yapmaması konusunda uyarılmıştı. Adayemo’nun 22 Ağustos tarihli mektubunda Rusya ile ticaret yapanları yaptırım uygulamakla tehdit ettiği ortaya çıkmıştı. Mektubu doğrulayan TÜSİAD da içerik konusunda ise bilgi vermedi. ABD Hazine Bakanlığı’nın aynı zamanda TÜSİAD üyeleriyle çeşitli görüşmeler yaptığı iddia edildi.

İKTİDAR BAŞKA, MEDYASI BAŞKA… ‘CIA, TÜRK İŞADAMLARINI KISKACA ALDI’

Öte yandan ABD’nin mektup göndermekle kalmadığı öğrenildi. İktidara yakın Yeni Şafak gazetesinin manşet haberine göre bir CIA görevlisinin görüştüğü konut sektöründen işadamlarına, “Ruslara kaç ev sattınız?”, “Sattığınız evlerin bedelini hangi para birimiyle tahsil ettiniz?”, “Ödemeyi hangi kanaldan yaptılar? Parayı elden mi aldınız yoksa banka üzerinden mi ödeme yaptılar?” gibi sorular sordu. CIA’nın Türkiye Şefi’nin de katıldığı bu görüşmelerde Türk iş adamlarının Rusya ile ticaret konusunda tehdit edildiği belirtildi.

Yeni Akit gazetesi de birinci sayfasından TÜSİAD’ı mektuba tepki vermemekle eleştirmişti. “Konuşsana TÜSİAD” başlığı atan gazete, TÜSİAD’ın imam hatip meselesine dair fikir belirtirken mektuba sessiz kaldığını belirtmişti.

Aydınlık gazetesi de TÜSİAD’ı sessiz kalmakla eleştirip, “Ey TÜSİAD bu mu serbest piyasacılık” manşetiyle çıkmıştı.

ABD’nin tehdit mektubuna Ankara’dan tepki beklenirken teşekkür geldi!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 3 ay önce

  Perinçek’e göre ABD’nin kölesi TÜSİAD ekonomiyi batırıyor. Türkiye’yi ve Türkiye ekonomisini TÜSİAD mı yönetiyor. Bakın ‘Cumhurbaşkanının talimatlarıyla’ ekonomiyi yöneten Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ne diyor? Siz işadamlarına söverken koskoca Türkiye Cumhuriyetini Ankara’dan eziyorlar.

 2. 3 ay önce

  Abd’nin ağzı ile hareket eden bir ekonomi bakanı, bağımsızlığı çoktan bırakmış sömürge olma yolunda ilerliyor

 3. 3 ay önce

  Perinçek bu işe ne diyor acaba, çok merak ettim. TÜSİAD hemen cevabı yetiştirmişti.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!