Abdullah Gül'ü 'Atatürkçü' yapmaya çalışanlar o atamaları hatırlıyor mu?

Halk Tv ekranlarında Levent Gültekin'in sarf ettiği 'Abdullah Gül'e Atatürk düşmanı demek çok büyük ayıp ve haksızlık' sözleri tartışma yaratmıştı. Melih Aşık, Gül'ü Atatürkçü yapmaya çalışanlara, onun döneminde yapılan kritik atamaları hatırlatarak yanıt verdi.

Abdullah Gül'ü 'Atatürkçü' yapmaya çalışanlar o atamaları hatırlıyor mu?

CHP’ye yakınlığıyla bilinen Halk TV’de Levent Gültekin ve Murat Sabuncu’nun sunduğu programda Abdullah Gül göklere çıkarılmıştı. Gül'e yönelik Atatürkçülerin eleştirilerinin yanlış olduğunu savunan Gültekin, "Abdullah Gül'e Atatürk düşmanı demek çok büyük ayıp ve haksızlık. Atatürk düşmanı bir adamla ben oturup konuşmam. O adamla yan yana selam vermem" demişti. Gültekin'in sözleri tartışma yaratmıştı.

Milliyet'in deneyimli yazarı Melih Aşık, Abdullah Gül'e yönelik övgülere karşı Gül'ün Atatürk karşıtı atamalarını hatırlattı.

Aşık'ın yazısının satır başları şöyle:

“Cumhurbaşkanı adaylığı için yine eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adı geçmeye başladı. Atatürkçüler Gül’ün Atatürk ve Cumhuriyet’e karşı bir isim olduğunu dile getiriyor, kimileri bunun yakıştırma olduğunu söylüyor.

Tartışma bu eksende sürüyor.

Abdullah Gül’ün ulusal bayramlarda rahatsızlanmasını konu dışı bırakalım.

Onun kendi yetki ve iradesiyle Atatürk kurumlarına yaptığı atamalara göz atalım.

Örneğin... Türk Tarih Kurumu Başkanlığına Prof. Metin Hülagü adlı Abdülhamit sevgisiyle tanınan bir akademisyeni atamış, bu şahıs 10 Kasım 2013 tarihinde Stockholm’de Abdülhamit konferansı vermiş, bazı davetliler kızıp salonu terk etmişti.

Bir ara Atatürk Araştırma Merkezi’nin başına getirdiği Mehmet Ali Beyhan da yine Abdülhamit hayranı bir isimdi. Bunu kendisi söylemişti.

Atatürk Yüksek Kurumu Başkanlığı’na bir dönem Fars dili hocası Prof. Derya Örs’ü atamıştı. Örs’ün Atatürk’le ilgili hiçbir araştırması yoktu.

Atatürk Yüksek Kurumu üyeliğine getirdiği Mümtazer Türköne kendisine Atatürkçü denmesini hakaret kabul edeceğini söyleyen, “Elbette Atatürkçü değilim, çünkü benim aklım fikrim var” diyen biriydi. Gül’ün yaptığı atama o kadar büyük tepkiye neden oldu ki sonunda Türköne göreve başlamadan istifa etmek zorunda kaldı.

Abdullah Gül’ün yaptığı bu atamalar onun siyasi niyetleri hakkında yeterli fikir vermektedir.”