Abdullah Gül'ün Azerbaycan ikiyüzlülüğü ve Kafkaslar yalanı

"Devlet hayatım boyunca Kafkasların istikrarı için çalıştım" diyen Abdulah Gül, Cumhurbaşkanlığı döneminde Ermeni açılımı için özel çaba göstermiş, Azerbaycan'ı üzen çalışmalar yapmıştı. Kafkaslardaki ABD üssünün kapatılmaması için Kırgızistan'a baskı yaptığı da Wikileaks belgelerinde yer almıştı.

Abdullah Gül'ün Azerbaycan ikiyüzlülüğü ve Kafkaslar yalanı

VERYANSIN TV

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırıları üzerine başlayan çatışmalar üzerine önceki "Devlet hayatım boyunca Kafkasların istikrar ve huzura kavuşması için gayret göstermiş bir kişi olarak Ermenistan’ın tutumundan derin teessür duyuyor ve Azerbaycan’a yönelik gerçekleştirdiği son saldırıları kınıyorum" dedi.

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan ile iyi ilişkiler kurmak için Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan'ın daveti üzerine 2008'de Erivan'a gitmişti. Muhalefet sert tepkisine ise Gül, "Çok güzel şeyler olacak" demişti.

Bunun ardından da Sarkisyan 14 Eylül 2009'da maçı izlemeye Bursa'ya geldi. Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sarkisyan'ı havaalanında karşıladı. Gül ile Sarkisyan, maç öncesi bir görüşme yaptı. Gül'ün Sarkisyan'a halkların önünü açtıklarını belirterek, "Tarih yazmıyoruz, tarih yapıyoruz. Bu zorlu adımları atarak bir süreç başlattık ve süreci zorlansak da devam ettireceğiz" dediği ifade edildi.

FIFA'YA AZERBAYCAN ŞİKAYETİ

Görüşmede Karabağ konusunun gündeme gelmediği belirtilirken, Gül'ün "Sadece Türkiye ile Ermenistan'ı değil tüm dünyayı ilgilendiren bir süreç" ifadesiyle atıfta bulunduğu kaydedildi.

Jest için de maç öncesi Azerbaycan bayrakları stada alınmayarak toplandı ve üzerinde WC bay-bayan yazılı kutuya atıldı. AKP hükümetinin Azerbaycan bayraklarının yasaklanması için FIFA'yı da devreye soktuğu ortaya çıktı.

Aynı dönemde Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkileri geliştirmek için bir protokol hazırlandı. Protokolde sınırın açılması ve diplomatik ilişkilerin başlaması net olarak yer alırken, Ermenistan'ın Karabağ'dan çekilmesi ve Ermeni soykırım iddialarından vazgeçilmesine yönelik bir yoktu. Bunun üzerine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye ile yapacağı tüm görüşmeleri iptal ederken, ülke şehitliğindeki Türk Bayrağı indirilmişti.

GÜL, SARKİSYAN'I KUTLADI, AZERBAYCAN AYAĞA KALKTI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2013 yılında Ermenistan’da yapılan seçimlerde zaferini ilan eden Serj Sarkisyan’a tebrik mesajı göndermesi Azerbaycan’ın büyük tepkisini çekmiş, Azeri milletvekilleri meclis kürsüsünden Gül'e tepki göstermişti.

Yeni Azerbaycan Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Mubariz Gurbanlı, durumu kabul edilemez olarak nitelendirerek, “Böyle bir şey beklemiyorduk, dolayısıyla böyle bir tavır sergiliyoruz” dedi.

Milletvekili Fazıl Mustafa ise Cumhurbaşkanı Gül’ün Sarkisyan’ı tebrik etmesinin kaygı yarattığını ancak bunu bir kampanyaya çevirmenin doğru olmadığını söyledi.

Meclis Başkanı Ogtay Asadov da Gül’ün mektubuna değinerek, “Bu bize acı verdi” dedi.

Gudrat Guliyev ise Türkiye’nin de Ermenistan’ı desteklediğini belirterek, “Türkiye’den Ermenistan’a uçaklar uçuyor. İki ülke arasında ticari ilişkiler var. Bu konuyu İslam İşbirliği Teşkilatı toplantıları sırasında Türkiye ve İran’ın dikkatine sunacağız” dedi.

ERMENİ AÇILIMININ DEVAMI İÇİN ÇALIŞIYORUM

Mayıs 2012'de NATO zirvesinin ardından dönüş yolunda gazetecilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermeni açılımının devam etmesi için çalıştığını söylemişti.

Ermeni diyasporasının yoğun olduğu San Francisco'da yaptığı üst düzey görüşmelere katılanlar arasında Ermenilerin de olduğunu ve gayet sıcak karşılandığını, onlarla konuştuğunu anlatan Gül, Ermeni açılımının donmadığını, bu konuda bazı çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Gül, “Ermenistan açılımını tamamen ölmüş görmüyorum. Geniş ölçekte çalışma yapıyoruz. Görev verdiğimiz bazı sivil ve resmi örgütler var” ifadelerini kullandı. Gül'ün sözleri üzerine Agos gazetesi "Gül: Ermeni açılımı için çalışılıyor" başlığını attı.

‘ABD ÜSSÜNÜ KAPATMAYIN’

"Kafkasların istikrar ve huzura kavuşması için gayret gösterdiğini" iddia eden Gül, Kafkaslardaki ABD üslerinin varlığı için çalışmıştı.

Wikileaks’te yayımlanan bir kripto belgeye göre Cumhurbaşkanlığı döneminde Abdullah Gül’ün, 2009'da eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’e başkent Bişkek’te bulunan Manas Havaalanı’ndaki ABD Üssü’nü kapatmaması için baskı yaptığı ortaya çıkmıştı.