Abdullah Gül’ün ofisinden ‘adaylık’ açıklaması

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den, CHP'li bir vekille yaptığı görüşmeye ilişkin haberin üzerinden 1 hafta sonra açıklama geldi. 11. Cumhurbaşkanı Ofisi'nden iddiayla ilgili “kasıtlı ve kötü niyetli propaganda” yanıtı geldi. Haberde, "CHP'liler size oy vermezler" diyen CHP'li vekile Gül'ün "Niye vermesinler, Tayyip'e mi verecekler" dediği öne sürülmüştü.

featured

Son dönemde, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “cumhurbaşkanı adaylığı” konusu yeniden gündemde…

Hastalık mazeretiyle milli bayram ve törenlere katılmamakla meşhur olan Gül, 30 Ağustos öncesi bir video mesaj yayınlamıştı. Gül, “Törenlere katılmıyor” eleştirilerine “Sadece bir kez katılmadım” diye yanıt vermişti. Bugüne kadar susan Gül’ün, 15 yıl aradan sonra savunmaya geçmesi dikkat çekmişti. Bir gün sonra da ilk kez 30 Ağustos mesajında Atatürk’ü anmıştı.

CHP’Lİ VEKİLLE GÖRÜŞME İDDİASI

Bir süre sonra da Gül’ün bir CHP milletvekiliyle yaklaşık 1 buçuk ay önce yaptığı görüşmeye ilişkin iddialar basında yer aldı.

Bizim TV Genel Yayın Yönetmenli Şaban Sevinç, TV100 canlı yayınında o görüşmede neler konuşulduğunu şöyle aktarmıştı:

CHP’li vekil: Efendim sizin adaylığınız da konuşuluyor… Ama bizim partililer size oy vermez, size çok tepkililer.

Gül: Niye vermesinler, Tayyip’e mi verecekler?

CHP’li vekil: Tayyip’e oy vermezler ama oy kullanmaya gitmez CHP’liler.

Gül: O zaman Tayyip’in devam etmesini istiyorlar.

‘KEMAL BEYİN TÜRKİYE’DE KAZANMA ŞANSI YOK’

Sevinç o konuşmada Gül’ün şunları söylediğini aktardı:

“Kemal beyin Türkiye’de kazanma şansı yok. Bu ismi konuşulanların hiçbiri olmaz. Bu makam çocuk oyuncağı değil. Beypazarı Belediye Başkanlığı Cumhurbaşkanlığı için referans olmaz.

CHP iktidar olsa Türkiye’yi bu kadro ile mi yönetecek? İçlerinde eski Hazineci, birkaç bürokrat bir iki kişi var, gerisi hikaye.”

KARAMOLLAOĞLU: GEÇEN SEFER KABUL GÖRMÜŞTÜ AMA…

Altılı masanın ortaklarından Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da önceki gün TV5 canlı yayınında Abdullah Gül’ün adaylığı konusunda şunları söylemişti:

“Bir cumhurbaşkanı adayı üzerinde hiç müzakere edilmedi. Geçen sefer Abdullah Bey’in (Gül) adaylığını ben teklif etmiştim kabul görmüştü ama o zamanki şartlar altında önceden cumhurbaşkanı adayı olduğunu ilan edenler başta Meral Hanım olmak üzere bir ittifak sağlanamadı. Sağlansaydı o da seçilir miydi seçilmez miydi ayrı bir konu. Bugün Abdullah Bey’in öyle bir intiba doğuracak adımlar atması bence menfi değil müspettir. Düşünülebilir, olur olmaz ama şuan için kesin bir fikir ifade etmek doğru değil. Ama Abdullah Bey’in bir tecrübesi var. Aynı zamanda buradaki tavrı da net. Geçen sefer “aday olabilirim ittifak olursa” demişti. O da gündeme gelebilir, ben bunu garipsemem.”

‘YALAN, DEDİKODU…’

Gül’ün CHP’li vekille görüşmesine ilişkin haberin üzerinden yaklaşık 1 hafta geçtikten sonra Abdullah Gül’ün ofisinden bir açıklama geldi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili bazı yazılı ve görsel basında 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e atfedilen görüşme ve konuşmaların tamamı kasıtlı ve kötü niyetli propaganda temelli yalanlardır… Bu tip yalan ve dedikodular gazetecilik mesleğine yakışmayacağı gibi, basın ve ahlak kurallarına da aykırıdır.”

KILIÇDAROĞLU: HERKES ADAY OLMA HAKKINA SAHİP, GÜL DE…

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada “Herkes aday olma hakkına sahiptir. Elbet sayın Gül de…” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Biz altı lider yeni seçilecek cumhurbaşkanı ile birlikte yapılması gerekenleri konuşuyoruz. Temel konularda mutabıkız. Ancak henüz masada isimlendirme yapmadık. Herkes aday olma hakkına sahiptir. Elbet sayın Gül de… İnsanlar aday olarak görmek istediği kişilerin adını telaffuz edebilir. Bizim 6’lı masada isim değerlendirmemiz yok.”

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın durumuyla ilgili de “İstanbul, Ankara, öteki belediye başkanlarımız gayet güzel çalışıyorlar. Görevlerinin gereğini yerine getiriyorlar” dedi.

Abdullah Gül’ün ofisinden ‘adaylık’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 4 hafta önce

  evet.. tayyip e veririm o Aptullaha oy vermem !!!!
  aslı varken kopyasını ne yapayım !!!!

 2. 4 hafta önce

  Yan cebime koyarlarsa olur diyor yani!

 3. 4 hafta önce

  Maşallah. Duyan da 2002’de bütün AKP’liler vali, başbakan, bakandı o sayede 20 yıldır yönetiyorlar sanacak. Seçilen yönetiyor (belli ki) çok bir özellik gerekmiyor.

  Cevapla
 4. 4 hafta önce

  Bence 6’lının adayı Gül olsun. Belki Atatürkçülerin aklı başına gelir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!