Abdullah Gül’ün yalanını Fatih Altaylı yazdı: Aklımızla alay etmeyin Abdullah bey!

Irak işgaline karşı çok çalıştığını ancak ABD'yi ikna edemediğini öne süren Abdullah Gül'e yanıt Fatih Altaylı'dan geldi: Engellemek için çalışmadınız, ABD ile para pazarlığı yaptınız!

Abdullah Gül’ün yalanını Fatih Altaylı yazdı: Aklımızla alay etmeyin Abdullah bey!

Hürriyet yazarı Sedat Ergin’e konuşan Abdullah Gül, 2003 yılında başbakanlığı döneminde Irak müdahalesi öncesi ABD’yi uyardığını ancak dinletemediğini iddia etmişti.

Gül, ABD’ye “Pandora’nın kutusunu açmayın. Bir kere açılırsa bir daha kolay kolay kapanmayabilir. Açtığınız takdirde Irak’ta savaş başlar, bu ülke altüst olur ve yerine yeni bir şey oturtmak mümkün olmayabilir” uyarısında bulunduğunu ancak “Dick Cheney ve Donald Rumsfelt’in buna uymadığı”nı öne sürmüştü.

Haber Türk yazarı Fatih Altaylı, Gül’ün Irak işgalini engellemek için çalışmadığını ABD ile para pazarlığı yaptığını belirtti. Altaylı, Gül yönetiminin para talebi için dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın “Türkler bizimle at pazarlığı yapıyor” dediğini de hatırlattı.

Altaylı’nın yazısının satır başları şöyle:

“Abdullah Bey aklımızla dalga geçmeyin lütfen.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sedat Ergin dostumuzla konuşmuş ve 2003 yılında ABD’yi Irak’a girmeme konusunda uyardıklarını, bugün yaşananların ABD’nin o günkü hatasının sonucu olduğunu falan anlatmış.
Söylediklerinin tümünü burada aktaracak değilim…
Ama yukarıda yazdığım cümlesi beni güldürdü.
Güldürmekle kalmadı bizimle alay ettiği hissiyatı da uyandırdı.
Aradan geçen 17 yıla ve milletimizin nisyanla malul olan hafızasına dayanarak böyle söylediğini düşündüm, nisyan ile malul olmadığım için isyan ile malul oldum.
O günlerde Sayın Gül, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı idi.
Ondan önce aynı makamda oturan Bülent Ecevit, ABD’nin Orak’a müdahalesine şiddetle karşı çıkıyor, Saddamcı bir tavır alıyordu ve bu tavır eleştiriliyordu.
Öyle ki, Ecevit’in Bahçeli’nin erken seçim hamlesi ile düşürülüp yerine AK Parti iktidarının gelmesi ile ilgili komplo teorisi oluşturanlar “Ecevit harekata izin vermediği için düşürüldü” hikayeleri uyduruyorlardı.
Doğrudur, AK Parti hükümeti savaşı engelleyebilmek için bir hamle denedi.
Dönemin Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Bağdat’a gidip Saddam ile bir görüşme yaptı ve çözüm arayışına girdi ama sonrasında aynı AK Parti hükümeti savaşacak ABD askerlerinin Türkiye’de konuşlanmasını ve Irak’a Türkiye üzerinden girmesini onaylayan tezkereyi “Hükümet tezkeresi” olarak TBMM’ye gönderdi.
O sıralarda dönemin Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ABD’de, “Bu izin karşılığında bize 90 milyar dolar verin” diye ABD’li meslektaşı Colin Powell’la pazarlık ediyor, ABD basını Powell’ın ağzından “Türkler bizimle at pazarlığı yapıyor” diye öfke kusuyordu.
O gün konuşulan ilkeler değil dolarlardı anlayacağınız.
O yüzden Sayın Abdullah Gül bunları söyleyince hem güldüm hem kızdım.
En iyisi dedim gençlere o günleri ben hatırlatayım.
Sedat kibar adam olduğu için bunu yapmaz.

EMEVİ CAMİİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yakın dostu Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte Türk Akımı projesinin açılışını yapmak üzere dün İstanbul’da idi.
Peki bir gün önce neredeydi Putin?
Suriye’de Esad’la birlikte poz verdi.
Peki tam olarak nerede?
Bundan 8 yıl kadar önce bizim derin stratejimiz gereği “1 hafta sonra namaz kılacağımız” Emevi Camii’nde.
Acaba burada bir mesaj var mıdır!
Yoksa öyle mi denk geldi?
Ne dersiniz!
Yoksa Ahmet Davutoğlu’na mı sorayım:)”