Abdüllatif Şener’den dikkat çeken ifşa: Halid Meşal’in Türkiye’ye gelmesini İsrail önerdi

Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener İsrail ve ABD’nin terörist olarak kabul ettiği dönemin Hamas lideri Halid Meşal’in 2005 yılında Türkiye’ye gelmesine ilişkin dikkat çeken bir iddiada bulundu. İsrail’in Hamas’ı terör örgütü ilan ettiği için diyalog kuramadığını belirten Şener, Meşal’in Türkiye’ye getirilmesini İsrail’in önerdiğini ve Türkiye’nin arabuluculuk yaptığını belirtti.

Abdüllatif Şener’den dikkat çeken ifşa: Halid Meşal’in Türkiye’ye gelmesini İsrail önerdi

VERYANSIN TV

Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener 2005 yılında gündem olan dönemin Hamas lideri Halid Meşal’in Türkiye’ye gelmesine ilişkin çok çarpıcı bir iddia ortaya attı. 

Halk TV’de yayınlanan Türkiye Nereye programında konuşan Şener, hükümetin İsrail ve ABD’nin terörist olarak kabul ettiği Meşal’i Türkiye’ye davet ettiğini hatırlattı. 

Davetin ardından basından “hükümet başımızı İsrail ve ABD ile belaya sokacak” şeklinde tepkilerin geldiğini hatırlatan Şener, dönemin Dışişleri Bakanı Abdüllah Gül’ün 2005 yılında yapılan bir Bakanlar Kurul’u toplantısında konuyu tüm ayrıntılarıyla anlattığını ifade etti. 

Şener’in dikkat çeken açıklamaları şu şekilde: 

“Bir gün Bakanlar Kurulu’nda Başbakan Erdoğan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e ‘Abdullah belki basının yaygarasından bazı bakanların kafası karışmış olabilir şu Halid Meşal işini bize bir anlat’ dedi. Dışişleri bakanının o gün bakanlar kurulunda anlattığı olay şudur: İsrail Halid Meşal’i terörist olarak ilan etmiş ama Hamas da artık Filistin’in güçlü bir örgütü haline gelmiş, Gazze’ye hakim olmuş, diyalog kurmak istiyor. Ama İsrail terör örgütü ilan ettiği için de diyalog kuramıyor. İsrail Türkiye’ye demiş ki ‘siz bizim arabulucumuz olun, Halid Meşal’i Türkiye’ye davet edin. Halid Meşal’i Türkiye’ye davet etmeyi de İsrail önermiş. Sonra o davet üzerine Halid Meşal Türkiye’ye geliyor. "

İşte o video: