Adalet Bakanı'ndan Kılıçdaroğlu'na 'koltuk' yanıtı

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AYM'nin Enis Berberoğlu ile ilgili hak ihlali kararının ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik "O koltukta sessiz kaldığın için mi sürekli oturuyorsun?" sözlerine yanıt verdi.

Adalet Bakanı'ndan Kılıçdaroğlu'na 'koltuk' yanıtı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, bugün partisinin TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Enis Berberoğlu kararı sonrası Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü sessiz kalmakla suçladı. Kılıçdaroğlu, “Bütün bu haksızlıklar karşısında Adalet Bakanı çıkıp tek cümle kurdu mu, kurmadı. O koltukta sessiz kaldığın için mi sürekli oturuyorsun? Acaba oturup bir vicdan muhasebesi yaptın mı sen Adalet Bakanı olarak. Anayasayı ihlal eden bir hakim hakkında soruşturma açmamız gerekir dedin mi? Benim için koltuk değerlidir, memleket yanabilir mi dedin sen? Onun da oturup bir vicdan sorgulaması yapması lazım” ifadelerini kullandı.

'KOLTUĞU ALTINDA KASETLERLE GELEN BİRİNİN...'

Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerine Adalet Bakanı Gül’den yanıt geldi. Gül "Eğer bir makam için birisini görmek istiyorsa (Kılıçdaroğlu) aynaya baksın. Koltuğu için kolunun altında kasetlerle gelen birinin bizlere söyleyeceği lafların hiçbirisini kabul etmiyoruz. Bizim tek derdimiz adalete hizmet yönünde emaneti koruyabilmek. Şahsımızla ilgili söylediği hususları da kendisine iade ediyorum" dedi.

'AYM KARARI BAĞLAYICIDIR'

"Şu bir gerçek. Anayasa Mahkemesi kararları bağlayıcıdır" diyen Gül "Anayasa Mahkemesi kararları kişileri, kurumları, mahkemeleri, yargıyı bağlar. Anayasa’da da kanunlarda da Anayasa Mahkemesinin kararlarının sonrasındaki işlemler usuller bellidir, bunun yine değerlendirmesini mahkemeler yapmaktadır" ifadelerini kullandı.