Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a çok sert sözler: Seni göndereceğim... Bundan sonra sahnedeyim

Eski Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım, yaptığı basın toplantısında bir daha aday olmayacağını açıkladı. Başkan Ali Koç’a çok sert sözlerle yüklenen Yıldırım, ‘Seni affetmem bunu bil. Seni bu seyirciyle göndereceğim bunu bil. Bundan sonra sahnedeyim. Ben de arkadaşlarım da’ diye seslendi. Yıldırım 'Hocacılar ve FETÖ'cüler bu kulübe giremez. Bunu bilsinler' diye vurguladı.

Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a çok sert sözler: Seni göndereceğim... Bundan sonra sahnedeyim

Yıldırım, Çırağan Sarayı'nda basın toplantısı düzenledi. Fenerbahçe başkanlığına aday olmayacağını açıklayan Yıldırım, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’a yönelik çok sert eleştirilerde bulundu. Yıldırım "Mahallede yönetim yapsan, bu kadar kötü yönetim olmaz. Fenerbahçe'nin geleceğini tehlikede gördüğüm için konuşacağım." dedi.

Aziz Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

‘KÖTÜ BİR TABLO ALDIK DİYORLAR, BÖYLE BİR ŞEY YOK’

3 yıl önce Ali Koç başkan seçildi. Biz de karar verdik. İyi zamanda da ses çıkmayacak, kötü zamanda da konuşmayacağız ki kulüp bundan etkilenmesin. Bizi tahrik ettiler. Neden konuşmuyorsunuz diye. Ben ve arkadaşlarımı bir yola sokmaya çalıştılar ama biz bu tuzağa düşmedik. Fenerbahçe yönetimine bir bahane olmaması için sustuk. Ben ve arkadaşlarımın verdiği söz bitmiştir. Fenerbahçe yönetiminin hatalarında kamuoyunu bilgilendireceğiz. 3 senedir enkaz edebiyatı konusu var. Biz çok kötü bir tablo aldık diyorlar. Böyle bir şey yok. Birazdan açıklayacağım hepsini. Neyin ne olduğunu hepimiz göreceğiz.

‘PAMUK PRENSESİ ALIP UÇURACAKTIN...’

1998 yılında 1 oyla başkan seçildik. Geldiğim günden 20 yıl sonra bıraktığım Fenerbahçe arasında çok fark vardı. Geldiğimizde Dereağzı'nda bir çim saha vardı, başka bir şey yoktu. Tapulu malımız yoktu. 50 tane tapu aldık kulübe. Hepsi kulübün kasasında, suretleri burada. Parayı harcayalım, 1 kez daha şampiyon olalım demedik. Başkan Galatasaray'ın ve Beşiktaş'ın mal varlıkları bizden fazla diyor. Beşiktaş'ın neyi var? Stadı var, kamp tesisleri var. Bir de Beşiktaş'ta apartman var. Galatasaray'ın Florya'da yarısı devletin olan arsa, devletin yaptığı stat ve Selahattin Beyazıt'ın aldığı arsa var. Fenerbahçe'nin neyi olduğunu okuyacağım şimdi. Yeni yönetimin geldiğinden beri verdiği sözleri de okuyacağım. Geldiklerinden beri ağaç diktiler mi? Kulübün önüne bir bekçi kulübesi yaptılar.

Sayın Ali Koç, bu kulübe niye geldiğinin farkında değil. 16 bin üye onu niye seçti daha anlamamış. 16 bin kişi seni beyaz atlı prens diye seçti. Pamuk prensesi alıp uçuracaktın, Fenerbahçe küme düşüyordu küme. Son 3-4 maç kala küme düşmekten kurtulduk. 6., 7. olduk. Bu sene de 3. olduk. Ben şampiyonluk sözü vermedim diyor. Fenerbahçe yönetiminde olan herkes şampiyonluk sözü vermeye mecburdur. Şampiyon değilseniz başarılı değilsiniz.

'SIKINTILAR ÇEKTİM DİYOR... HAPİS Mİ YATTIN?'

Bankalardan borç alarak stadımızı yaptık, Ülker Arena'yı yaptık, Samandıra, Dereağzı, kürek şubesi, masa tenisi şubesi, akademi tesisleri, sosyal tesisler, Fenerbahçe Koleji arazisinin bugünkü değeri 400 milyon TL, Faruk Ilgaz Tesisleri, Topuk Yaylası, Ataşehir'de villalar, Gebze'deki arazi, Fikirtepe tesisleri, ülkenin çeşitli yerlerinde araziler... Varlıklarımızın farkında değiller. Gidip görmediler ki. Görmek 10 gün sürer. Hep bir bahaneleri var. Enkaz aldık. Sayın Ali Şen'den başkanlığı aldığım zaman 'Borç 5.5 trilyon' deniliyordu gazete küpüründe. Ali Şen haysiyet divanından döndü, demiş üyelerimizden biri bir köşe yazısında. 5.5 trilyon o zamanki 27 milyon TL. Ben 3 senede çok sıkıntılar çektim diyor. Hapis mi yattın? Pandemide 1 hafta evden çıkmadı herhalde onu söylüyor.

Ali Koç'un bir sıkıntısı var. Aziz Yıldırım ve arkadaşlarından çekiniyor. Biz aday olduk seçilemedik ve kenara çekildik. Seçilseydik o şartlar neyse bizler de onu yaşayacaktık. Biz kaçmadık. Çok eziyet çektim, herkes bana saldırıyor diyor. Ben geldiğimdeki muhalefeti anlatayım size: Başkan oldum, Ali Sami Yen'de Galatasaray maçı var. Bir tek ben seçildim, diğer listeler hep muhalif. Devre arasında soyunma odasına indik. Vefa Bey'in ekibi soyunma odasında, biz ikimiz gariban duruyoruz. Futbolcular maç çıkışı Ali Şen'in evine gittiler. Ben böyle bir Fenerbahçe aldım. Her gün yazı yazıyorlardı. Pendik'e yenildik 2-1, bizi istifaya davet ettiler. Aldık kongre kararı, bir tanesi de aday olmadı devam ettik. 2001'de yine bıraktım şampiyon olduktan sonra. Evden bırakmamı istediler. İnsanlar yürüdü, geri döndük. 2006'da Denizli'yi yaşadık hep beraber. FETÖ operasyonları başladı. Yine bıraktık ama telefonlar şunlar bunlar geri döndük. Sonra 2011'de hapse gittik. Kendim için gittim hapse yattım çıktım. Orası çok güzeldi.

‘ALİ KOÇ'UN İÇİNE AZİZ YILDIRIM VE ARKADAŞLARI KAÇMIŞ’

Ali Koç'un içine Aziz Yıldırım ve arkadaşları kaçmış. Bizi rakip görme. Bizi içnden at. Bizle rakip olman için 20 sene görevde kalman, şampiyonluklar yaşaman, stadı yıkıp yeniden yapman, salonu yıkıp yeniden yapman, tesisleri yıkıp yeniden yapman lazım. Sonra da gözümün üstünde kaşım yok deyip hapse gideceksin hapse. Sonra Aziz Yıldırım'a göstereceğiz diyeceksin. Bana kimse bir şey gösteremez. Ayıp denen bir şey var. Sustukça üzerimize geliyorsunuz. Ben Fenerbahçe'nin kendisiyim. Sustukça üzerimize geliyorsunuz. Beni yeniden soyundurmayın.

‘SİZİ MAHKEMEYE VERECEĞİM’

Enkaz aldık, borç şu kadar diyorsunuz şu kadar. Benim ve arkadaşlarımın suistimali varsa gidip mahkemeye verin. Ben sizi mahkemeye vereceğim bunu bilin. Bu kutsal kürsüde verdiğiniz sözleri tutmadınız. Ben sana teklif yaptım, 150 milyon Euro ben vereceğim, 150 milyon Euro da sen ver. Futbolu sen, basketbolu ben idare edeyim dedim. Geldi 150+1 dedi. Etti 151 milyon Euro. Ben 1998-99'Da 30 milyon dolar nakit para verdim ve sildim. Kimseye de söylemedim maliyeden korkuyorum diye. Senin verdiğin para? 80 milyon Euro. 150 milyon Euro söz verdin. Sözünü yerine getir.

‘YALAN SÖYLEME HUYUM YOK AMA BANA YALANCI DEDİ’

52 tane oyuncu aldın. Para yok, batmış bu kulüp. Sen 52 oyuncuyu nasıl aldın? 6 tane hoca aldın. Bunların bonservislerini nasıl verdin? SPK nerede? Yok ortada. Fenerbahçe'yi şikayet ediyor diyecekler şimdi. Evet ediyorum çünkü Fenerbahçe'nin nereye gittiğini kimse bilmiyor. 30 yaşından büyük oyuncu almayacağız dedi, herkes de inandı. 2 milyar TL borç gösteriyorlar, dağıttıkları kitapçıkta 4 milyar gözüküyor borç. 2 yılda buy kulübe 500 milyon dolar para girdi. Bu para ne oldu? 50 milyon Euro bizim arkadaşlarımın çalışmaları sonucu alınmış oyuncuların satışından alınan para. 25 milyon Euro sermaye arttırımı yaptılar. 25 milyon Euro benim devlete yalvar yakar çıkardığım kanun var. Vergi affı biz bırakmadan 1 yıl önce Sayın Cumhurbaşkanının katkılarıyla çıkardığı para. 50 milyon dolar da kendisi verdi. 50 milyon dolar da Yapı Kredi'den kulübü borçlandırdı. 2 sene stat full oynandı, VIP sattılar, locaları sattılar, iki senede 100 milyon. Yayın gelirleri 35-40 olması gerekir ama fazla kazanamadık o yüzden toplamda 500 milyon dolar kulübe gelir geldi. Atmıyorum, yalan söyleme huyum yok ama bana yalancı dedi. Pantolonunu çekti yukarı bana laf söyledi.

Sportif AŞ'de çekimser kalıp bizi ibra etmedi. Biz ibra edilmişken 2019'daki mali kongreye sanki ibra edilmemiş gibi koydular. Mektup yazıp gönderdim okudular mecburen. Biz ibra edilmemişken siz seçilemezsiniz. 1 yıllık yönetiminiz düşer. Yaptığınız her şey yanlış olur. TV'de geri alıp bakmışlar ki ibra edilmişiz.

‘SENİ AFFETMEM BUNU BİL, SENİ BU SEYİRCİYLE GÖNDERECEĞİM’

Ondan sonra bize yalancı diyor. Ben hayatımda bilerek yalan söylemedim. Yalan söyleseydim hapis yatmazdım. Ben saygılıyım diyor. Ben zona hastalığımdan dolayı pantolonumun kayışını bağlayamıyorum. Seni affetmem bunu bil. Seni bu seyirciyle göndereceğim bunu bil. Bak Ali Koç, sen Koç'luğunu bil. Sen Rahmi Koç'un torunusun. Sana Darmstadt'tan gidip de Serdar almak yakışmaz. Bundan sonra sahnedeyim. Ben de arkadaşlarım da.

‘PARAN VERMEYECEKSEN KİMSE SENİ SEÇMEZ’

Bak sana söylüyorum. Real Madrid'de Ramos boşta, git Marcelo'yu al. Dzeko'yu al. Fenerbahçe'ye geçmişte kimler geldi bir bak. Alex, Anelka, Roberto Carlos... Anelka'yı Daum yedekte oturttu düşün nasıl işler yapmışız. Gidip Darmstadt'tan Serdar'ı alıyorsan bırak başkanlığı da başkası gelsin. Para yok diyorsan bırak kardeşim başkanlığı, parası olan gelir. Seni paran var diye seçti insanlar, para vermeyeceksen kimse seni seçmez.

‘YANINDAKİLER ÇOK KONUŞUYOR, BAK ONLARI DUMAN EDERİM"

Bundan sonra söyleyeceğiniz her söze iki söz söylerim. Televizyonlardan ayrılmam. Sallamak kolay. Yanındakiler çok konuşuyor bak onları duman ederim. Ayıp.

3 Temmuz önemli. 3 Temmuz'dan 2 ay önceki mali kuruldaki tablomuzu açıklamışız. Bütçemizi 250 milyon dolara bağlamışız. Bu bütçeyle işler yapacaktık ama kısmet olmadı. 3 Temmuz'dan önce Murat Özaydınlı bana geldi, muhasip üyeydi. Hisse senetleri 1.8 doları buldu. Halka arz yapalım, 270 milyon dolar kulübe para gelecek. 150 milyon dolar borcumuz var. 100 milyon doları bankaya koyalım, 20 milyon dolarla da transfer yapalım dedi.

‘ALİ KOÇ 3 TEMMUZ'UN NERESİNDE?’

Bu Ali Koç 3 Temmuz'un neresinde? Karar ver nerede olduğuna. Benin dava arkadaşlarım bana FETÖ'cü diyorlar diyor. Ona girersen önce Hakan Şükür'ün suçlamalarına cevap versin bize değil. Dava arkadaşlığı için eylem birliğinde olmalısınız. Biz hapis yattık. Bürosundaki arkadaşlar da bizimle beraber hapis yattı. 2012'de seçim var, biz hapisteyiz, sen yönetime bile girmedin, ayrıldın. Ben gittim bunların hepsinden şikayetçiyim dedim dilekçe vererek. 3 arkadaşımız da dilekçe verdi. 75 kişiye tamamlayacak kadar bu kumpas davasında karar çıktı. Bizdeen başka herkes seviniyor. O dava başka türlü bitseydi bizler uğraşacaktık. Herkes dünyayı kazandık diye seviniyor. Bir mahkeme yahu bu. Milleti kandırmayın. Biz olmasak dava olmaz. Bırakın bunun savunmasını biz yapalım. Aynı şekilde Fenerbahçe'nin hakları için açılacak davaların da bizim kontrolümüzde olması lazım. Her şeyi biz yaşadık. Dışarıdaki avukatlar bunları bilemez, biz yandık. Kimse bizim kadar bilemez. Bize sormadan hareket etmeyin. Yargıtay'daki dava devam ediyor. Sonra sıkıntı yaşarsınız.

ALİ KOÇ'A BASKETBOL ŞUBESİ TEKLİFİ

Obradovic'i de konuşayım biraz. Obradovic benim dostum. Akşamları gelip otururdu konuşurduk. 5 dakika basket, 5-6 saat hayat hikayesi. O anlatırdı, ben anlatırdım. Birbirimize takılır, güler eğlenirdik. Baskonia'ya maça gitti 35 sayı farkla kazandık. Ozan anlatsın devamını...

'BU FENERBAHÇE'YE HAKARETTİR'

20 yılda 13 kupa kazanmışız. 17 teknik adamla çalışmışım. Aykut Kocaman'ı sayınca 17. Fenerbahçe'ye antrenör bulamıyoruz, insanlar gelmiyor, diyorlar. Böyle bir şey yok. Bu Türkiye'ye ve Fenerbahçe'ye hakarettir. Sen parayı verirsen insanlar her yere gelir. Sen bana ver 10 milyon Euro bak ben sana kimleri getiriyorum. Koşa koşa gelirler. Yahu sen Koç'sun. Benim gibi babası öğretmen olan bir aile çocuğu değilsin. Sen Koç'sun, gereğini yap. Aday bile olma bırak. Birisi çıkar elbet 34 bin üye var.

'KORKMAYIN ADAY OLUN'

Rakip seçim yapıyor 5 tane aday çıkıyor. Bizde niye çıkmıyor? Niye halka açtık bu kulübü? Kendim kalacak olsaydım niye açtım bu üyeliği? Korkmayın aday olun. Biz kaybettik daha büyüdük. Para kazanmaya başladık, ailemize zaman harcadık. Hepimiz daha mutluyuz. Lütfen bu kulübe daha çok sahip çıkın.

Ülker ile birleşmemizden sonra basketbolda şampiyonluklar geldi. Bizden önce 1 şampiyonluk vardı 1990'da. Ben de o zaman voleybol şube kaptanıyım. Ülker ile birleşince art arda 7 şampiyonluk yaşadık. Toplam 8 şampiyonluğumuz var. Masa tenisinde bile Avrupa şampiyonu olduk. 4 saat masa tenisi organizasyonunda kaldım. Bütün branşlarda başarılı olduk biz.

Fenerbahçe kan kaybediyor. Anadolu takımı haline geldi.

‘AZİZ YILDIRIM GİBİ OLAMAZSIN, BEN SOKAKTA BİLYE OYNAYARAK BÜYÜDÜM’

Soruyorlar, Emre Belözoğlu şampiyon yapsa onunla devam eder miydiniz? Şampiyon olsak belki ben olmayacaktım, diyor. Tek derdi, şampiyon yapıp gidiyorum demek ve Ali Koç başkan Fenerbahçe şampiyon dedirtmek. E oldu sonunda? Aykut'u tutsaydınız, Hasan'ı tutsaydınız. Ne gerek vardı bu kadar transfere? Ama içine Aziz Yıldırım kaçmış? Sen Aziz Yıldırım gibi olamazsın. Ben sokakta bilye oynayarak büyüdüm. Sen pamuklarla büyüdün. Sen benim gibi olamazsın. Ben çok dayak yedim.

‘BENİM YÖNETİMİMDEN TFF BAŞKANI ÇIKTI’

Ali Koç, kendisine yakışır bir yönetim kurmalı. Hepsi saygın insanlardır ama Fenerbahçe'ye yakışır olmalılar. Benim yönetimimden bir başkan, bir de TFF başkanı çıktı. Bıraksam bu ekipten bir aday daha çıkardı ama izin vermedik. Ben aday olacağım dedim. Şaka yapıyorum tabii ki...

‘HOCACILAR VE FETÖ’CÜLER BU KULÜBE GİREMEZ’

Adı ne olursa olsun, hiç kimse bu kulübü satamaz, peşkeş çekemez. O gün biz burada oluruz. Ben bu kulüpte hocacıları, FETÖ'cüleri hissettiğim an buradayım. Hocacılar ve FETÖ'cüler bu kulübe giremez. Bunu bilsinler.

‘MURAT ÜLKER BENDEN DAHA İYİ FENERBAHÇELİDİR’

2017 yılı faaliyet raporumuzu üyelere dosya olarak gönderdik. Biz hep bunu yaptık. Bunlarda öyle bir adet yok. Bu raporda konsolide borç açıklamışız, yabancı ve bağımsız denetleme kurumları da denetledi kulübü. 2 milyar 560 milyon TL borç göstermişiz. Bu borcun içinde ne var? 230 milyon TL Ülker Arena arsa değeri. Ben hapse girdim. Murat Ülker tehditlere rağmen beni ziyarete geldi 4-5 kez. Sen çıkana kadar salonu bekleteceğiz, dedi. Hayır, açın dedim. Hapisten çıkınca sen salonun tapusunu ver, geri kalan arsayı da sen al dedim. Anlaştık. Daha sonra kendisindeki arsaları değerlendirmek için arsaları kulübe alıp devlet üzerinden proje yaptık. Devlet de kabul etti. 75 milyon Euro Ülker, 75 milyon Euro da biz aldık. 3 yıl sonunda bu yapılmazsa bu arazi geri iade edilecek ve yapılmadı. Bu arazi otomatik olarak geri döndü. Murat Ülker benden de iyi Fenerbahçelidir. Kalsın bu şartlarda dedi. Bu 230 milyon TL'nin içinde arsa geri alınmadığı için o paranın düşmesi lazım. 435 milyon TL gelecek yıla ait gelir taahhütü var. Bu nedir? Stat, salonun isim hakkı. Futbol AŞ reklam ve gelir hakkı. Bunlar borç gözüküyor ama kimseye ödemeyeceksiniz. Bunları toplayınca 650 milyon TL. 2 milyon 560'tan düşünce ve o zamanki kura çevirince 420 milyon Euro borç oluyor. Bunlar kendi hesaplarına göre Ülker Arena arazisi için tahmini 165 milyon harcama hesabı yapmış. Böyle bir harcama yok. Proje yapılmadı. Personel hizmetleri 218 milyon TL. Kulüpte personel var, çok biliyorya bankacı. Ertelenen vergiler diyor evet doğru. Bunların toplamını da kura vurursan 440 milyon Euro yapıyor. Bunun yarısı dövizdir, kalanı da TL'dir. Dövizi 10 yaparsan Türk lirası da o derecede aşağı gider. Bunlar 50 milyon Euro'ya oyuncu sattılar, villaları sattılar, 100 milyon Euro nakit para girdi. Gidip bankadaki döviz borcunu kapatsanıza kardeşim. Sonra enkaz... Ne güzel.

‘SEN 3 TEMMUZ'UN İÇİNDE YOKSUN’

Bayrakları hazırlayın, güneşin doğuşunu izleyeceğiz, dedi. Bilmediği bir şey var. Kalamış'ta güneş batar. mehtap vardır, yakamoz vardır. Fenerbahçe'nin oradan güneş doğmaz, batar. 3 Temmuz'a sahip çıkacağız, bayrakları hazırlayın, dedi. Bayrakları hazırladık ama şimdi ne yapacağız? 3 Temmuz'a sahip çıkacağız tamam ama sen 3 Temmuz'un içinde yoksun ki. Bırak insanlar bunu içinde yaşasın. Bu süreç bittikten sonra üzerine düşenleri yapsınlar.

‘BİR GÜN BUNLARIN KİTABI YAZILACAK’

Bir gün bu yaşadığımız olayları, Metris'i birileri kitap haline getirecek. Neler yaşadığımızı hepimiz anlatacağız. Bizi birbirimize düşürmeye çalıştılar. 'Başkan'ı ver, sen evine git yat' dediler. Hepsini öğreneceksiniz. Soyunma odasına inmeyeceğim, dedi. Akhisar'dan takımı otobüsle yolladı, kendisi uçakla geldi. Trabzonspor kaleci antrenörü Alper Boğuşlu'yu aldı, sonra yolladı.

‘VOLKAN BALLI'YI GÖNDERMEZSEN BEN GELİP SENİNLE BERABER GÖNDERİRİM’

En sevdiğim konu Volkan Ballı. Bu adam Bodrum'da 'Fenerbahçe şike yaptı' dedi zamanında. Ben ona alkolik demişim, o da bu yüzden bunu söylemiş. Bak Ali Koç sana şunu söylüyorum: Bu Volkan Ballı'yı göndermezsen ben gelip seninle beraber gönderirim. Fenerbahçe'de 3 Temmuz'la barışık birinin yeri olamaz. Bunları temizle. Kulüpçülük ayrı şey, şirketleşme ayrı şey. Kulüpçülük ruhunu kaybedersek büyüme şansı olmaz.