Adnan Oktarcıların ‘suikast’ iddiası mesaj mı?

Adnan Oktar örgütü mağdurlarının mahkeme kararıyla aldıkları erişimin engellemesi kararına rağmen, örgüt sosyal medyadaki propagandasını sürdürüyor… Oktarcılar son zamanlarda “suikast” iddialarıyla Twitter’da yine Türkiye gündeminde en çok konuşulan konular arasına giriyor. Müşteki avukatı Eser Çömlekçioğlu, örgütün mahkeme kararından sonra farklı bir strateji izlediğine dikkat çekti.

Adnan Oktarcıların ‘suikast’ iddiası mesaj mı?
Adnan Oktarcıların ‘suikast’ iddiası mesaj mı?

GAMZE ÇINLAR / VERYANSIN TV

Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü davasını 11 Ocak'ta karara bağlayan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Oktar ile birlikte 14 örgüt yöneticisini toplamda 9 bin 803 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırmıştı. 236 sanıktan 3'ü beraat etmiş, diğer sanıklar ise "örgüt üyeliği" ve "cinsel suçlar" gibi birçok suçtan ağır hapis cezalarına mahkum edilmişti. Mahkeme heyeti ayrıca, örgüte ait internet sitelerinin ve sosyal medya hesaplarının da kapatılmasına karar vermişti.

Ancak Adnan Oktarcılar hâlâ sosyal medyada örgüt propagandasını sürdürüyor. Örgüt son olarak "Sinsi SuikastPlanı" etiketiyle bir süre Twitter’da en çok konuşulan konular arasında birinci sırada yer aldı.

Mağdur avukatlarından ve “Yüzyılın davası-Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü” kitabının yazarı Eser Çömlekçioğlu, örgütün “suikast” iddialarını Veryansın Tv’ye yorumladı.

Örgütün mahkeme kararından sonra farklı bir strateji izlediğini vurgulayan Avukat Çömlekçioğlu, ‘suikast’ iddialarının cezaevi yönetimine bir mesaj olduğu görüşünde.

Adnan Oktar’ın mahkeme sürecinde de karar sonrasında da örgütü cezaevinden yönetmeye devam ettiğini ifade eden Çömlekçioğlu'nun değerlendirmesi şöyle:

'AVUKATLARI OTEL VE EVLERE YERLEŞTİRİLDİ'

“Savcılık tarafından verilen kararla örgütün kadın yöneticileri Gebze Cezaevine Adnan Oktar ise Edirne Cezaevine sevk edilmiştir. Bu sevk işlemleri avukatlar aracılığıyla örgütü yöneten Adnan Oktar için süreci zorlaştırmıştır. Çünkü bir avukatın Gebze’de yer alan yöneticilerin taleplerini, sorularını Edirne’deki Adnan Oktar’a iletmesi; onun talimatını tekrar Gebze’de tutuklu kadın yöneticilere iletmesi zaman açısından gecikmelere ve yönetimde aksaklıklara neden olmaktadır. Bunun için Adnan Oktar’ın avukatları Edirne’de, bazı avukatlar da İzmir, Genze gibi illerde kalıcı olarak otel ve evlere yerleştirilmiş durumdalar...

‘FARKLI BİR STRATEJİ İZLİYORLAR’

Bu düzenin de bozulmaması için böyle bir yönteme başvurduklarını düşünüyorum. Uzun zaman cezaevini Yusuf Medresesi olarak niteleyen, orada oldukları için şeref ve gurur duyduklarını söyleyen örgütün şimdi de farklı bir stratejiyle kendilerine suikast yapılacağı gibi gerçek dışı gündemler yaratmasının nedeni hem kendilerini mağdur göstermek hem de cezaevi yönetimlerine bir mesaj ulaştırarak kendilerini orada başı boş-denetimsiz tutmaları, iltimas sağlaması, belki yapacakları usulsüzlüklere göz yummalarını sağlamak amacıyladır.

ÖRGÜT HESAPLARI HÂLÂ AKTİF

Adnan Oktar örgütünün dava sürecinde Twitter'daki sahte hesaplardan örgüt propagandası yürüttüğünü ilk olarak Veryansın Tv gündeme getirmişti. 

Şikayetçi avukatları, mahkemenin erişimin engellenmesi kararını uygulamadıkları gerekçesiyle Instagram ve Twitter yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Twitter'a 'terör' ve 'espiyonaj' dosyası

Twitter ise geçen ay çok sayıda örgüt hesabını "taciz, baskı, tehdit kurallarını ihlal ederek organize hareket ettikleri" nedeniyle kapatmıştı.

İşte örgütün Twitter'da "suikast" iddialarıyla yeniden gündem olan mesajlarından bazıları: