Af düzenlemesinin detayları belli oldu

Uzun süredir Türkiye'nin gündemini meşgul eden af düzenlemesine ilişkin ilk detaylar belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan yeni infaz düzenlenmesinin detayları şöyle...

Af düzenlemesinin detayları belli oldu

Yeni infaz düzenlemesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunum yapıldı. Geçtiğimiz dönemlerde de aktarıldığı gibi infaz düzenlemesi bir genel af niteliğinde olmayacak.

CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ NASIL OLACAK?

Örneğin mevcut sistemde 10 yıl ceza aldınız. Bu 10 yılın 6 yıl 8 ayını cezaevinde geçiriyorsunuz. Bir yıl da denetimli serbestlik uygulandığında şu anki sistemde 10 yıl ceza alanlar 5 yıl 8 ay cezaevinde kalmış oluyor.  Yeni sisteme göre 10 yıl ceza alan kişiye 1/2 uygulanacak. Bu da 5 yıl yatar demek. Beşte biri denetimli serbestlik olarak kabul edilecek. Bu da 10 yıl ceza alan kişinin 4 yıl cezaevinde kaldıktan sonra koşullu salıverilecek anlamına geliyor.

İNFAZ DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSAMIYOR?

Düzenleme ile ilgili bazı hassas noktalar bulunuyor. Başından beri ön planda yer alan ve infaz düzenlemesi kapsamı dışında kalması beklenen suçlar ise şöyle;

-Cinsel suçlar

-Uyuşturucu madde ticareti

-Örgütlü suçlar

-Terör suçları ve

-Mükerrer suç işleyenlerin bu kapsama alınması beklenmiyor, bu suçlarda 1/2 uygulaması yapılmayacak.

Öte yandan Bakanlığın hazırladığı teklifte alternatif infaz usulleri de yer alıyor: Gece infazı, hafta sonu infazı gibi.