Afrin’deki Araplar gösteri yaptı: Türkiye’deki Suriyeliler dönmesin!

featured

Suriye’deki “iç savaş” gerekçe gösterilerek Türkiye’ye yerleşen sığınmacı ve kaçaklar günden güne tartışma yaratırken hükümetin Suriyelileri gönderme konusundaki çelişkili açıklamaları tepki çekiyor. Öte yandan Türkiye desteki ÖSO (SMO) adı altında Afrin’e yerleştirilen Araplar, Türkiye’nin “1 milyon Suriyeli sığınmacıyı geri gönderme” projesini protesto ederek tepki gösterdi. Basın açıklamasında bulunan kalabalık grup “Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin dönmesini istemiyoruz” diye konuştu.

Kalabalık grup ayrıca terk ettikleri memleketlerine dönebilmeleri için de silahlı gruplara “Suriye rejimine karşı savaşın” çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yaşayan 1 milyon Suriyeli’nin geri dönüşü için bir proje hazırladıklarını açıklamıştı. Bu proje genelinde İdlib’deki ev sayısı 100 bine çıkarılacak. Azez, Cerablus, El Bab ve Gire Spi dahil 13 bölgede de 100 bin konut benzeri evler inşa edilecek.

Bu kapsamda İdlib’deki briket ev sayısının 100 bine çıkarılacağını belirten Erdoğan, Azez, Cerablus, El Bab ve Tel Abyad dahil 13 bölgede de benzer projeler planladıklarını söylemişti. Erdoğan’ın Suriye merkez yönetimi dışında kantonlar oluşturacak planı tartışma yaratmıştı.

Afrin’deki Araplar gösteri yaptı: Türkiye’deki Suriyeliler dönmesin!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Akp’nin görevlendirdiği insanlar’dır, istediği kadar protesto yaptırsın. Bu insanlar gidecek

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!