'Ahmet Altan bu suçundan yargılanmadı'

Ahmet Altan’ın tahliyesinin ardından, geçmişte sosyal medyada Altan yönetimindeki tetikçi Taraf gazetesinde atılan kumpas manşetleri yeniden gündeme geldi. Bağımsız milletvekili Mehmet Ali Çelebi, iftiralar sonucu intihar eden kumpas şehidi Yarbay Ali Tatar’ı hatırlatarak, “İftira atan Ahmet Altan henüz bu suçundan dolayı yargılanmadı” dedi.

'Ahmet Altan bu suçundan yargılanmadı'

VERYANSIN TV

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, “FETÖ'ye yardım” suçundan 10.5 yıl hapse mahkum edilen Ahmet Altan ile 8 yıl 9 ay hapse çarptırılan Nazlı Ilıcak hakkındaki temyiz incelemesini önceki gün tamamlamıştı. Daire, her iki isim hakkındaki hükmü, cezaya dayanak olan suça indirim uygulanmadığı gerekçesiyle bozarken, Altan’ın da tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar vermişti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Ahmet Altan'ı arayarak, geçmiş olsun dileklerini iletmişti. 

Kılıçdaroğlu'ndan Ahmet Altan'a geçmiş olsun telefonu

Ahmet Altan’ın tahliyesinin ardından FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz gibi kumpas davaları döneminde yazarı ve yönetiminde olduğu tetikçi Taraf gazetesinde atılan manşetler sosyal medyada yeniden gündeme geldi.

‘BERAATİNİ MEZARDA ALDI’

Kendisi de Ergenekon kumpası mağduru olan Bağımsız İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, ‘Amirallere Suikast’ iddialı kumpas dosyası kapsamında atılan iftiralar sonucu canına kıyan Yarbay Ali Tatar’a dikkat çekti.

Taraf gazetesinin bir manşeti ile kumpas şehidi Ali Tatar’ın mezarından bir görüntü paylaşan Çelebi, Twitter hesabından şunları kaydetti:

“Ahmet Altan severler 2 fotoğrafa iyi bakın.

“İftira atılan Ali Tatar mezarda yatıyor. Beraatini mezarda aldı.

İftira atan Ahmet Altan henüz bu suçundan dolayı yargılanmadı.”

Ahmet Altan, tetikçi Taraf gazetesinde Fetullahçı Terör Örgütü’nün ürettiği sahte belge ve bilgileri her gün manşetlere taşıyordu. Altan ve bavulla sözde Balyoz belgelerini taşıyan gazetenin muhabiri Mehmet Baransu dönemin ‘tetikçi gazetecileri’ olarak anılıyor.

Sosyal medyada hatırlatılan Taraf gazetesi manşetlerinden ve Ahmet Altan'ın yazdıklarından bazıları şöyle:

Yüz yıllık temizlik: 1923'te kuruldu 2008'de arınıyor: "Bu toplum neredeyse bir asır boyunca 'devletin çıkarı' için adam öldürmeyi 'kutsal bir gelenek' olarak benimseyenleri sessizce izlemek zorunda kaldı. Şimdi ilk kez ciddi bir davayla karşı karşıyayız. İlk kez hukuk İttihatçı zihniyetin mirasçılarını sanık sandalyasine oturtuyor." (Taraf, 26 Temmuz 2008)

Askerliği kaldırın ("Fatih Camii bombalanacaktı" manşetinin atıldığı gün): "İş, 'bizim ordu böyledir canım, kendini memleketin sahibi sanır' dalgacılığın çok ötesine geçmiş durumda. Herhalde hepsi değil ama generallerin büyük çoğunluğu hastalanmış gibi gözüküyor. Neredeyse her yıl yeni bir darbe plânı hazırlıyorlar. Bizim bugün yayımladığımız darbe planı, bugüne dek görülenlerin en kapsamlısı, binlerce sayfadan oluşuyor, her aşaması en ince ayrıntısına kadar hazırlanmış." (Taraf, 20 Ocak 2010)

Yalanlama ve kafes: "Ne kadar çok yalanlama gördük. Dağlıca'dan bu yana. Aktütün, Lahika, Poyrazköy'deki 'mühimmat', 'kâğıt parçası' ilk aklıma gelenler. Bunu yapan Genelkurmay ne yazık ki birçok konuda halkına doğruyu söylemiyor. Açıklamalarından anladığım kadarıyla, her hukuksuz eylemin ortaya çıkarılmasını bir 'komploya' bağlıyor." (19 Kasım 2009)

Balyoz ve anayasa: "Herkes gerçek yüzüyle, fikriyle, kimliğiyle, tarafıyla ortaya çıkıyor. Balyoz'da 'savaşın' en kızgın olduğu bölge. Çünkü Balyoz'la ilgili belgeler çok bol, çok net, çok ayrıntılı ve çok kesin." (Taraf, 6 Nisan 2010)