Akar, MKE için 'uluslararası piyasaları' örnek gösterdi: Biz de öyle çalışacağız

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, MKE'nin anonim şirketi olmasına ilişkin, 'MKE'nin yeni yapısı çok daha güçlü, etkin, hızlı, rekabetçi bir hale geldi. Dolayısıyla uluslararası piyasalar nasıl çalışıyorsa biz de öyle çalışacağız' ifadelerini kullandı.

Akar, MKE için 'uluslararası piyasaları' örnek gösterdi: Biz de öyle çalışacağız

VERYANSIN TV

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,  'MKE'nin yeni yapısı çok daha güçlü, etkin, hızlı, rekabetçi bir hale geldi. Dolayısıyla uluslararası piyasalar nasıl çalışıyorsa biz de öyle çalışacağız' açıklaması yaptı.

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Mühimmat Fabrikası'nı ziyaret etti. MKE Anonim Şirketinin faaliyetlerine ilişkin Genel Müdür Yasin Akdere'den brifing alan Akar ve beraberindeki TSK komuta kademesi daha sonra işçilerle bir araya geldi.

'ULUSLARARASI PİYASALAR NASIL ÇALIŞIYORSA...'

Akar, "Savunma sanayide MKE'nin rolü çok önemli ve büyük. Sadece ülkemiz için değil uluslararası alanda da MKE'nin adını çok daha saygın, seçkin yerlere ulaştırdığını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. MKE'nin yeni yapısı çok daha güçlü, etkin, hızlı, rekabetçi bir hale geldi. Dolayısıyla uluslararası piyasalar nasıl çalışıyorsa biz de öyle çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Akar, "Çalışanlarımızın özlük haklarının en iyi düzeyde olması için tüm imkanlar kullanılmaktadır. MKE'nin sermayesi tamamıyla Hazine'ye ait, denetim, yönetim ve temsil konuları da Milli Savunma Bakanlığına ait. Yani burası milletin öz malı" diye konuştu.

SENDİKALAR İTİRAZ ETMİŞTİ

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nu, (MKEK) anonim şirket yapan kanun, tartışmaları beraberinde getirmişti. 

Kanun teklifi verilmeden önce sendikalar meydanlara çıkmış, itiraz aynı zamanda AKP’ye yakınlığıyla bilinen Memur-Sen'e bağlı Enerji Bir-Sen'den gelmişti.

Açıklamada “Özelleştirmenin yolunu açar. Savunma ve güvenlikle ilgili ‘devlet sırrı’ niteliğindeki bilgiler tehlikeye atılıyor” vurguları yapılmıştı. 

BEYAZIT KARATAŞ UYARMIŞTI

2007-2010 yılları arasında MKE’ye ilişkin yazışmaları Müsteşar Teknoloji ve Koordinasyon Yardımcısı olarak yürüten emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, “MKE daha sonra bir güvenlik sorunu olarak karşınıza çıkabilir.” uyarısında bulunmuştu.

‘TAHMİNLERİNİZİN ÖTESİNDE...’

Şirketleşme ve özelleştirmeye yönelik tekliflerin 15 yıldır çeşitli zamanlarda TBMM'ye geldiğini anlatan Karataş, AKP’den gelen “Havelsan, Aselsan gibi dünya devi yaratacağız” iddiasını da “MKE diğer tüm savunma şirketlerinden tarihi konuşlanması ve görevleri nedenleriyle farklı bir yerdedir.” sözleriyle değerlendirmişti. 

Veryansın Tv yazarı Karataş şu ifadeleri kullandı:

“MKE ve MKEK'in şirketleşmesine/özelleştirilmesine ilişkin kanun teklifleri yaklaşık 15 yıldır çeşitli zamanlarda TBMM'ye gelmektedir. Sadece şunu belirteceğim; MKE'nin kurumsal yapısının yanı sıra sahip olduğu arazilerinin miktarı ve fiyatı tahminlerinizin ötesindedir.

Bakın bir vatandaş olarak savunma sanayii konusunda yapılan her milli faaliyete desteğim tamdır. Ama MKE diğer tüm savunma şirketlerinden tarihi konuşlanması ve görevleri nedenleriyle farklı bir yerdedir. MKE konusu ileride milli güvenlik sorunu haline gelmesin yeter.”