22 isim liste dışı! İşte AKP'nin yeni MKYK listesi

AKP MKYK listesi belli oldu. İşte Şeyh Said'in torunundan, Albayrak'a yakın isimlere kadar yeni listenin kodları...

22 isim liste dışı! İşte AKP'nin yeni MKYK listesi

AKP’nin yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu kadrosu belli oldu. 22 kişi liste dışı kaldı.

İşte o liste: 

MKYK ÜYE SAYISI 75’E ÇIKARILIYOR

Kongrede partinin en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun (MKYK) üye sayısı 50’den 75’e çıkarılıyor. Yedeklerle birlikte sayısı 100’e ulaşacak. MKYK’da eski bakan ve milletvekillerinin yanı sıra yeni isimlerin de olması dikkat çekti. 

ASİL ÜYE ADAYLARI

Abdurrahim Fırat, Abdurrahman Kurt, Ahmet Büyükgümüş, Ahmet Gündoğdu, Ahmet Sami Ceylan, Alaattin Parlak, Ali İhsan Yavuz, Ayhan Salman, Ayşe Böhürler, Bayram Şenocak, Behriye Eker, Bekir Bozdağ, Belgin Uygur, Binali Yıldırım, Burhan Kayatürk, Burhan Sakallı, Bülent Tüfenkci, Büşra Paker, Cem Şahin, Cüneyt Yüksel, Çiğdem Karaaslan, Derya Yanık, Efkan Ala, Emine Zeybek, Emre Ete, Erkan Kandemir, Fatih Şahin, Fatma Aksal, Fatma Betül Sayan Kaya, Fatma Güldemet Sarı, Hacı Bayram Türkoğlu, Haluk İpek, Hamza Dağ, Hasan Sert, Hayati Yazıcı, İbrahim Halil Yıldız, İsa Sinan Göktaş, İsmail Cenk Dilberoğlu, Jülide Sarıeroğlu, Leyla Şahin Usta, Lütfiye Selva Çam, Mehmet Ali Zengin, Mehmet Kasım Gülpınar, Mehmet Nil Hıdır, Mehmet Özhaseki, Menderes Türel, Metin Bulut, Metin Külünk, Metin Tarkan, Murat Baybatur, Mustafa Köse, Mustafa Şen, Mustafa Yel, Mücahit Birinci, Numan Kurtulmuş, Nurcan Dalbudak, Nurettin Canikli, Orhan Miroğlu, Ömer Çelik, Ömer İleri, Özlem Zengin, Öznur Çalık, Resul Kurt, Seda Sarıbaş, Sevan Sıvacıoğlu, Sevgi Yiğit, Sumru Altuğ, Sunay Karamık, Şamil Tayyar, Şaziye Gündüz, Şebnem Koçaelçi, Tahir Akyürek, Tuba Vural Çokal, Türk İslam Karakoç, Vedat Demiröz.

YEDEK ÜYELER

Tamer Akkal, Mücahit Yanılmaz, Azmi Ekinci, Hikmet Ayar, Korkmaz Karaca, Ahmet Bilal Kıymaz, Vildan Polat, Halise Çiftçi, Arzu Silin Günaydın, Davut Coşkun Şiviloğlu, Işıl Kurnaz Baltacı, Emre Çalışkan, Melek Şimşek, Murat Çiçek, Emre Cemil Ayvalı, Sümeyye Bozkurt, Eyüp Gökhan Özekin, Fatih Çiftçi, Ali Arif Özzeybek, M. Belma Erdoğan, Nazan Aytop, Neslihan Cenk, Nesrin Ulema, Serpil Yılmaz, Sevde Sena Dağlı, Tuba Köksal, Aişe Nur Kaçar, Mehmet Karabay, Harun Armağan, Kurtcan Çelebi, Ayşe Güliz Yılman, Mehmet Umur, Şevki Şar, M. Fatih Gök, Ahmet Fethan Baykoç.

GENEL BAŞKAN VEKİLİ SAYISI

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, kongrede yapılacak tüzük değişikliğiyle genel başkanvekili sayısının 2'ye çıkarılacağını açıklamıştı. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Numan Kurtulmuş dışında ikinci ismin Binali Yıldırım olacağını iddia etti.

ŞEYH SAİD'İN TORUNU ABDURRAHİM FIRAT LİSTEDE

Listede yer alan dikkat çeken isimlerden biri de Cumhuriyet düşmanı faaliyetleri nedeniyle idam edilen Şeyh Said'in torunu Abdurrahim Fırat oldu.

ARINÇ YÖNETİMDE

AKP’nin yeni yönetiminde Merkez Disiplin Kurulu Üyesi olarak Bülent Arınç’ın oğlu, AKP Milletvekili Ahmet Mücahit Arınç görev yapacak. 

2020 yılının Kasım ayında katıldığı bir televizyon programında konuşan Bülent Arınç'ın, tutuklu HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala için “tahliye edilmeleri lazım” açıklaması tepki çekmişti.

TARTIŞMALI İSİM YEDEKLERDE

AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı, CNN Türk’te yayınlanan FETÖ’de ‘siyasi ayak’ tartışmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“İktidara geldiğimde sanki kendi kadrolarım vardı da çok muktedirdim de böyle bir fanteziye mi girdim? Hayır. Bir tarafta darbeci Kemalist gelenek vardı, bir tarafta FETÖ vardı ve bunları birbirine kırdırmak suretiyle yol almak mecburiyetinde kaldık.”

Tartışma yaratan bu sözlerin ardından görevinden istifa eden Ayvalı yedek MKYK listesinde yer aldı.

İlgili haber için tıklayın: ‘FETÖ ile kol kola girdik’ diyen AKP’li istifa etti

ATATÜRK’E HAKARET ETMİŞTİ…

Mücahit Birinci, “Yavuz Bahadıroğlu" mahlasıyla tanınan Niyazi Birinci’nin oğlu. Mücahit Birinci, daha önce “Mustafa Kemal'in Meclise girerken imamı eliyle iterek terbiyesizlik yaptığı” yalanını dile getirmiş, “Mustafa Kemal'e müteşekkir değilim” ifadelerini kullanmıştı. Bahadıroğlu, Akit’te “Atatürk olmasaydı, biz olmaz mıydık” yazısını da kaleme almıştı.

İlgili haber için tıklayın: Erdoğan’ın övdüğü Yavuz Bahadıroğlu kimdir?

İYİ PARTİ TRANSFERLERİ

2020’nin Mart ayında İYİ Parti’den istifa ederek AKP’ye geçen Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal da listede. 

İYİ Parti’den istifa eden bir diğer isim olan Tamer Akkal ise MKYK Yedek Üyesi oldu. 

‘ALBAYRAK’ TAKVİYESİ 

AKP’de kongre süreci sürerken görevden alınan ve kulislerde Hazine ve Maliye Eski Bakanı Berat Albayrak’a yakın bir isim olduğu belirtilen İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da MKYK’da yer aldı.

Ayrıca eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın avukatı İsa Sinan Göktaş da MKYK listesine girdi. Göktaş, son dönemde Albayrak’a yönelik eleştirilere yanıt veriyordu.

İSTİFA ETMİŞTİ

 AKP’nin eski Milletvekili Şamil Tayyar da MYKY’da yer alan isimler arasında. 

Bir süre önce görevinden istifa eden Şamil Tayyar, FETÖ'nün Ergenekon-Balyoz kumpasları döneminde yaptığı operasyonel gazetecilik ve yazdığı kitaplarla kumpaslara destek vermişti.

İlgili haber için tıklayın: Son FETÖ kumpası savunucusu Şamil Tayyar: Hesap vermedikçe saldırganlaşıyor

İlgili haber için tıklayın: AKP’de ‘Şamil Tayyar’ depremi… 1. ayında görevi bıraktı

‘ASKERİ VESAYETİ BİTİRMEK İÇİN...’

AKP'nin yeni MKYK listesinde yer alanlardan biri de sözde çözüm süreci döneminde Akil İnsanlar Heyeti’nde yer alan Abdurrahman Kurt oldu. Kurt, "Askeri vesayeti bitirmek için biz, Cemaat ve ABD ortak çalıştık" şeklinde konuşmuştu.

TÜRKİYE GÜZELİ LİSTEDE

MKYK listesine giren isimler arasında 2006 yılında Türkiye güzeli seçilen Seda Sarıbaş da var. 

ERDOĞAN'DAN 'ŞERHSİZ ANAYASA' ÇAĞIRISI

Yeni listenin belirlendiği kongrede konuşma yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "yeni anayasa" ve İstanbul Sözleşmesi üzerinden "aile" vurgusu yaptı. Erdoğan'ın "Gelin, ideolojik, zümrevi ve kişisel tüm bagajlarımızı, duvarlarımızı, şerhlerimizi bir kenara bırakarak" yaptığı anayasa çağrısı dikkat çekti. 

İlgili haber için tıklayın: