Erdoğan’ın övdüğü Yavuz Bahadıroğlu kimdir?

Yavuz Bahadıroğlu dün gece hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Bahadıroğlu’nun cenaze törenindeki “Değerli büyüğüm bir fikir insanıydı. Kaleminden iltisap sapma olmadı.” ifadeleri dikkat çekti. Peki Bahadıroğlu kimdir?

Erdoğan’ın övdüğü Yavuz Bahadıroğlu kimdir?

Dün gece hayatını kaybeden Yavuz Bahadıroğlu için Eyüp Camii’nde kılınan cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı.

Cenaze namazına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Eyüp Belediye Başkanı Deniz Köken, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu başta olmak üzere çok sayıda isim katıldı. 

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk düşmanlığıyla bilinen Bahadıroğlu hakkında ''Aziz müminler, beyefendiler, hanımefendiler... Musallada mahlas adıyla bildiğimiz, Yavuz Bahadıroğlu olarak bildiğimiz değerli kardeşim, değerli büyüğüm Allah kendilerine rahmet eylesin, cennetiyle müşerref eylesin. Bir fikir insanıydı. Kaleminden iltisap sapma olmadı. Yaşadı ve yaşattı. Hakka uğurluyoruz. Ben ailesine, dava arkadaşlarına sabırlar diliyorum'' dedi. 

BAHADIROĞLU KİMDİR? 

“Yavuz Bahadıroğlu" mahlasıyla tanınan Niyazi Birinci daha önce “Mustafa Kemal'in Meclise girerken imamı eliyle iterek terbiyesizlik yaptığı” yalanını dile getirmiş, “Mustafa Kemal'e müteşekkir değilim” ifadelerini kullanmıştı. Bahadıroğlu, Akit’te “Atatürk olmasaydı, biz olmaz mıydık” yazısını da kaleme almıştı: 

“Bir milletin varlığını tek kişiye endekslemek, sağlıklı bir aklın ürünü olabilir mi?.. Olsa olsa, saçma sapanlığın sınırsız hezeyanı olabilir! Aynı zamanda da yağcılığın en damıtılmış şeklidir! Hiçbir millet, bir önderini övmek için, kendisini böyle yerle bir etmez!”

TV Net'teki Derin Tarih adlı programda Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve manevi kızı Afet İnan arasında ilişki olduğunu iddia edenlerden biri olan Yavuz Bahadıroğlu hakkında, 'Atatürk'ün hatırasına hakaretten' soruşturma başlatılmış, daha sonra da takipsizlik kararı verilmişti. 

‘KİNİNİZDE DEBELENİP DURUN’

Yavuz Bahadıroğlu, takipsizlik kararına tepki gösterenlere cevaben yazdığı "Tutuklanmamı çok isteyen çevrelere..." başlıklı yazıda da "Bu kez de ben sizi hayal kırıklığına uğrattım. Bunun için özür dileyecek değilim. Oh olmuş! 'Din' haline getirdiğiniz kininizde debelenip durun!" ifadelerini kullanmıştı. 

Bahadıroğlu, Habertürk'te yayımlanan Öteki Gündem isimli programda da Atatürk’e hakaret etmişti. Namık Kemal Zeybek’le tartışan Bağadıroğlu, "Atatürk yanlışları şunlardı ama “şunları da yaptı, çok teşekkür ediyoruz” dediğiniz şeyler var mı" sorusuna "yok" yanıtını vermişti. 

İşte o program: 

FETÖ’YE DE DESTEK VERDİ 

Bahadıroğlu'nun FETÖ'ye verdiği destekler de gündemde. 

Bahadıroğlu’nun Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda "Lütfen cemaate dil uzatmayın. Ben bir siyasi tavrı konuşuyorum" sözleriyle FETÖ'nün eleştirilmemesini isteyenlere tepki göstermişti.