AKP'de Ekrem İmamoğlu çatlağı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında türbe ziyaretinde ellerini arkaya bağladığı gerekçesiyle başlatılan ön inceleme AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu karşı karşıya getirdi.

AKP'de Ekrem İmamoğlu çatlağı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Fatih Türbesi ziyaretinde ellini arkaya bağladığı gerekçesiyle başlatılan ön inceleme AKP içinde de tartışılmaya devam ediyor.

Hükümet medyasının çok sayıda yazarı söz konusu soruşturmanın iktidarı yıprattığı, Ekrem İmamoğlu'na ise yaradığı görüşünü dile getirdi. AKP'li siyasetçiler arasında da benzer görüşleri savunanlar çıktı.

Önceki gün Meclis'te basın toplantısı düzenleyen AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, İmamoğlu hakkında açılan soruşturmayla ilgili “Elini nereye bağlamışsa bağlamış bu bizim konumuz değil. Gereksiz bir adım atılmış gördüğüm kadarıyla. İmamoğlu’nun kimliğini kişiliğini herkes biliyor. Hizmet yapmaktan öte ileriki yıllar için psikolojik manevralar yaptığını görüyoruz. Bu tarz niyeti olan bir insana imkan verecek adımlar atılmaması lazım. Gereksiz bir konu diye düşünüyorum" demişti.

SÜLEYMAN SOYLU: BANA GÖRE SUÇTUR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan ise dün akşam farklı bir çıkış geldi.

Bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Soylu, AKP'li Bülent Turan'ın aksine İmamoğlu’nun ellerini arkadan bağlamasının “suç” olduğunu söyledi.

Bakan Soylu şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu törende ne için var? İstanbul’un fatihi, Fatih Sultan Mehmet Han için fethin ertesi gününde orada, onun kabrini ziyaret etmek için, ona dua etmek için, ona medyun-u şükran olduğumuz tüm İslam alemi adına, İstanbul adına hislerimizi ifade etmek için var. Onun görevi orada o.

Vatandaş bunu görünce doğal olarak bunun hem Gülbahar Hatun’a, hem Fatih Sultan Mehmet’e saygısızlık olduğunu düşünüyor. Bu görüntüleri gördükten sonra ben de saygısızlık olduğunu düşünüyorum.”

Soylu, “Bu suç mudur?” sorusuna “Bana göre öyle. Böyle bir görüntü olamaz” yanıtını verdi.

İMAMOĞLU'NDAN SOYLU'YA YANIT

Soylu'nun açıklaması sorulan Ekrem İmamoğlu “Anayasa'da ‘Bence suç' diye bir şey var mı” diye sorarak şöyle devam etti:

“Bakanlık yapıyorsunuz ve ‘bence suç' diye bir yorum yapıyorsunuz. Böyle bir şey olur mu? Anayasa'da ya da kanunda böyle bir tanım olmaz. Devletin bu makamında bulunan insanların, bu şekilde vakitlerini harcamaları kadar üzücü bir durum yok. ‘Bence suç' diye açıklama yaparak, Diyarbakır ziyareti üzerinden ,'Ben, aslında buna soruşturma izni veririm' mesajı vermek, daha bugün yarın belki de müfettişe ulaştıracağımız ifademize etkide bulunma anlamına geliyor. Bu, çok doğru bir bakış açısı değil.”