AKP’de gizli ‘Ankara savaşı’

AKP’de gizli ‘Ankara savaşı’

ERDEM ATAY / VERYANSIN TV

AKP’de Ankara il başkanlığı için adeta gizli savaş yaşanıyor. Parti tarihinde ilk kez çok adaylı bir kongreye hazırlanıyor. Daha önceki kongrelere genel olarak tek adayla giden AKP, önümüzdeki aylarda yapılacak kongreye en az 3 adayla çıkılması bekleniyor. Bunun nedeni ise parti içerisinde yaşanan fikir ayrılıklarının ayyuka çıkması ve gruplaşmalar.

Özellikle AKP Genel Merkezinde yaşanan gerginliklerin Ankara İl Başkanlığında adeta hesaplaşmaya döndüğü konuşuluyor. Veryansın Tv, Ankara il başkanlığı için parti içinde kimin hangi adayı destekleyeceğine ve kimlerin hangi adayları başkanlığa hazırlamaya çalıştığına dair ayrıntılı bilgilere ulaştı.

ÖZHASEKİ İL BAŞKANI ÖZCAN’I İSTEMİYOR

AKP kulislerinden edinilen bilgilere göre, halihazırdaki Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan’ın gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Kongrede aday olabileceği konuşulan Özcan’ın özellikle AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olan ve seçimde kaybeden Mehmet Özhaseki tarafından istenmediği biliniyor. Özhaseki’nin Özcan’ın görevde bulunmaması için kararlı bir şekilde çalıştığı belirtiliyor.

Hakan Han Özcan

SIR TOPLANTI KRİZ YARATMIŞTI

Geçen haftalarda Hakan Han Özcan’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’la gizli bir toplantısı olmuş, toplantının arka planında parti içinde büyük hesaplaşmaların da olduğu ortaya çıkmıştı. öğrenilmişti. Türkiye o gizli toplantıyı Veryansın Tv’den öğrenmişti.

Ankara’da kafa karıştıran ‘toplantı’ iddiası

Ankara'da sır görüşme... Erdoğan’ın masasına konulan Mansur Yavaş fotoğrafı

Özhaseki, Özcan’ı belediye başkanlığı seçimlerinde seçimi kaybetme nedeni olarak görüyor. Bu nedenle Özhaseki’nin Ankara il başkanlığı üzerinde iyice ağırlığını koymak istediği, Özcan’ı görevden aldırıp yerine kendisinin istediği bir yönetimi getirmeye çalıştığı biliniyor.

ÖZHASEKİ’NİN ANKARA İL BAŞKANI ADAYI

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, Mehmet Özhaseki’nin Ankara il başkanlığı için önerdiği kişi yaklaşık 15 yıl Kahramankazan Belediye Başkanlığı yapan Lokman Ertürk. Ertürk’ün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a oldukça bağlı olduğu ve Erdoğan tarafından da tutulduğu belirtiliyor. Partinin Ankara İl Kongresinde de Özhaseki’nin Ertürk’ü hazırlamak için planlar yaptığı konuşuluyor.

Lokman Ertürk

Ertürk’ün son paylaşımlarında da Mehmet Özhaseki’yle birlikte Ankara çalışmaları yaptığı görülüyor. https://twitter.com/Lokman_Erturk/status/1311954042386616320?s=20

AKP GENEL SEKRETERİ ŞAHİN DE DEVREDE

AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin de Ankara kongresine ilgi gösteriyor ve çalışmalar yürütüyor. Buna göre, Şahin’in desteklediği adaylar arasında 26. Dönem Ankara Milletvekili Murat Alparslan var. Şahin’in aynı avukatlık ofisini paylaştığı eski AKP Genel Başkan Yardımcısı Zelkif Kazdal ile birlikte hareket ettiği, bu ikilinin Murat Alparslan dışında bir kişiyi daha desteklediği gelen bilgilere arasında. O kişi AKP Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Akdeniz Bölge Koordinatörü Alaaddin Varol.

Murat Alparslan

BİNALİ YILDIRIM HEMŞERİSİNİ OMUZLUYOR

Ankara İl başkanlığı için çalışmalar yürütenler arasında çok kritik bir isim daha var. Eski Başbakan ve Meclis Başkanı Binali Yıldırım. Binali Yıldırım’ın desteklediği aday ise Altındağ Meclis Üyesi Edip Balcı. Binali Yıldırım’ın memleketlisi olan Balcı, aynı zamanda Erzincan Mandıra’nın da sahibi.

Edip Balcı

BİR DİĞER ADAY DA HALUK İPEK

AKP Ankara İl Başkanlığına aday olacaklar arasında dikkat çeken bir isim daha var. Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, bu aday 26. Dönem Amasya Milletvekili Haluk İpek. İpek’in arkasında kimlerin olduğu, kendisine kimlerin destek verdiği ise bilinmiyor.

Daha önceki kongrelerde genel olarak AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir kişiyi belirlediği, herkesin de bu kişi üzerinde uzlaştığı biliniyordu. Ancak son yıllarda AKP içerisinde çok sayıda kişinin parti içi kavgaya bulaştığı, bunun da partide gruplaşmalara neden olduğu söyleniyor. Bu söylentilerinin en fazla yaşandığı il ise başkent Ankara. Ankara’da parti içinde il başkanlığının önemli bir yeri var. Partide de savaşın önümüzdeki süreçlerde derinleşmesi bekleniyor.