AKP’de ‘taziye’ çatlağı mı? ‘Bakanlarımız da kıymetli ama…’

İstiklal saldırısının ardından Bakan Süleyman Soylu, "Amerikan Büyükelçiliği'nin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz" çıkışına AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Duygusal yoğunluklu çıkış” demişti. Turan yeni açıklamalarda bulundu ve “Bakanlarımız da çok kıymetli ama cumhurbaşkanımızın durduğu yerde durmak zorundayız” dedi.

featured

İstiklal Caddesi’nde meydana gelen terör saldırısının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Amerikan Büyükelçiliği’nin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz” demişti. Soylu’nun açıklamaları dün Meclis genel kurulunda da gündeme geldi.

Muhalefet, Soylu’nun sözlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden ile görüşmesini ve taziye dileklerini kabul etmesi üzerine eleştiriler getirince AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan şöyle konuşmuştu:

“Terörden daha çok Bakanı, devletin kurumlarını konuşuyoruz. Arkadaşlar, bu yanlış bir şey diye düşünüyorum. Bakınız, İçişleri Bakanımızın çıkışı, ABD’nin tüm dünyanın gözü önünde PYD’ye verdiği desteği eleştirmesidir. Bu yanlıştır. Terörün sana yakını, bana yakını olmaz. Terör, terördür diyoruz sürekli. PYD’ye kamyonla silah dağıtmanın, eğitim vermenin tüm topluma, tüm devletlere maliyeti olur diyoruz. Bugün teröre destek olanlar, yarın altında kalır diyoruz. Ancak devletlerin ilişkilerindeki çok boyutluluk başka bir şeydir. Devletler, kendi aralarında görüşürler, konuşurlar ve tartışırlar. Tabii ki sayın Cumhurbaşkanımız, ABD başta olmak üzere tüm devletlerle görüşecek. Ben de size kızıyorum zaman zaman ama görüşüyoruz. O yüzden diyorum ki; İçişleri Bakanımızın duygusal bir yoğunlukta ifade etmiş olduğu, ABD’nin yaptığı yanlışa atıfla söylediği ifadeyi de gerçekçi buluyorum.”

‘BAKANLARIMIZ DEĞERLİ AMA…’

Turan’ın “duygusal” demesi yeni bir tartışma daha yarattı ve “AKP’de Soylu çatlağı mı yaşandı?” sorularına neden oldu.

AKP’li Turan, bu tartışmayla ilgili Sözcü yazarı Aytunç Erkin’e açıklamalarda bulundu.

Turan, “Soylu ile Erdoğan arasında farklı değerlendirmeler ve çizgi olduğu” yönündeki yoruma karşılık şunları kaydetti:

“Sayın Erdoğan cumhurbaşkanımız ve genel başkanımız. Kendisinin durduğu yeri çok önemsiyoruz. Bakanlarımız da çok kıymetli ama biz cumhurbaşkanımızın durduğu yerde durmak zorundayız.”

Bülent Turan, “İçişleri’nin olsun, MİT’in olsun devletin birimlerinin ABD-YPG ilişkisi hakkında sayısız raporu var. Bakan Soylu’nun açıklaması sadece sinirle ya da duygusallıkla açıklanabilir mi?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bizim de büyük tepkimiz var. TIR’larla silah veriyorlar, destekliyorlar. Duygusal anlamda biz de böyle düşünüyoruz. Ama… Bizler tırnak içinde söylüyorum, alt birimler, bakanlar, grup başkanvekilleri olarak daha duygusal bakabiliriz. Ama lider düzeyinde insanlar çok açılı görüşmeler yapacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı Biden’la konuşacak, anlatacak…”

‘DEVLET BAŞKANLARININ GÖRÜŞMELERİ ÇOK BOYUTLU OLABİLİR’

AKP Grup Başkanvekili devamında şu değerlendirmeyi yaptı:

“Devlet, çok boyutluluk üzerinden herkesle görüşür. İlgili bakanlar da kendi alanlarında o devletlerin yanlışlarını ortaya koyar, anlatır. Şunun altını çizmek isterim: Amerika’nın yanlışlarından dolayı Sayın Bakan isyan ediyor. Devlet başkanlarının görüşmeleri çok boyutlu olabilir ama bakanların da bildikleri üzerinden tepki göstermeleri doğaldır.”

AKP’de ‘taziye’ çatlağı mı? ‘Bakanlarımız da kıymetli ama…’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!