AKP’li Metiner: FETÖMETRE uygulansa Arınçgiller kalmaz

AKP'li Mehmet Metiner, 'KHK faciadır' diyen Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Bülent Arınç'a çok sert suçlamada bulundu. Metiner, 'FETÖMETRE siyasette uygulansa Arınçgiller kalmaz' ifadelerini kullandı.

AKP’li Metiner: FETÖMETRE uygulansa Arınçgiller kalmaz

AKP’de Bülent Arınç tartışmasında tansiyon artıyor. “Yerinde olsam istifa ederdim” diyen AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın ardından, eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner’den de sert tepkiler gelmişti. Metiner, ‘Hâlâ konuşuyor! Düş artık yakamızdan!’ demişti.

Metiner’den Arınç’a yönelik yeni açıklama geldi. Twitter hesabından FETÖ suçlaması yapan Metiner, “Soruyorlar: FETÖMETRE niye siyaset kurumunda uygulanmıyor? Başka mahallelerde kim yerinde kalamaz bilmem ama uygulanması halinde bizim cenahta Arınçgillerden eser kalmaz bilirim” ifadelerini kullandı.


AKP’li Metiner Star’daki yazısında da Arınç’a yönelik tepkisini sürdürmeye devam etti. Metiner, “KHK faciadır!’ bağlamında devreye alınıp tartışmaya açılan söylemin beraberinde getirdiği sonuç doğru tahlil edilmezse, yani ‘Ne var bunda, bu tanım yanlış olsa bile söylenenler doğru değil mi, mağduriyetler yok mu?’ masumiyetine büründürülen sinsi bir savunuya geçit verilirse korkarım ki o öfke bir bumerang gibi dönüp AK Parti’yi vuracaktır” dedi.

“AK Parti’nin sosyolojisi bu algı operasyonuyla zehirleniyor” diyen Metiner, bu tip söylemlerin 2 amacı olduğunu iddia etti:

Bir: AK Parti’nin toplumsal desteğini iktidar için gerekli olan oranın altına düşürmek.

İki: Reis’i iktidardan düşürüp sanık sandalyesine oturtmak.

O TOPLANTIYA GİDEMEZDİM

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, geçen günlerde TVNET televizyonunda gazeteci Ersin Çelik’in sunduğu İç Hatlar programında Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Bülent Arınç’ın KHK’lar konusundaki açıklamalarını eleştirmişti.

Turan, “Şahsi kanaat toplantılarda ifade edilir ekranlarda değil. Sayın Arınç’ın kurullarda bunu söyleme hakkı var bırak kurul üyeliğini bırak gel televizyonda tartış lafım yok. Ama siz KHK feci derseniz bu KHK’ya imza atan Erdoğan’a feci söylemiş olursunuz. Bu doğru olmaz” dedi.

“Ben o yazıyı okurken Arınç da bizlerin de ders alacağı ifadeler vardı” diyen Turan, “Ama keşke o tartışmalardan sonra olmasaydı tartışmalar olmadan olsaydı olurdu. Ben Arınç’ın yerinde olsam o toplantıya gidemezdim. Net istifa ederdim. Madem şahsi açıklamalar yapıyoruz. Sayın Erdoğan’ın esefle karşılamasından sonra o toplantıya gitmezdim” ifadelerini kullandı.

15 TEMMUZ’DA NEREDEYDİN?

Eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner de Arınç’a sosyal medyadan şu ifadeleri kullanmıştı:

“Hâlâ konuşuyor! Yanlış anlamalar diyor! Kötü niyetli istismarcılar diyerek üste çıkmaya çalışıyor! Bizi ahmak mı zannediyorsun? Evet, Reis 15 Temmuz’da sokağa çıkın dedi. Sen nerdeydin? Yoktun. Şimdi 15 Temmuz edebiyatı yapıyorsun! Düş artık yakamızdan!”

ARINÇ NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Kemal Öztürk’ün Youtube kanalında şunları söylemişti:

“KHK bir faciadır. Katıldığım televizyon programlarında KHK’ya dikkat çekmek için Yüksek İstişare Kurulu (YİK) maaşımın yarısını öğrencilere burs olarak, yarısını da KHK mağdurlarına vereceğimi söylemiştim. Çok eleştirildim fakat ben sadece KHK faciasına dikkat çekmek istedim.

Çevremde o kadar çok bu felaketi yaşayan insan var ki, ben onlara acıyor ve merhamet ediyorum.

Onlardan da özür diliyorum. Evime temizlik yapmaya gelen, daire başkanlığından ihraç edilen bir kadını gördükçe, eşi polis ihraç edilen bir kadını gördükçe ben yerin dibine geçiyorum.

İhraç etmeyip şu yapılabilirdi; ben sizi ‘gri liste’ye aldım. Ne olduğunuzu da çok bilmiyorum. Sizinle çalışmak istemiyorum. Fakat bu güne kadarki bütün yasal haklarınızı size geri veriyorum. Siz kamuda çalışmayın, gidin nerede çalışıyorsanız çalışın.

Fakat insanlar böyle ihraç edilince yurt dışına çıkamıyor. Özel sektörde de ‘terörist’ yaftası yediği için iş bulamıyor. Pazarda da ‘terörist’ olarak görüldüğü için limon satamıyor. Sonunda OHAL süresince yargı yoluna da gidemiyor.”