AKP’nin kapalı kapılar ardındaki HDP planı

AKP'nin yerel seçimler için 'kapalı kapılar' ardından HDP ile işbirliği planı yaptığı iddia edildi. Pazarlık konusunun ise 'kayyum'lar olduğu belirtildi.

featured

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, AKP’nin yerel seçimler için HDP ile işbirliği yapmayı planladığını yazdı. Babacan, Ankara kulislerine dayandırdığı haberinde, “Öyle ortalıkta görünen bir işbirliği değil, kapalı kapılar ardından yapılan ‘kayyum pazarlığından’ söz ediliyor” dedi.

MHP’yi rahatsız etmeden yapılacak bir işbirliğinin İstanbul başta olmak üzere CHP’de bulunan büyükşehirlerde sonuç doğurabileceğine dair ince hesaplar yapıldığını kaydeden Babacan, söz konusu planın farklı sonuçlarının da olacağına dikkat çekti.

Söz konusu planın AKP’ye Doğu ve Güneydoğu illerinde oy kaybı getirebileceğini de ifade eden Babacan, “Ancak planı yapanların bunu göze alabileceği, büyük şehirlerde kazanılacak avantaj nedeniyle bazı yerlerin feda edilebileceği öne sürülüyor” ifadelerini kullandı.

Nuray Babacan’ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

“AKP’nin yerel seçimden kazançlı çıkmak ve karşı ittifakları zorlaştırmak için yeni bir siyasi planı var. Ankara kulislerinde bir süreden beri konuşulan yerel seçim stratejisi, dolaylı biçimde HDP ile işbirliği yapmayı kapsıyor. Öyle ortalıkta görünen bir işbirliği değil, kapalı kapılar ardından yapılan ‘kayyum pazarlığından’ söz ediliyor.

Şöyle ki AKP’nin HDP’de karşılığı olan aracılarla, CHP ile ittifak yapmaması durumunda HDP’nin seçilecek belediye başkanlarına kayyum atanmayacağı sözü verildiği iddia ediliyor. Böyle bir anlaşma yapılırsa CHP’nin büyükşehirleri Kürtlerin oylarıyla kazanma planı zorlaşır. Özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde Kürt oylarını denklemden çıkartırsanız tüm adaylar için zor bir yarışa dönüşebilir. Ekrem İmamoğlu da buna dahil.

HDP’NİN TUTUMU

Yani MHP’yi rahatsız etmeden arka kapıda yapacak böyle bir iş birliğinin İstanbul başta olmak üzere CHP’de bulunan büyükşehirlerde sonuç doğurabileceğine dair ince hesaplar yapılıyor. HDP’lilerin bir süreden beri yerel seçimlere kendi adaylarıyla girmeye hazırlandıkları mesajının da bu açıdan ele alınması gerektiği belirtiliyor. Pazarlık gücünü arttırma hamlesi olabilir.

DAHA ÖNCE YAPILDI

Böyle bir adım, muhalefeti bölecek, AKP’nin adaylarını avantajlı hale getirecektir. HDP, hem siyasi aktörlerinin hem de belediye başkanlarının rahat bırakılmasını tercih edecektir. Genel seçim sürecinde Kandil’le yapılan pazarlıkları anımsayanlar, bunun uzak ihtimal olmadığını bilirler. Plan böyle işler mi bilemeyiz ama hiç yabana atılmayacak bir stratejiye benziyor.

BAŞKA SONUÇLARI OLACAK

Bunun farklı sonuçları olacaktır. AKP için avantaj yaratabileceği gibi dezavantajlı durumlar da söz konusu. Bunun sadece büyük illerde değil, Güneydoğu illerinde de karşılığı olacak. Yani AKP İstanbul gibi büyük illeri muhalefet bloğunu bölerek almaya hazırlanırken Doğu ve Güneydoğu illerinde belediye başkanlığı kaybedebilir.

DOĞU İLLERİNDEKİ SONUÇLARI

Çünkü HDP’nin kazandığı illerde kayyum atanmayacağı algısı, bölgede HDP adaylarının etrafında toplanılması gibi bir sonucu doğurabilir. Bölgeyi bilen uzmanların yaptığı hesaba göre şu anda AKP’de olan bazı iller ve büyük ilçeler HDP’ye geçebilir. Bu da toplamda AKP’den oy kaybı anlamına gelebilir.

GÖZE ALINABİLİR Mİ?

Ancak planı yapanların bunu göze alabileceği, büyük şehirlerde kazanılacak avantaj nedeniyle bazı yerlerin feda edilebileceği öne sürülüyor. Ayrıca seçimden sonra verilen sözlerin yerine getirilmeyebileceği gerçeği de HDP’nin sorunu olur.

 

AKP’nin kapalı kapılar ardındaki HDP planı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Rabbim duamı biliyor
    Tez zamanda inşallah

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!