Akrabası tarafından istismara uğrayıp, intihar eden Emre Yıldır davası hakkında yeni gelişme

Yakın akrabası tarafından cinsel istismara uğrayan ve daha sonra yaşadıkları sonrasında intihar eden Emre Yıldır davasıyla ilgili yeni gelişmeleri yaşanıyor. Emre Yıldır'ın intihar etmesine neden olan akrabası Vedat Tarhan'ın serbest kalması sonrası aile itiraz etmiş fakat avukatları Süleyman Özen konuyla ilgili 'itirazımız yok' demişti. Avukat Özen, Emre Yıldır'ın ailesini yanlış yönlendirmek ve avukatlık mesleğine aykırı hareket etmek suçlamasıyla karşı karşıya. 

Akrabası tarafından istismara uğrayıp, intihar eden Emre Yıldır davası hakkında yeni gelişme

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde yaşayan Emre Yıldır, 9 yaşından 18 yaşına kadar yakın akrabası Vedat Tarhan tarafından sistematik olarak tecavüze uğradığını iddia eden bir not bırakarak, henüz 23 yaşındayken hayatını sonlandırdı. Yaşadıklarına dayanamayan Emre Yıldır, 2019 yılında Nisan ayında evinin 15. katından atlayarak intihar etmişti.

Hayatını kaybetmeden önce askerde yaşadığı bir el şakası ile sinir krizleri geçiren Emre Yıldır, daha sonra kendisini toparlayamadı. Yaşadıklarını ailesi ve arkadaşlarının da anlaması bu şekilde olmuştu. Emre Yıldır daha sonra Vedat Tarhan'ı şikayet etmek için gizlice yaşadıklarını onaylatan ses kayıtları aldı.

Bu ses kayıtları ile savcılığa şikayette bulundu. Emre'nin şikayeti uzun bir süre işleme alınmadı. Şikayetinin işleme alınmasını bekleyen ama işleme alınmamasına üzülen Emre Yıldır, bir sabah annesi ile kahvaltı yaptıktan sonra annesine "Anne güneş ne zaman doğacak" sorusunu sordu. Kendisini uzun süredi karanlıkta hisseden ve bunalım geçiren Emre, annesi ile sohbet ettikten sonra evlerinin camından atlayarak intihar etti. Emre'nin şikayeti intiharının ardından işleme alındı.

Tarhan, Yıldır'ın ölümü sonrası tutuklandı, Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılaması ise sürüyor.

Hürriyet'in aktardığına göre kardeşlerini kaybeden Derya Gür ve Nur Aslı Kaynar, bir önceki avukatları Süleyman Özen hakkında ilk olarak Tekirdağ Barosu'nu şikâyette bulundu. Ailenin Avukatı Merve Uçanok'un yaptığı şikâyet başvurusunda Av. Özen'in, meslek hükümlülüklerine aykırı hareket ettiğini, mesleğinin gerektirdiği özen içerisinde hareket etmediği kaydedildi.

AİLEYİ YANLIŞ YÖNLENDİRDİ

Şikâyet başvurusunda, Yıldır'ın ölümünden bir gün sonra Tarhan'ın tutuklandığı bilgisine yer verildi. Dilekçede, Yıldır'ın 8 Ağustos 2019'da tahliye edildiği, ailenin tepkisine rağmen Av. Özen'in 'tahliye kararına itiraz hakkımız yok' dediği kaydedildi. Av. Özen'in acılı aileyi yanlış bilgilendirdiği kaydedilen dilekçede, Tarhan hakkında, 'intihara sürükleme suçundan verilen takipsizlik kararı'na da Av. Özen'in itiraz etmeyerek kararın kesinleştiğine işaret edildi.

TBB KARARI KALDIRDI

Tekirdağ Barosu Yönetim Kurulu yapılan başvuruyu geçen 6 Aralık günü karara bağladı. Baro yönetimi, Av. Özen hakkında kovuşturma başlatılmasına yer olmadığına karar verildi. Ailenin avukatı Merve Uçanok, bu karara itiraz etti. İtirazı TBB Yönetim Kurulu değerlendirdi. TBB Yönetimi, oy birliği ile aldığı kararla, Tekirdağ Barosu'nun kararını kaldırdı. Bu karar sonrası Tekirdağ Barosu, üyesi olan avukat Özen hakkında disiplin kovuşturması açılmasına karar verdi. Geçen 10 Ağustos günü de disiplin kovuşturması hazırlık tutanağı hazırlandı.