'Geçmişin kudretlileri' savunmada... Hiçbirisi kumpaslar nedeniyle tutuklu değil

Ergenekon kumpası hakim ve savcılarınının duruşması, bugün Yargıtay’ın 8. Ceza Dairesi’nde görülüyor.

'Geçmişin kudretlileri' savunmada... Hiçbirisi kumpaslar nedeniyle tutuklu değil

 "Fetullah'ın güzelleri" olarak anılan FETÖ'nün Ergenekon ve Balyoz kumpaslarında görevli hakim ve savcıların duruşması Danıştay'da görülmeye başlandı.

Yargıtay’da görülen duruşmada müşteki avukatı olarak yer alan Avukat Hüseyin Ersöz, davayla ilgili şu ifadeleri kullandı:

‘GEÇMİŞİN KUDRETLİLERİ SAVUNMA SIRALARINI BEKLİYOR'

“Ergenekon Davası’ndaki 51 Nolu DVD’nin hikayesini çoğunuz bilir. Hani gizemli şekilde ‘adli emanette kırılan’, güya içinde gizli belge ile fişlemelerin olduğu, komplonun önemli delili meşhur DVD. İşte o komplonun faili Hakim ve Savcılar bugün Yargıtay’da hakim karşısına çıkıyor.

Bu duruşmanın Müştekisi olarak Yargıtay 8. Ceza Dairesi duruşma salonundayız. Geçmişin kudretlileri, Balyoz Davası’nın Mahkeme Başkanı Ömer Diken ile Ergenekon Davası Üye Hakimi Hüsnü Çalmuk duruşma salonunda jandarmalar arasında oturuyor ve savunma sıralarını bekliyor.

‘SANIKLARIN HİÇBİRİSİ ERGENEKON VE BALYOZ DAVALARINDA YAPTIKLARINDAN TUTUKLU DEĞİL’

Ergenekon Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Ercan Fırat ile Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ise tutuklu oldukları cezaevlerinden SEGBİS ile duruşmaya katılıyor. Dosyanın diğer sanıkları ise firari savcı Zekeriya Öz ve üye hakim Sedat Sami Haşiloğlu.

Dosyanın bir diğer sanığı Ergenekon Savcısı Nihat Taşkın ise örgüt üyeliğinden yargılandığı davada tahliye olduğundan, talimatla sorgusu yapıldı ve bugünkü duruşmada yok. Bu sanıkların hiçbirisi Ergenekon ve Balyoz Davalarında yaptıkları hukuka aykırılıklardan tutuklu değil.

‘POLİSLERLE İLGİLİ SORUŞTURMA 7 YILDIR DEVAM EDİYOR’

Komplo Davaların faili olan polisler hakkındaki soruşturma ise yaklaşık 7 yıldır İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda devam ediyor ve henüz iddianame hazırlanmış değil. Sahte delillerle yargılama yapanlara ‘hukuk bir gün herkese lazım olur’ demiştik. Bugün o günlerden biri.

Komplo davalarda yargılananlara yaşatılan ‘hukuksuzluk’ ve ‘zulüm’ onlara yaşatılmasın ve adil bir yargılama olsun. Bağımsız ve tarafsız adaletin, bu ülke insanına su ve hava gibi bir ihtiyaç olduğu unutulmadan…”

VERDİKLERİ KARARLARDAN PİŞMAN DEĞİLLER

Duruşmada sanıkların savunmalarından da bilgileri aktaran Ersöz, şöyle devam etti: 

“Duruşmada Balyoz Mahkemesi Başkanı Ömer Diken savunmasını tamamladı. Özetle, “verdiğim her karar hukuka uygundu ve tutuklama kararları verirken “kuvvetli suç şüphesi” olduğunu düşündüm, hala da aynı kanaatteyim” dedi.

Ergenekon Davası Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese savunmasını yapıyor. Özese, Yargıtay’ın Bozma Kararı ile İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Beraat Kararlarını yok sayıyor ve “Türk Milleti adına” karar verdiğini söyleyip, 2013’de verdiği Mahkumiyet Kararını anlatıyor.

Özese’nin en küçük pişmanlık göstermeksizin, Ergenekon Davası’nda 2013’de verdiği Mahkumiyet Kararını savunması anlaşılır birşey fakat onun ötesinin de sorgulanması gerekiyor. Daire Başkanının uyarısı üzerine, “burası kendimi anlatma platformum” sözü anlattıklarının özü aslında."