Askerlerimize saldırının detayları ortaya çıktı!

İdlib'de Suriye hükümetine bağlı birliklerin saldırısında 33 Mehmetçiğimizin şehit edilmesi ayrıntılarını gazeteci Murat Yetkin, kendisine ait internet sitesinde paylaştı.

Askerlerimize saldırının detayları ortaya çıktı!
Gazeteci Murat Yetkin kendisine ait haber sitesinde, dün gece askerlerimize yapılan saldırı hakkında bilgi vererek şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bu saldırıların olduğu sırada bir Rus diplomatik heyeti Ankara’da Türk Dışişleriyle görüşme halindeydi. Görüşme devam ederken Moskova’dan gelen ve Erdoğan’ın iki gün önceki sözlerini yalanlarcasına, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 5 Mart’ta Erdoğan ile ikili görüşme yapmayacağı haberi tırmanan gerilimin en somut işareti oldu.“Aynı saatlerde Rus devlet televizyonu, ‘terörist’ olarak nitelediği Türkiye destekli unsurlar ve Türk askerinin yerden havaya füzelerle Rus ve Suriye uçaklarına ateş açtığını ve buna ‘karşı önlemlerle’ cevap verildiğini duyurdu.“Türk makamları hiçbir Rus uçağı ve askerinin hedef alınmadığını ilan etti; Suriye uçakları konusundaysa bilgi yoktu.”

SALDIRI NASIL YAPILDI?

“Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri destekli Suriye rejimi karşıtı güçlerin İdlib yakınlarında, M5 karayoluna hâkim Serakib kasabasını ele geçirdiği haberi geliyordu. Türk komando birliklerine ilk hava saldırısının bu sırada yapıldığı haberleri var.

“Suriye uçaklarının saldırıya uğrayanların yardımına koşan komando birliğine de saldırdığı, hatta askerlerin siper almak için girdiği çevre binaların da tahrip edildiği iddiaları bulunuyor.

“Erdoğan 26 Şubat’ta İdlib’teki mevzilerin korunması ve gözetim noktalarındaki askerlerin güvenliği için en büyük sorunun hava sahası kontrolünün Rusya ve Suriye’de olmasını, Türk jetlerinin Suriye’ye girememesini göstermişti. Bu haberlerin Ankara’ya ulaşması üzerine Ankara’da olağanüstü saatlerin başladığı bildiriliyor.”

Murat Yetkin yazısında Ankara’da gerilimin had safhada olduğunu vurgulayarak, ” Ankara’nın bu saldırıya karşılık vermemesi mevcut koşullarda mümkün görünmüyor.” değerlendirmesini yapıyor ve şunları yazıyor: “Hükümet bir süredir ABD ve NATO’dan destek bekliyor. Bu destek hava sahası kontrolüne yönelik olarak NATO’dan Patriot bataryaları ya da ABD’nin Akdeniz’deki 6’ıncı Filosu’ndan destek alma şeklinde de olabilir. Halen bir ABD füzeatar kruvazörü de Karadeniz’de bulunuyor. Ankara öfkeli, ancak Rusya ile gerilimin daha nereye kadar tırmanabileceği de ciddi endişe kaynağı.”